سندروم پیش از قاعدگی (1)


سندروم پیش از قاعدگی چیست؟
به مجموعه ی تغییرات جسمی، روانی و احساسی قبل از شروع دوره قاعدگی در زنان که معمولا هر ماه تکرار می شود و به موجب این تغییرات زندگی عادی و نرمال شخص با اختلال مواجه می گردد؛ سندروم پیش از قاعدگی یا PMS گویند.
طبق تحقیقات صورت گرفته سندروم پیش از قاعدگی عده ی زیادی از زنان را درگیر می کند و طبق آمار نزدیک به 85% درصد زنان را در برمی گیرد. سن شروع سندروم پیش از قاعدگی الگوی مشخصی ندارد (هر چند در زنان 40-20 سال بیشتر دیده شده است) و زنان در هر سن و سالی ممکن است با آن مواجه شده و تا شروع سن یائسگی هر ماه یک بار این شرایط را تجربه کنند. زنانی که حداقل یک بار بارداری را تجربه کرده اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندروم پیش از قاعدگی قرار دارند. همچنین زنانی که دارای بیماری ها روحی و روانی هستند یا سابقه آن را دارند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
علائم ایجاد شده و تغییرات صورت گرفته در سندروم پیش از قاعدگی در هر زنی الگویی مشخص دارد و معمولا یک فرد هر ماه با مجموعه ای از تغییرات روبرو می شود که در ماه های گذشته نیز آنها را تجربه کرده است؛ هر چند از لحاظ شدت و درجه سختی ممکن است در ماه های مختلف، به گونه ای متفاوت ظاهر شوند.
علائم و نشانه های سندروم پیش از قاعدگی
تغییرات و علائم سندروم پیش از قاعدگی خود به دو دسته کلی جسمی و روانی طبقه بندی می شوند و در زنان مختلف نوع و شدت آنها با هم متفاوت است.
1- علائم جسمی سندروم پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی (1)
- سر درد
- نفخ در ناحیه شکم
- خستگی بیش از اندازه
- اختلال در سیستم گوارش مانند تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست
- احساس درد در مفاصل و عضلات
- بروز جوش و آکنه در قسمت های صورت، کمر یا بازو و...
- حساسیت در سینه ها که بیشتر به صورت احساس درد و یا بزرگ و سفت شدن سینه می باشد.
- افزایش وزن بدن که به دلیل تجمع مایعات در آن صورت می گیرد.
- بزرگ شدن ناگهانی شکم
- ایجاد تورم در دست یا پا یا ورم کردن قسمت های دیگر بدن
- درد شدید یا خفیف در ناحیه شکم
- تشنگی بیش از حد و تغییر در اشتها که بیشتر به صورت پرخوری یا ولع مشاهده شده است. البته هوس کردن خوراکی های مختلف نیز در همین دسته جای می گیرند.
2- علائم روحی سندروم پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی (1)
- استرس و اضطراب بی مورد
- تغییر ناگهانی در خلق و خو و تحریک پذیری بیش از اندازه مانند بدخلقی، عصبانیت و ایجاد تنش با دیگران
- افسردگی
- اختلال در خواب که بیشتر به صورت بیخوابی خود را نشان می دهد. (البته در مواردی ممکن است تمایل به زیاد خوابیدن و پرت زدن نیز در این دوران بروز کند)
- گریه های بی مورد و تمایل به گریستن
- کاهش تمرکز
- پریشانی و آشفتگی روانی
- زود رنجی
- تغییر در میزان میل جنسی
- منزوی شدن
در اینجا ما سعی کردیم مجموعه کاملی از تغییرات جسمی و روحی را که زنان در این چرخه ممکن است، تجربه کنند؛ بیان کنیم. اما اغلب زنان مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی، تنها با برخی از این مشکلات روبرو هستند و همانطور که اشاره شد، شدت علائم نیز در زنان مختلف، متفاوت است. برخی از زنان داری علائمی خفیف و قابل تحمل هستند در حالی که برخی دیگر با علائمی بسیار شدید درگیر بوده که حتی زندگی عادی آنها را با اختلال مواجه می کند. در هر صورت اگر فردی با علائم سندروم پیش از قاعدگی مواجه شود و قادر به کنترل این شرایط نباشد، لازم است به پزشک متخصص زنان مراجعه نماید.
دلایل سندرم پیش از قاعدگی
دلیل یا دلایل ابتلا به سندروم پیش از قاعدگی هنوز به طور دقیق شناخته نشده است، اما به نظر می رسد، تغییر در سطح هورمون های بدن (استروژن و پروژسترون) و کاهش تولید این هورمون ها در 7 روز پیش از دوره قاعدگی، می تواند در ابتلا به این سندروم نقش اساسی داشته باشد. همچنین ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز در شکل گیری این سندروم تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این، کمبود برخی از ویتامین ها و یا مواد معدنی، حالات روحی و روانی فرد و استفاده از رژیم غذایی ناسالم (مصرف غذاهای شور، مصرف الکل و کافئین) در بروز و تشدید علائم سندروم پیش از قاعدگی نقش دارند.
تشخیص سندروم پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی (1)
زنانی که دارای علائم گفته شده اند و نسبت به ابتلا به سندروم پیش از قاعدگی مشکوک هستند، بایستی، الگوی مشخصی از علائم خود را ثبت کرده و سپس به پزشک مراجعه نمایند.
ثبت الگوی کمک به تشخیص سندروم پیش از قاعدگی
1- علائم و نشانه های گفته شده حداقل 5 روز قبل از شروع قاعدگی بروز کنند و حداقل برای سه چرخه متوالی قاعدگی، تکرار شوند.
2- علائم بروز کرده چند روز (معمولا 5-4 روز) پس از شروع قاعدگی از بین روند.
3- با زندگی نرمال فرد تداخل ایجاد کنند.
توصیه می شود، نشانه ها و الگوی تکرار آنها را، همراه با تاریخ دقیق شروع و پایان علائم، در چرخه های متوالی قاعدگی، به دقت ثبت نمایید؛ این کار به پزشک در تشخیص صحیح، کمک بسیاری خواهد کرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر