ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهر ممنوعه یا موزه قصر

شهر ممنوعه که به عنوان موزه قصر نیز شناخته می‌شود در زبان چینی گو گانگ گفته می‌شود و در مرکز شهر پکن قرار دارد و به عنوان مقر حکومت‌داری 24 امپراتور در طول سلسله‌های کینگ و مینگ بین سال‌های 1368 و 1911 مورد استفاده قرار می‌گرفت. این ساختمان اولین بار در طول 14 سال و در میانه حکومت‌داری امپراتور چنگزو در سلسله مینگ ساخته شد. منجمان چین باستان اعتقاد داشتند که ستاره بنفش (پلاریس) در مرکز بهشت قرار دارد و امپراتور بهشتی در قصر بنفش زندگی می‌کند؛ به‌همین دلیل  قصری که در زمین امپراتور در آن زندگی می‌کرد را شهر بنفش می‌نامیدند. وارد شدن به آن بدون اجازه امپراتور ممنوع بود. در طول زمان شهر ممنوعه بنفش تبدیل شد به شهر ممنوعه.
  

شهر ممنوعه یا موزه قصر

اکنون به این مکان موزه قصر گفته می‌شود و در شمال میدان تیان‌ان‌من قرار گرفته است. این قصر مستطیل شکل، بزرگ‌ترین مجموعه قصر جهان است و فضایی بالغ بر 74 هکتار را می‌پوشاند. دور این باغ خندقی به عرض 52 متر و دیواری به ارتفاع 10 متر قرار گرفته است و این قصر دارای بیش از 8700 اتاق است. دیوار در هر طرف دارای یک دروازه است. فاصله بین درب شمالی و جنوبی این مجموعه 961 متر است، در حالی که فاصله بین درب شرقی و غربی این مجموعه 753 متر است. برج‌های خاص و دیالکتیکی در هر یک از 4 گوشه این قصر، در کنار دیوار این قصر وجود دارند. این برج‌ها دیده‌بانی به درون باغ و شهر برای کسانی که روی آن قرار می‌گیرند فراهم می‌کنند.  

شهر ممنوعه یا موزه قصر

شهر ممنوعه به دو بخش تقسیم شده است. قسمت جنوبی و یا هال بیرونی جایی بود که از آن امپراتور بر کل کشور جکومت می‌کرد. قسمت شمالی و یا هال درونی جایی بود که امپراتور به همراه خانواده سلطنتی در آن زندگی می‌کردند.

تا سال 1924، یعنی زمانی که آخرین امپراتور چین از هال درونی نقل مکان کرد، 14 امپراتور سلسله مینگ و 10 امپراتور سلسله کینگ در آن قصر تاجگذاری کردند. به علت آنکه شهر ممنوعه بیش از 5 قرن محل فرمانروایی حکومت بوده است در ان اثار باستانی و عتیقه‌جات بسیاری وجود دارد. در سال 1987 سازمان جهانی یونسکو این مکان را به‌,نوان یکی از ذخایر فرهنگی جهان ثبت کرد و اکنون این مکان یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی جهان است.

شهر ممنوعه یا موزه قصر

ساخت این مجموعه قصر در سال 1407 میلادی، 5مین سال تاجگذاری یانگل، سومین امپراتور سلسله مینگ، آ؛از شد. ساخت این مجموعه 14 سال بعد و در سال 1420 پیایان یافت و سپس پایتختی امپراتوری از نانجینگ به پکن یا همان بیجینگ تغییر یافت. گفته می‌شود یک میلیون کارگر از جمله 100هزار صنعتگر برای ساخت این مجموه به مدت طولانی مجبور به انجام سنگین‌ترین کارها بودند. سنگ‌هایی که برای ساخت این مجموعه لازم بود از منطقه فنگشان استخراج می‌شدند. گفته می‌شود که در زمستان هر 50 متر آب روی زمین میریختند تا یخ بزند و سنگ‌های بزرگ روی یخ حرکت داده شوند. همچنین چوب و دیگر مواد از مکان‌ها و استان‌های خیلی دور به این مکان آورده می‌شدند.
  

شهر ممنوعه یا موزه قصر

مردم چین باستان مهارت‌های قابل توجه خود را در ساخت شهر ممنوعه نشان دادند. به‌عنوان مثال دیوار قرمز شهر را در نظر بگیرید. این دیوار قطری 8.6 متری در پایین دارد که در بالا به 6.66متر کاهش می‌یافت. ساختار زاویه‌ای و مخروطی دیوار باعث می‌شود کسی نتواند از ان بالا برود. آجرها از سنگ آهک سفید و ساقه برنج ساخته می‌شدند. همچنین از ترکیباتی دارای تخم مرغ و برنج در ساخت آجرها استفاده می‌شد که موجب شده است به استحکام خیلی زیادی داشته باشند.

  

شهر ممنوعه یا موزه قصر

از آنجایی که زرد نماد خاندان سلطنتی است، رنگ اصلی در ساخت این مجموعه زرد است. سقف‌ها نیز با رنگ زرد درخشان ساخته‌شده‌اند. دکوراسیون قصر نیز با رنگ زرد رنگ‌آمیزی شده است. همچنین آجرهای کف به‌صورت خاصی به رنگ زرد درآمده‌اند. اما یک مورد استثنا وجود دارد. ونیوانگ یا کتابخانه سلطنتی، سقفی مشکی دارد. زیرا در آن زمان فکر می‌کردند سیاه نماد آب است و قادر است آتش را از بین ببرد.
این روزها دروازه‌های شهر ممنوعه بر روی توریست‌هایی از داخل و خارج از کشور باز است. در این مکان شما می‌توانید از دکوراسیون زیبا، معماری سلطنتی، سالن‌های لوکس و سلطنتی با اشیا عتیقه و ارشمندشان دیدن کنید. این موارد افرادی که در دنیای مدرن زندگی می‌کنند را بسیار به هیجان می‌آورد.

نحوه بازدید و زمان

موزه یک راه جنوب به شمال غیر مستقیم دارد. گردشگران شهر زیبای پکن صرفا می‌توانند از دروازه مریدیان وارد شوند و از دروازه‌های دیوین پرووس و یا دروازه شرقی خارج شوند. 3 تا 4 ساعت زمانی کافی برای بازدید از محور مرکزی این مجموعه است. اگر شما به کشف دیگر قسمت‌های این مقر فرمانروایی چین باستان علاقه‌مندید زمان بیشتری نیاز دارید تا از قسمت‌های شرقی و غربی مجموعه بازدید کنید.

شهر ممنوعه یا موزه قصر

قیمت بلیت برای وارد شدن به این مجموعه از ماه‌های آوریل تو اکتبر 60 یوان است و از ماه‌های نوامبر تا مارس (در زمستان) 40 یوان است. برای ورود با گالری اشیا سلطنتی باید 10 یوان پرداخت نمائید و برای بازدید از گالری ساعت دیواری و رومیزی و دستی نیز 10 یوان باید بپردازید.
برای کودکانی که قدشان زیر 1.2 متر است بلیت رایگان خواهد بود. البته به ازاء هر شخص بالغ تنها یک کودک می‌تواند به این صورت وارد شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران قصر سفید کیش

موزه آثار خطی ارمنستان

شهر جرموک ارمنستان

موزه پرنس ویلز هند

موزه ویکتوریا هند

موزه هنر آجارا گرجستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد