ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سیرک در ایران

اجرای نمایش با حیوانات به شکل های گوناگون از قدیم درایران رایج بوده است. همچنین انواع سرگرمی ها مانند معرکه گیری و شعبده بازی در میدان های شهر اجرا می شده است. سپس، بندبازی، چشم بندی، دلقک بازی، رقص و آواز نوارندگان دوره گرد، به رقص درآوردن حیواناتی مانند خرس، بز، سگ، و میمون و واداشتن آنها به ادا در آوردن و تقلبد کردن در فضای باز برای مردم نمایش داده می شد. میمون بازی از قدیمی ترین این نمایش ها بود که میمون را برای شیرین کاری تربیت می کردند، می آراستند و نمایش می دادند و تماشاچیان به صاحب میمون پول می دادند. 

 

سیرک در ایران
ناصرالدین شاه (۱۳۱۳_۱۲۶۴) علاقه و توجه ویژه به سیرک داشت و در سفر نامه خود نمایش بند بازان سیرک را با علاقه شرح داده است . 
دردوره سلطنت احمد شاه قاجار در سال ۱۲۹۴ یک گروه فرانسوی به نام شامبی، سیرکی در قزوین، و سپس در تهران بر پا  کردند و به اجرای نمایش پرداختند. برنامه این سیرک شامل بند بازی، شعبده بازی، آکروباسی، و دیگر برنامه های سرگرم کننده بود. بیشتر بازیگران این سیرک زنان بودند. عین السلطنه، از شاهزادگان قاجار، در یادداشت های خود درباره این سیرک می نویسد: به دیدن برنامه های سیرک رفتم. سیرک چند اسب و سگ تربیت شده داشت. دو بازیگر زن انواع بند بازی ها را انجام می دادند. سگ ها بازی های عجیب و غریبی می کردند. عدد ها را می شناختند. و تفریق و ضرب و تقسیم می کردند. مسیو ماکس(دلقک ) مسخره و بامزه بود. در آذر سال ۱۲۹۸ شمسی، سیرکی با نام شرکت سیرک طهران، در تهران مشغول با کار شد. بر اساس قرارداد این سیرک با حمایت دولت فرانسه در خیابان لاله زار مدتی برنامه اجرا کرد. اما پس از مدتی کوتاه میان ظرفیت قرارداد اختلاف پیش آمد و سیرک منحل شد. نمایش سیرک را در ایران، خلیل طریقت پیما معروف به خلیل عقاب راه انداخت.

 

سیرک در ایران
اودر سال ۱۳۰۳ شمسی در شیراز به دنیا آمد. از چهارده سالگی ورزش باستانی را شروع کرد و با تمرین بسیار به اجرای نمایش های پهلوانی پرداخت و برای تماشای این نمایش ها بلیط فروخت. او از کشور هندوستان شیر و خرس آورد و آنها را برای نمایش در سیرک تربیت کرد. خلیل عقاب از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ در بسیاری از شهر های ایران به نمایش توانایی های پهلوانی خود پرداخت. این نمایش ها شامل بلند کردن وزنه ای بسیار سنگین، خوابیدن زیر کامیون و اتوبوس و خم گردن آهن بود. (که البته نمی توان نام سیرک بر آن گذاشت)اما او در سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۷۰ در سیرک های انگلستان و ایتالیا چنین نمایش هایی اجرا کرده است. مثلا در یکی از این نمایش ها با بلند کردن یک  فیل، که در حدود ۱‌۵ تن وزن داشت، رکوردی به جا گذاشت که در کتاب گینس (کتاب ثبت رکورد های جهانی ) ثبت شده است. 

 

سیرک در ایران
خلیل عقاب در سال ۱۳۷۰ به ایران بازگشت. او با دعوت از ۶۰ هنرمند سیرک از کشو های ایتالیا، رومانی و پرتغال سیرکی در ایران برپا کرد که در بیشتر استان های کشور به اجرای برنامه پرداختند.امروزه، گروه هایی از مردم طرفدار اجرای نمایش های بدون حیوانات در سیرک ها هستند ودر بسیاری از کشورها نمایش های سیرک بدون حیوانات برگزار می شود.

 

سیرک در ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد