ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بهترین جاذبه های تاریخی و تفریحی شهرستان شاهرود

شاهرود یکی از شهرستان های استان سمنان واقع در حد فاصل شهرهای دامغان در شرق،سبزوار و بردسکن در غرب و گرگان در شمال بوده و تقریبا در میانه راه تهران-مشهد قرار گرفته و همچنین از لحاظ آب و هوایی در حد فاصل دو نوع آب و هوای مرطوب و پرباران در شمال و کویری در جنوب جای گرفته که آب و هوایی معتدل و مطلوب برای این شهر فراهم کرده است.

شهرستان شاهرود به قاره کوچک نیز مشهور است و لقب این عنوان به علت جاذبه های گردشگری فراوان آن است که از جمله آن میتوان به جنگل های قدیمی و رویایی اطراف آن (اولنگ ، ابر، توسکستان ،قطری)، روستای مجن،روستای نگار من، آبشار تنگه داستان درمجن، نخلستان های خرما در جنوب شهرستان، همچنین شهر تاریخی بسطام،موزه شاهرود ، خانه یغمایی،بازار انارکی ها،آرامگاه بایزید بسطامی ، آرامگاه ابولحسن خرقانی ،برج کاشانه و همچنین تفریحگاه های شهر می توان به باغ گردشگری اورس ، مجتمع تفریحی توریستی دالاهو ، مجموعه سوارکاری و تنیس مهر ،شهربازی شاهرود ،پارک جنگلی شهدای محراب و آبشار مصنوعی ، پارک جنگلی بوستان مادر و پیست دوچرخه سواری ، پارک بلوار و مسیر جاده ی سلامتی و بام شاهرود و کلی جاهای دیدنی و تاریخی دیگر  اشاره کرد.

جدا از تنوع آب و هوایی ، جاذبه های طبیعی و همچنین مناطق حفاظت شده ی متعدد (که می توان به ضلع شرقی شهرستان به منطقه بیابانی آن اشاره کرد که زیست گاه یوزپلنگ ایرانی است)،و آثار تاریخی به طبیعت این شهرستان اهمیت خارق العاده ای بخشیده است که عنوان قاره کوچک را به خود گرفته است.

آثار تاریخی شاهرود نیز ارزش دیدن فراوانی دارن برای مثال :

بازار تاریخی شاهرود از مهم‌ترین مراکز تجاری شهر است و مانند دیگر بازارهای سنتی کشور از معماری سنتی و زیبایی برخوردار است. آثار معماری که در این بازار موجود هستند، متعلق به دوران قاجاریه به بعد هستند و مسجد آقا شاهرود از بناهای تاریخی دوره قاجاریه است که از سردر ورودی، صحن، ایوان، شبستان‌های متعدد، آب‌انبار قدیمی، حجره‌ها و بناهای خدماتی تشکیل می‌شود و همچنین موزه آب شاهرود ، مسجد جامع شاهرود ، آرامگاه عارف بزرگ قرن چهارم ام و پنجم هجری قمری ، شیخ ابولحسن خرقانی ، در حال حاضر در ۲۴ کیلومتری شاهرود روی تپه‌ای در فضایی سبز و آرام قرار گرفته است و ....

به احتمال زیاد شما برای رفتن به مشهد و زیارت امام رضا (ع) از این شهر رد شده اید یا برای رفتن به شهر های شمالی ،استان گلستان و دریای خزر ، شاید هم برای رفتن به کویر های مصر یا طبس از این شهر گذشته باشید خلاصه دفعه بعد که از این شهر زیبا بای این تنوع آب هوایی خاص رد شدید کمی تامل کنید و وقتی برای گذروندن در مناطق گردشگری و زیبای و آثار تاریخی این شهر که به خود لقب قاره کوچک گرفته است بگذارید.

روستای کویری رضا آباد

این روستای بسیار زیبا در فاصله ی 200 کیلومتری شاهرود واقع شده است. در این منطقه می توانید سیاه چادرهای عشایر، خانه های گنبدی خشتی و گله های شتر را مشاهده کنید. این روستا در منطقه ی کویری قرار دارد به همین دلیل بیشتر سال دارای هوایی صاف و آفتابی می باشد. اگر قصد سفر به این روستا را داشته باشید می توانید از صنایع دستی مردم این منطقه دیدن کنید و به عنوان سوغاتی آنها را خریداری کنید.

 

کلیک ها: 32