سندروم روده تحریک پذیر چیست؟


بررسی اجمالی
بین 3 تا 20 درصد از آمریکایی ها علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را تجربه کرده اند. سندروم روده تحریک پذیر در بین زنان شایع تر از مردان است. برخی از افراد مبتلا به IBS علائم جزئی دارند در مقابل برخی از بیماران دارای علائم قابل توجه هستند و زندگی روزمره آنها مختل شده است.
چیست؟ (IBS (Irritable Bowel Syndrome
سندروم روده تحریک پذیر عبارت است از نوعی اختلال در عملکرد روده که با درد مزمن در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ، احساس نیاز بیشتر برای اجابت مزاج، احساس تخلیه ناقص، یبوست، اسهال و به طور کلی با تغییر در عادات روده ای همراه است.
علائم و نشانه های سندروم روده تحریک پذیر و حتی شدت آنها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، با این حال علائم و نشانه های بیماری حداقل به مدت سه ماه و در اکثر روزهای هفته ادامه دارند.
در برخی از موارد نادر IBS می تواند سبب آسیب به روده شود.
IBS موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش نمی شود، اما می تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی بیمار داشته باشد.

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
علائم و نشانه های بیماری سندروم روده تحریک پذیر
علائم IBS معمولا عبارتند از:
• گرفتگی شکم که معمولا در نیمه پایین شکم اتفاق می افتد و پس از غذا خوردن بدتر می شود و پس از حرکت روده بهتر می شود
• درد شکم
• نفخ و گاز بیش از حد
• یبوست
• اسهال
نشانه های IBS همیشه مداوم نیستند. ممکن است کاهش یابند و حتی کاملا از بین بروند اما برخی از افراد دارای علائم دائمی هستند. علائمی مانند نفخ و گاز معمولا پس از بهبود حرکات روده ای، از بین می روند.
علائم IBS در زنان
برخی از زنان در طول مدت قاعدگی علائم سندروم روده تحریک پذیر را تجربه می کنند و برخی دیگر در طول این مدت علائم بیشتری نسبت به وضعیت عادی دارند. معمولا زنان یائسه علائم کمتری نسبت به زنان دیگر دارند. در مورد برخی از زنان نیز علائم این بیماری در طول دوران بارداری افزایش می یابد.
علائم IBS در مردان
نشانه های IBS در مردان همانند علائم در زنان است. با این حال، مردان بسیار کمتر از زنان به این بیماری دچار می شوند.
تشخیص IBS
پزشک بر اساس علائم بیمار، IBS را تشخیص می دهد. پزشک همچنین ممکن است برای اطمینان از تشخیص خود و برای رد کردن سایر علل احتمالی موارد زیر را در نظر بگیرد:
1- پزشک از بیمار در مورد رژیم غذایی او سوال می کند و ممکن است بنابر تشخیص خود برای مدت زمانی مشخص و حذف هر گونه آلرژی غذایی، رژیم غذایی بیمار را تغییر دهد.
2- نمونه ای از مدفوع مورد آزمایش قرار گرفته تا وجود هر گونه عفونت رد شود.
3- انجام آزمایش خون برای بررسی کم خونی و رد احتمال ابتلا به بیماری سلیاک.
4- انجام کولونوسکوپی.
معمولا کولونوسکوپی تنها زمانی انجام می شود که پزشک مشکوک باشد، که علائم بیمار به علت کولیت، بیماری التهابی روده (بیماری کرون) یا سرطان ایجاد شده باشد.
رژیم IBS
در مورد برخی از افراد، تغییر در رژیم غذایی می تواند موجب کاهش علائم بیماری شود. از آنجا که علائم IBS در افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است، برای تشخیص درست، تغییر در رژیم غذایی امری اجتناب ناپذیر است.
درمان IBS
هیچ درمان قطعی برای IBS وجود ندارد. تنها درمان این بیماری تسکین و یا تقلیل علائم بیماری است. برای کاهش علائم درمان های خانگی بسیاری وجود دارد.

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
درمان های خانگی برای IBS
برخی از داروهای خانگی به همراه تغییر در شیوه زندگی به کاهش علائم IBS بدون استفاده از داروهای شیمیایی کمک می کنند. نمونه هایی از این تغییرات شیوه زندگی عبارتند از:
• انجام ورزش منظم
• حذف نوشیدنی های کافئین دار که روده را تحریک می کنند
• خوردن وعده های غذایی کوچکتر
• اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی مانند میوه ها، سبزیجات، دانه های مغذی و آجیل.
• نوشیدن حداقل سه تا چهار لیوان آب در روز
• ترک سیگار
• به حداقل رساندن استرس و اضطراب
• به حداقل رساندن مصرف لبنیات مانند شیر و پنیر
• مصرف بیشتر پروبیوتیک ها (باکتری های "خوب" که معمولا در روده یافت می شوند) برای کمک به کاهش گاز و نفخ
• اجتناب از غذاهای سرخ شده یا تند
تغییر در رژیم غذایی برای جلوگیری از IBS
برای جلوگیری از سندروم روده تحریک پذیر، تعدیل یا حذف مواد غذایی خاص مانند لبنیات، غذاهای سرخ شده، قندهای غیر قابل تحمل و حبوبات نفخ آور مانند لوبیا ممکن است به کاهش علائم این بیماری کمک کند. در مورد برخی از افراد افزودن ادویه جات و گیاهانی مانند زنجبیل، نخود فرنگی و بابونه به رژیم غذایی آنها، موجب کاهش علائم IBS می شود.
داروهای IBS
اگر علائم بیماری IBS از طریق داروهای خانگی، مانند تغییر در شیوه زندگی یا تغییر تغذیه ای بهبود نیافت، پزشک ممکن است از داروهای شیمیایی استفاده کند. پاسخ بدن افراد مختلف به داروهای شیمیایی مشابه می تواند متفاوت باشد و بایستی پزشک با در نظر گرفتن شرایط و علائم بیمار، داروهای مناسب را برای او اتخاذ نماید.
همچنین بیمار بایستی تمام مراحلی را که برای درمان بیماری خود گذرانده است را با پزشک درمیان گذارد و داروهایی که قبلا مصرف کرده است، چه داروهای خانگی و چه داروهای شیمیایی، را به پزشک خود اطلاع دهد. رعایت ایت نکته به پزشک کمک می کند داروهایی مناسب برای بیمار تجویز کند.
برخی از داروها برای درمان کلی علائم IBS مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که داروهای دیگر بر حذف و یا کاهش علائم خاص تمرکز می کنند.
داروهای مورد استفاده برای این بیماری بدین شرح می باشند: داروهایی برای کنترل اسپاسم عضلانی، داروهای ضد انعقاد، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای برای کاهش درد و آنتی بیوتیک ها. اگر علامت اصلی IBS یبوست باشد، لیناکلوتیاید و لوپروستون دو دارو هستند که توسط دانشگاه گاسترواندرولوژی آمریکا (ACG) توصیه شده اند.

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
علت ابتلا به IBS چیست؟
اگر چه روش های متعددی برای درمان IBS وجود دارد، اما علت دقیق IBS ناشناخته است. علل احتمالی ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر عبارتند از:
• کولون یا حساسیت بیش از حد سیستم ایمنی
• عفونت ناشی از باکتری های موجود در دستگاه گوارش
• بیماری سلیاک ملایم که موجب آسیب روده و ایجاد علائم IBS می شود
• حرکات آهسته یا اسپاسم کولون که موجب گرفتگی دردناک می شود
• سطوح سرطونین غیرطبیعی در روده بزرگ که بر حرکت روده تاثیر می گذارد

حرکات سیستم گوارش تا حد زیادی توسط سیستم عصبی کنترل می شود. استرس می تواند اعصاب را تحت تاثیر قرار دهد و سیستم گوارش را بیش از حد فعال کند. همچنین اعتقاد بر این است که IBS تحت تاثیر سیستم ایمنی بدن قرار دارد. زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف و یا حساس می شود IBS افزایش می یابد.
IBS وزن بیمار را تحت تاثیر قرار نمی دهد. با این حال، به طور بالقوه می تواند سبب کاهش وزن شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

توسعه انرژی تجدید پذیر در مناطق روستایی ایران

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

بررسی اجمالی انرژی های تجدید پذیر در ایران

مد چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد