سندرم Tourette چیست؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

سندرم Tourette چیست؟

سندرم توره (TS) یک اختلال عصبی است که با حرکات تکراری، کلیشه ای و غیر ارادی همراه است. این اختلال به نام دکتر جرج جیلز دلا تورته، متخصص مغز و اعصاب فرانسوی که در سال 1885 برای اولین بار، این شرایط را در یک ورزشکار 86 ساله فرانسوی کشف کرد، نامگذاری شده است.
علائم اولیه سندرم توره در بیشتر موارد در دوران کودکی بین سنین 7 تا 10سالگی دیده می شود. سندروم توره در مردان حدود سه تا چهار برابر بیشتر از زنان دیده میشود و در همه نژادها وجود دارد.طبق تحقیقات انجام شده 2000.000آمریکایی دارای شدید ترین نوع سندرم Tourette هستند. اگرچه سندرم Tourette می تواند یک بیماری مزمن با علائمی در تمام طول عمر باشد، اکثر افراد مبتلا به این بیماری علائم بالینی خود را در اوایل نوجوانی تجربه می کنند و این علائم تا بزرگسالی نیز ادامه می یابد.

 

سندرم Tourette چیست؟
علائم سندرم توره چیست؟
Tics به دو دسته ساده و پیچیده طبقه بندی می شود.
تیک ساده: تیک ساده حرکات تکراری است که تعداد محدودی از گروه های عضلانی را درگیر می کنند. برخی از رایج ترین تیک های ساده مانند چشمک زدن و سایر ناهنجاری های بینایی، حرکت شانه و سر، تیک ساده صوتی مانند ایجاد صداهای غیرارادی مانند خرناس یا ایجاد صداهایی مانند گرفتن گلو باشد.
تیک های پیچیده: تیک های پیچیده الگوهای هماهنگ حرکات غیرارادی هستند که چند گروه عضلانی را درگیر می کنند. نمونه ای از تیک های پیچیده شامل خواب رفتن صورت همراه با پیچ و تاب سر و شانه است.
Tics اغلب با هیجان یا اضطراب تشدید شده و در فعالیت های آرام و متمرکز بهبود می یابد. بعضی از تجربیات فیزیکی می تواند باعث ایجاد یا تشدید شدن عوارض شود. Tics در طول خواب از بین نمی رود اما اغلب به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
دوره سندرم توره چیست؟
Tics می آید و با گذشت زمان، با نوع، فرکانس، موقعیت، و شدت متفاوت اتفاق می افتند. اولین علائم معمولا در ناحیه سر و گردن خود را نشان میدهد و در بعضی موارد به عضلات تنه و اندامها نیز انتقال می یابد. به طور کلی تیک های بدنی قبل از ایجاد تیک های صوتی و تیک های ساده قبل از تیکهای پیچیده خود را نشان میدهند.

 

سندرم Tourette چیست؟
آیا تیکهای مربوط به سندروم توره قابل کنترل هستند؟
گرچه علائم سندرم توره غیرارادی است، بعضی افراد می توانند کنترل تیکهای خود را به دست گرفته و برای به حداقل رساندن عملکرد تیکها تلاش کنند و حتی در مواردی تیکها را سرکوب نمایند، اما در اغلب موارد کنترل تیکها غیر ممکن است.
چه چیزی باعث سندرم Tourette می شود؟
اگر چه علت سندرم توره ناشناخته است، تحقیقات اخیر نشان می دهد که اختلالات در برخی مناطق مغزی (از جمله گانگلیس های پایه، لوب های پیشانی و قشر مغز)، مدارهایی که این مناطق را به هم متصل می کنند و انتقال دهنده های عصبی (دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین) مسئول برای ارتباط بین سلول های عصبی، باعث ایجاد این بیماری میشوند.
چه اختلالاتی با سندرم توره مرتبط است؟
بسیاری از افراد مبتلا به سندرم توره دارای مشکلات اضافی مانند بی توجهی هستند؛ بیش فعالی و تکانشگری (اختلال بیش فعالی کمبود توجه - ADHD) و مشکلات مرتبط با خواندن، نوشتن و ریاضی و علائم وسواسی-اجباری مانند افکار / نگرانی و رفتارهای تکراری در این افراد دیده می شود.
به عنوان مثال، نگرانی در مورد خاک و میکروب ها ممکن است با شستشوی تکراری و پی در پی دستها همراه باشد ویا نگرانی در مورد اتفاقات بد ممکن است با رفتارهای روحی مانند شمارش، تکرار یا مرتب سازی های وسواسی مرتبط باشد. با توجه به طیف وسیعی از عوارض بالقوه، افرادی که مبتلا به سندرم Tourette هستند، بهتر است با دریافت مراقبت های پزشکی و دریافت برنامه درمان جامع اقدامات لازم را انجام دهند.

 

سندرم Tourette چیست؟
سندرم توره چگونه تشخیص داده می شود؟
سندرم Tourette یک تشخیص است، پزشک پس از تایید اینکه بیمار برای مدت حداقل 1 سال از وجود علائم آگاهی می یابد وجود آن را تشخیص می دهد. در این بین وجود سایر شرایط عصبی یا روانپزشکی که ممکن است به بیماری سندروم توره مربوط نباشند اما به علائم آن شبیه باشند، بایستی به درستی تشخیص داده شوند مانند رفتارهای کلیشه ای در مبتلا شدن به اوتیسم و مانند آن.
همچنین برای تشخیص این بیماری مطالعات عصبی تصویرسازی، مانند MRI و CT اسکن و اسکن EEG و یا برخی از آزمایشهای خون مورد استفاده قرار می گیرد.
برای تشخیص صحیح سندرم توره زمانی که علائم در برخی از موارد وجود دارد به پزشک متخصص رجوع کنید. علائم خفیف ویا حتی متوسط بیماری سندروم توره برای اکثر خانواده ها و پزشکان ناآشنا با این بیماری غیر قابل درک است و حتی ممکن است به عنوان بخشی از فرآیند رشد یا در مواردی دیگر، علائم بیماری دیگری تلقی شود.
به عنوان مثال، والدین ممکن است تصور کنند، چشمک زدن غیرارادی فرزندشان به مشکلات بینایی مرتبط است. بیماری بسیاری از افراد مبتلا به سندروم توره پس از آنکه اطرافیانشان در مورد سندرم توره از دیگران علائمی دیده ویا شنیدند، تشخیص داده می شود.

 

سندرم Tourette چیست؟
چگونه سندرم Tourette درمان می شود؟
از آنجایی که علائم سندروم توره اغلب باعث اختلال نمیشوند، اکثر افراد مبتلا به سندرم Tourette نیاز به هیچ دارویی برای سرکوب بیماری خود ندارند. با این حال، داروهای موثر برای کنترل برخی از علائم وجود دارد. haloperidol Neuroleptics و pimozide از داروهای مفید برای سرکوب تیک هستند اما برخی از آنها اثرات بیشتری دارند.
متاسفانه هیچ دارویی وجود ندارد که برای همه افراد مبتلا به سندرم Tourette مفید باشد و هیچ دارویی به طور کامل علائم را از بین نمی برد. علاوه بر این، تمام داروها دارای عوارض جانبی هستند. اکثر عوارض جانبی را می توان با شروع درمان به آرامی و با کاهش دوز در هنگام بروز عوارض جانبی کنترل کرد.
تحقیقات اخیر نشان می دهد که داروهای محرک مانند methylphenidate و dextroamphetamine می توانند علائم ADHD را در افرادی که مبتلا به سندرم Tourette هستند را کاهش دهند. همچنین برای علائم وسواسی-اجباری، مهارکننده های بازجذب سروتونین (کلومیفامین، فلووکستین، فلووکسامین، پاروکستین و سرترالین) در بعضی از بیماران اثربخشی داشته اند.
روان درمانی نیز ممکن است مفید باشد. اگرچه مشکلات روانشناختی باعث ایجاد سندرم توره نمیشوند، اما ممکن است چنین مشکلی از سندرم Tourette ایجاد شود. روان درمانی می تواند فردی با سندرم توره را بهتر درک کند و با مشکلات اجتماعی و عاطفی ثانویه که گاهی اوقات رخ می دهد، مقابله کند. اخیرا، درمان های خاص رفتاری که شامل آموزش آگاهی و آموزش پاسخ های رقابتی مانند جابجایی داوطلبانه در واکنش به درخواست پیش بینی شده، در آزمایش های کوچک کنترل شده موثر واقع شده اند. مطالعات بزرگ و قطعی مطالعات NIH در حال انجام است.
آیا سندرم Tourette به ارث رسیده است؟
شواهد حاصل از مطالعات دوقلوها و خانواده ها نشان می دهد که سندرم توره یک اختلال ارثی است. مطالعات اخیر نشان می دهد که الگوی ارثبری بسیار پیچیده است. اگرچه ممکن است چند ژن دارای تأثیرات قابل توجه باشد ممکن است که بسیاری از ژن ها با اثرات کمتر و عوامل محیطی در توسعه سندرم توره نقش داشته باشند. همچنین مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که برخی از اشکال بیش فعالی و وسواس-اجباری به طور ژنتیکی مرتبط با سندرم Tourette هستند، اما شواهد کمتری برای ارتباط ژنتیکی بین سندرم توره و سایر مشکلات عصبی رفتاری وجود دارد که معمولا با سندرم توره مرتبط می شوند.همانطور که گفته شد جنسیت شخص نیز نقش مهمی در بیان ژن سندرم توره دارد.
بهترین محیط آموزشی برای کودکان مبتلا به سندرم Tourette کجاست؟
اگرچه دانش آموزان مبتلا به سندرم Tourette اغلب در کلاس درس به خوبی کار می کنند، بیش فعالی، ناتوانی های یادگیری، نشانه های وسواسی-اجباری و تکرارهای مکرر می توانند به شدت بر روی عملکرد تحصیلی یا سازگاری اجتماعی فرد تاثیرگذار باشند . پس از ارزیابی جامع، دانش آموزان باید در یک محیط آموزشی که به نیازهای فردی خاص آنها پاسخ می دهد، قرار گیرد.دانش آموزان مبتلا به سندرم توره نیاز به یک محیط آموزشی منعطف دارند که آنها را تشویق کند تا به پتانسیل کامل خود بپردازند و نیازهای خاص خود را برآورده کنند.

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

مد چیست؟

انسولین چیست؟

بیماری اسکولیز چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر