ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهری تنها با یک سازه ی تاریخی ولی مرموز در غرب ایران

در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران آثار تاریخی و باستانی زیادی وجود دارد که همواره مورد توجه تمام مردم به خصوص باستان شناسان بوده است. شهرهای بزرگی مانند اصفهان، همدان، یزد و ... سرشار از این آثار هستند و همواره مردم زیادی برای بازدید از آن ها به این شهرها سفر می کنند.

شهری با تنها یک سازه ی تاریخی ولی مرموز در غرب ایران

اما در شهر دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد تنها یک قلعه ی باستانی وجود دارد. اما جالب این جاست که این قلعه که تنها آثار باستانی این شهر محسوب می شود، بسیار خاص است. در این مقاله قصد داریم این قلعه را معرفی کنیم، شاید شما علاقه داشته باشید که در یکی از سفرهایتان به غرب ایران، از این شهر و قلعه ی باستانی آن دیدن کنید.

شهری با تنها یک سازه ی تاریخی ولی مرموز در غرب ایران

جمعیت شهر دیشموک برابر با 4053 نفر است و این شهر از شمال با لردگان و از غرب با ایذه و باغملک ارتباط دارد. قلعه ی تاریخی دیشموک از جنس سنگ و گچ است و بر بالای صخره ای سنگی واقع شده است. همان طور که می دانید ساخت قلعه های حکومتی در ایران به پیش از اسلام برمی گردد و این قلعه ها از مهم ترین آثار باستانی و معماری ایران محسوب می شوند. بنابراین از اهمیت زیادی در جنبه های مختلفی تاریخی، معماری، فرهنگی، ملی و... برخوردارند.

شهری با تنها یک سازه ی تاریخی ولی مرموز در غرب ایران

اما قلعه ای که در شهر دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد از جهاتی دیگر نیز مورد توجه است. و آن این که رازهای این قلعه ی بزرگ و مستحکم هنوز کشف نشده است. تامین آب آشامیدنی مورد نیاز برای افرادی که در گذشته های دور در این قلعه ساکن بوده اند، بسیار عجیب است. برای این کار در این قلعه راهی زیرزمینی به طول بیش از 200 متر بنا شده است. در واقع باستان شناسان تا کنون هیچ گونه اطلاعاتی درباره ی این قلعه و ساکنان آن کسب نکرده اند. با این که مطالعات زیادی بر روی این قلعه انجام گرفته است نیز هنوز قدمت آن مشخص نیست و کسی نمی داند که این بنا متعلق به کدام یک از دوره های تاریخی می باشد. در واقع هیچ گونه شاهد یا نمادی وجود ندارد که بتواند باستان شناسان را در رسیدن به این سوالات راهنمایی کند.

شهری با تنها یک سازه ی تاریخی ولی مرموز در غرب ایران 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد