شهری که هیچ زباله ای تولید نمی کند

شهری که هیچ زباله ای تولید نمی کند
آیا تا به حال مجبور شده اید که کاغذ و پلاستیک را از میان زباله ها جدا کنید؟ حتی فکر کردن به این مساله هم بسیار آزار دهنده است. اهالی شهر کامیکاتسو در جزیره Shikoku که در جنوب غربی ژاپن واقع شده، مجبور هستند؛ زباله های خود را به 45 دسته تقسیم بندی کنند. در این شهر صندوق های مختلفی برای محصولات گوناگون مانند روزنامه، مجله، کارتن، درهای فلزی بطری، بطری های پلاستیکی، قوطی های آلومینیومی، آهنی، قوطی های اسپری، چراغ های فلورسنت و ...  در نظر گرفته شده است. ممکن است از نظر شما این کار مسخره به نظر بیاید ولی ساکنان این شهر در تلاش هستند که تولید زباله خود را به صفر برسانند. البته طبق آمار انجام شده، آنها به میزان 80 درصد موفق بودند. در ادامه شما را بیشتر با این شهر آشنا می کنیم.
مردمی که خود مسئول زباله های خود هستند

شهری که هیچ زباله ای تولید نمی کند
ابتدا اهالی شهر کامیکاتسو برای از بین بردن زباله های خود، آن ها را در طبیعت می ریختند و یا در خانه می سوزاندند. اما سوزاندن زباله، منجر به تولید مقدار زیادی گازهای گلخانه ای  می شد که محیط را آلوده می کرد. بنابراین اهالی شهر کامیکاتسو در سال 2003 تصمیم گرفتند که روش خود را تغییر دهند و مفهوم بدون زباله را معرفی کردند. ابتدا این کار مورد پسند همه نبود. روش آن به این صورت است که درهای قوطی های پلاستیکی و شیشه ها باید جدا شده و به ترتیب رنگ قرار بگیرند. هم چنین  بطری های پلاستیکی سس سویا و روغن خوراکی باید از بطری های پلاستیکی که دارای آب معدنی و چای سبز هستند، جدا شده و برچسب کاغذی و پلاستیک دور بطری ها باید برداشته شود. به علاوه روزنامه و مجله ها باید به طور مرتب و با نخ یا طنابی به خوبی بسته شوند.

شهری که هیچ زباله ای تولید نمی کند

قوانین بی شماری برای این کار وجود دارد که همگی بسیار وقت گیر است.
در این شهر کامیون های جمع آوری زباله از خانه وجود ندارد به همین دلیل خود ساکنان باید زباله هایشان را به مرکز بازیافت ببرند. بعد از آن، نوبت کارکنان مرکز بازیافت است که مطمئن شوند که جداسازی به درستی انجام گرفته و زباله ها را به صندوق مربوطه انتقال می دهند. کار جالبی که مرکز بازیافت انجام می دهد این است که لباس های استفاده شده، جواهر و سایر وسایلی که مردم نیازی به آن ندارند، بدون هیچ هزینه ای با وسایل مورد نیاز، مبادله می شوند. در این شهر کارخانه محلی وجود دارد که خانم ها در آن جا کار می کنند و از محصولات غیر نیاز،  وسایل جدید درست می کنند. به عنوان مثال، از کیمونوی قدیمی، خرس درست می کنند.
امروزه این مسئولیت بزرگ به یک عادت روزانه تبدیل شده است و مردم نگاه دیگری به زباله ها دارند. در واقع  آن ها در مورد آنچه می خرند، نحوه استفاده و مرتب کردن وسایل، بیشتر اهمیت می دهند. حتی مغاره داران آنجا سعی می کنند که وسایل را با بسته بندی کارتنی بخرند و از آن کارتن دوباره استفاده کرده و برای بسته بندی سایر وسایل به کار ببرند. امروزه این شهر کوچک با جمعیت 1700 نفری موفقیت بزرگی کسب کرده  و توانسته است میزان زباله را به حدود 20 درصد برساند. آنها قصد دارند که تا سال 2020، این میزان را به صفر برسانند.

شهری که هیچ زباله ای تولید نمی کند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل رامادا دی ام ای تایلند

هتل ای اف آکوا پارک باکو

دریاچه نقره ای پاتایا تایلند

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

فروشگاه زنجیره ای کرفور مالزی

رستوران های زنجیره ای چیلیز مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر