شیوع سنگ کلیه در کودکان

شیوع سنگ کلیه در کودکان
هر فردی ممکن است در طول عمرش دچار سنگ کلیه شود. حتی کودکان و نوزادان هم از این قاعده مستثنی نیستند. طبق آمار انجام شده، سنگ کلیه در شیرخواران و کودکان نسبت به ٢٠سال گذشته ١٠برابرشده است.
کلیه و کارکرد دستگاه ادراری:
ادرار را کلیه‌ها تولید کرده و از طریق لوله‌های باریکی به نام حالب به مثانه انتقال می‌یابد. سپس ادرار  داخل مثانه ذخیره می‌شود.  هنگامی که مثانه پر شد، مثانه به مغز پیام ارسال می‌کند و سپس مغز تصمیم می‌گیرد چه زمان ادرار‌کردن شروع شود. اگر سطح مواد تشکیل‌دهنده سنگ‌های ادراری از حد اشباع رد شود، سنگ ادراری تشکیل می‌شود.  اسم این سنگ ها براساس اینکه در کدام قسمت از دستگاه ادراری تشکیل شده‌اند، نامیده می‌شوند. عوامل سنگ‌ساز:
عامل ایجاد سنگ در کودکان مختلف می باشد. این عوامل شامل ارث، مشکلات متابولیکی و مصرف کم مایعات می باشد.  هم چنین در برخی از موارد عفونت دستگاه ادراری منجر به ایجاد سنگ‌های  عفونی می شوند که در ادرار عفونی رشد می‌کنند.
نوزادان نارس در معرض سنگ کلیه:
نوزادان و کودکانی که با سن کمتر از ٣٢هفته به دنیا آمده‌اند، دچار نارسایی ریوی می شوند.  هم چنین نوزادانی که دچار اختلالات رشد هستند یا کودکانی که به هر دلیلی دارو مصرف می کنند یا در بیمارستان بستری هستند نیز بیشتر در معرض تشکیل سنگ‌های کلیه هستند. به همین دلیل این کودکان و نوزادان باید زیر نظر متخصص باشند  و آزمایش و سونوگرافی‌های لازم را انجام بدهند تا در‌صورت بروز کوچک‌ترین علائم، درمان برای آنها آغاز شود.
این اختلال سبب تشکیل سنگ می‌شود:
شایع‌ترین نوع علت تشکیل سنگ در کودکان، اختلالات متابولیکی است. در این اختلال، کلسیم بیش از حد از طریق ادرار دفع شده و موجب ایجاد سنگ کلیه می شود. سایر اختلالات که منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود عبارت‌اند از نقص آنزیمی در شکستن اگزالات و دفع بیش از حد سیستین از ادرار است.
علائم سنگه کلیه در کودکان:

شیوع سنگ کلیه در کودکان
با توجه به اینکه شیرخواران نمی‌تواند درد خود را بیان کنند؛ اما علامت‌هایی زیر را از خود نشان می دهد:
•    بی‌قراری‌های شدید که با قولنج اشتباه می‌شود
•    دل‌درد
•    استفراغ
•    مشاهده بلور یا شن در ادرار کودک
•    ادرار قرمز یا نارنجی
تشخیص

شیوع سنگ کلیه در کودکان
نوع سنگ‌ها در کودکان تنوع بیشتری دارد به همین دلیل باید سونوگرافی و آزمایش برای تشخیص نوع سنگ و علت ایجاد آن انجام شود. تشکیل سنگ‌های درشت در کودکان بالای دو سال و ایجاد شن‌های یا سنگ‌های ریز در شیرخواران شیوع بیشتری دارد.  به این نکته هم باید اشاره کرد که در مواردی این سنگ‌ها بدون درمان خاصی قبل از ٢تا٣ سالگی حل و دفع می‌شوند. به‌طورکلی ٩٥درصد از سنگ‌هایی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند از طریق درمان‌های متداول برطرف می‌شوند، ٤درصد از طریق سنگ‌شکن و آندوسکوپی جراحی درمان می‌شوند و فقط یک‌درصد به جراحی نیاز دارند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد