صمغ چیکل - 5.0 out of 5 based on 1 vote

صمغ چیکل

صمغ چیکل از شیره درختی به نام چیکو ساپودیلا گرفت شده است، که از آن آدامس طبی تهیه می کنند. این درخت دارای 20 الی 25 متر ارتفاع دارد، و برگ های آن متناوب، سبز و براق می باشند. میوه درخت چیکو به شکل تخم مرغ بوده که رنگی مایل به خاکستری دارد و گوشتی است. گوشت این میوه بعد از رسیدن به رنگ زرد مایل به قرمز در می آید.

صمغ چیکل

با وجود اینکه گزارشی دقیق مبنی بر تایید آنکه این گیاه در ایران هم رشد می کند در دسترس نیست. ولی به تازگی برخی پژوهشگران رویش این درخت را در استان هرمزگان تایید کرده اند که دلیل بر وجود رویشگاه آن است. وقت گل دهی این گیاه در ایران بر طبق مطالعات از اواخر اسفند تا خرداد است، که  البته با توجه به مکان و شرایط جغرافیایی زمان گل دهی آن نیز در هر منطقه ای فرق می کند.

منشا این درخت  در اصل از آمریکای مرکزی گرفته شده است، که بعدها و در حال حاضر در برخی کشورها نظیر استرالیا، فیلیپین و بمبئی هندوستان به طور عمده کشت و تولید می شود.

صمغ چیکل

ترکیباتی که در صمغ و میوه چیکل وجود دارد

ترکیبات شیمیایی حاوی مواد مغذی هستند که در این صمغ وجود دارد، که از آن برای تهیه آدامس های درمانی استفاده می کنند. ترکیبات شمیایی موجود در صمغ شامل گلوکوزید، تانن، ساپونین و آلکالوئید هستند.
همینطور میوه رسیده درخت چیکو ساپودیلا دارای منابع غنی ویتامین B بوده که ضد سرطان بوده و خاصیت کرم کشی دارد. همچنین در تخم میوه چیکو نیز چربی و ساپوتنین موجود می باشد  که خاصیت ملینی نیز دارد. ناگفته نماند که تخم میوه درخت چیکو دارای مزه بسیار تلخی نیز می باشد.

صمغ چیکل

کاربردها و خواص درمانی صمغ چیکل

مواردی که خاصیت های صمغ چیکل را در کشورهای مختلف به اثبات رسانیده است شامل موارد زیر می باشد:

•در کشورهایی نظیر هندوستان از میوه درخت چیکو برای پیشگیری از صفراوی شدن مزاج استفاده می کنند.

•در آمریکا از چیکو سقز طبی تولید می کنند که با ترکیبی از وانیل و عصاره نارنج تهیه شده است.

•از دانه چیکو نیز برای تولید صابون استفاده می کنند.

صمغ چیکل

•کاربردهای دیگر میوه و صمغ چیکواین است که به عنوان یک تونیک مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا که پوست درخت چیکو که از آن تونیک را تهیه می کنند دارای خواص توبر کولوستانیک  ضد سل است.

•در چین از جوشانده پوست درخت چیکو برای مواردی که اسهال شدید است به عنوان قابض کننده استفاده می کنند. همچنین این جوشانده در طب چینی برای رفع و قطع کردن تب مالاریا نیز مورد مصرف می باشد.

صمغ چیکل

•در بعضی از مناطق نظیر شبه جزیره مالایا میوه نارس درخت چیکو ساپودیلا  را به عنوان تریاق در مسمومیت های شدید از دل درد و اسهال به افراد مبتلا  به اسهال می دهند تا آنها را درمان کند. همچنین این موضوع در مورد اسهال های خفیف نیز برای اینکه کرم های حاصله در روده ها را از بین ببرد مصداق دارد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر