شاهکارهای معماری ایرانی در تهران

تهران مهم ترین موزه های ایران و کاخ های مجلل را در خود جای داده است.
سردر باغ ملی
در سال ۱۳۴۰ هجری قمری در دوران وزارت جنگ رضا خان پهلوی در ورودیه میدان مشق نظامیان دوره قاجاریه سر در بلند و باشکوهی ساخته شد. پس از مدتی که بخشی از میدان مشق به باغ ملی اختصاص یافت، ‌این دروازه نیز به سردر باغ ملی موسوم شد. سر در باغ ملی با درهای بزرگی از جنس آهن و آلیاژ برنج است و از سه ورودی با طاق های هلالی زیبا تشکیل شده است. ورودی میانی بزرگ تر از درهای طرفین است. بر روی سر در میانی اتاق کوچکی به شکل کلاه فرنگی قرار گرفته دارد که در گذشته نقاره خانه بوده است.

 

شاهکارهای معماری ایرانی در تهران

شمس العماره
کاخ پنج طبقه شمس العماره یکی از بنا های مرتفع تهران قدیم است که در سال ۱۲۸۴ هجری قمری با تلاش دوست علی خان معیر الممالک نظام الدوله در ضلع شرقی محوطه کاخ گلستان احداث شد. معمار این کاخ که به سبک کاخ های اروپایی بنا شده است استاد علی محمد کاشی بود و نقشه آن با همکاری معماران و مهندسان اطریشی و فرانسوی تهیه شده است. شمس العماره هم از نظر طراحی نقشه و هم از نظر تزیینات داخلی یکی از بناهای زیبای تهران به حساب می آید. آینه کاری ها، ‌نگار گری ها و گچ بری های این کاخ از نظر تنوع شیوه های مختلف تزیینات داخلی ساختمان در ایران بی نظیر است.

 

شاهکارهای معماری ایرانی در تهران

برج طغرل
برج طغرل بنای آجری عظیمی است که روبروی بقعه ابن بابویه در شهر ری واقع شده و یکی از برج های آرامگاهی مهم ایران به شمار می رود. برج طغرل جزء بنا های تاریخی نیمه اول سده پنجم هجری است و از آن به عنوان مقبره طغرل اول پادشاه سلجوقی یاد می شود. این برج که دیوار های آن از خشت و نمای خارجی آن از آجر است. ۲۱ متر قطر و ۲۰ متر ارتقاع و دیوارهایی به عمق ۲.۸ متر دارد. تزیینات آجری در بالای این برج یکی از نمونه های زیبای معماری دوران سلجوقی است. برج طغرل در سال ۱۳۰۰ هجری قمری باز سازی شد و در حال حاضر یکی از بناهای سالم و آسیب ندیده ایران است.

 

شاهکارهای معماری ایرانی در تهران

آرامگاه شبلی- دماوند
برج آرامگاه شبلی در ۷۰ کیلومتری شمال شرق تهران، ۲۰ کیلومتری جنوب قله دماوند و بر بالای تپه ای قرار دارد. نمای خارجی برج هشت ضلعی و دیواره آن در فضای داخلی دایره ای است. وجود نیم ستون های تزیینی بر روی کنج های خارجی برج، زیبایی خاصی داده است. هریک از سطوح ابعاد خارجی در ارتفاع به سه قسمت تقسیم شده است و هر بخش به صورت مربعی به اضلاع ۲.۱ و ۱.۹ متر است. که در داخل هریک از آنها ترکیبی از تزیینات متنوع آجر کاری نقش بسته است. سر در برج نیز که نمونه برجسته ای از آجر تراشی است بسیار زیبا تزیین شده است. شکل خارجی گنبد، ‌هرم هشت وجهی است که نوک تیز آن قطع شده و نمایی هشت ضلعی به وجود آورده است.

 

شاهکارهای معماری ایرانی در تهران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل تهران مشهد

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

رستوران ایرانی شیروان ارمنستان

رستوران ایرانی آریا ارمنستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر