سیر طبیعی بیماری - 2.0 out of 5 based on 1 vote

سیر طبیعی بیماری

مرحله امادگی: در این مرحله اگر چه هنوز بیماری ظاهر نشده است ولی پایه آن با حضور عواملی که به نفع بروز بیماری می باشد، ریخته شده است. برای مثال: خستگی و اعتیاد به الکل زمینه ابتلا و امادگی فرد به بیماری ذات الریه را افزایش می دهد و یا عدم توجه مادر به پرورش کودک، او را برای ابتلا به بیماری های عاطفی اماده می کند و هم چنین بالا بودن کلسترول خون، احتمال ابتلا به بیماری عروق قلبی را افزایش می دهد.

 

سیر طبیعی بیماری

1- مرحله قبل از بروز علایم بیماری: در این مرحله علایم واضحی از بیماری مشاهده نمی شود، ولی معمولا به دلیل تاثیر متقابل عوامل، تغییرات بیماری زا شروع شده اند. در این مرحله اصولا تغییرات کمتر از میزانی است که به صورت بالینی قابل مشاهده باشد.

2- مرحله بالینی بیماری: در این مرحله تغییرات اعضا چه از نظر ساختمان و چه از نظر عمل به اندازه ی است که منجر به ظهور علایم و نشانه های بیماری می شود.

3- مرحله ناتوانی: ناتوان به کسی اطلاق می شود که هرگونه محدودیتی در فعالیت هایش مشاهده شود که می تواند جنبه های روانی، اجتماعی و شخصی داشته باشد. 

 

سیر طبیعی بیماری

پیشگیری

در یک مفهوم ساده پیشگیری به معنی جلوگیری از بیماری، قبل از وقوع آن است و در مفهوم متداول ترین پیشگیری شامل کلیه اقداماتی است که از آنها برای قطع یا اهسته کردن سیر بیماری استفاده می شود.

- پیشگیری نوع اول: پیشگیری نوع اول مربوط به مرحله امادگی است و عبارت اند از پیشگیری از بیماری یا تغییر حالت پذیرنگی شخص و یا کاهش مواجه فرد حساس با بیماری می باشد.

پیشگیری نوع دوم: مربوط به مرحله قبل از به وجود امدن علایم بیماری است و عبارت است از کشف به موقع و درمان زود هنگام بیماری ها قبل از بروز علایم بالینی واضح است.

پیشگیری نوع سوم: مربوط به مرحله پیشرفت بیماری یا ناتوانی است و عبارت است از کاهش ناتوانی حاصل از بیماری و تلاش برای برگرداندن اعضا و دستگاه ها به حالت طبیعی می باشد. این سطح از پیشگیری در مورد بیماری هایی انجام می شود که سیر خود را طی کرده و در حال حاضر فقط ضایعات آنها باقی مانده است.

 

سیر طبیعی بیماری

2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

خواص دارویی سیر

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد