ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طراحی صحنه با کامپیوتر

منابع نوری، استودیوهای سینمایی معمولا تنگستن، تنگستن / هالوژن، متال هالید و ارک های ذغالی با قدرت های یک تا دو کیلو وات به بالا است و انواع بسیار گوناگون دارد. منابع نوری در فضای باز غالبا مجهز به بازتابنده اند و شکل های متفاوت دارند. حتی گاه دوازده عدد از این چراغ ها مجموعه نوری وسیعی تشکیل می دهند و نوری گسترده تر و نرم تر ساطع می کنند. منابع نوری در فضای بسته نیز غالبا از عدسی ها و صفحاتی هدایت کننده بهره می برند که نوری متمرکز با لبه های واضح و سایه های پر رنگ می سازند.

طراحی صحنه با کامپیوتر

روش های رایانه ای در این مرحله سه گونه نور ارائه می دهند: منبع دور (خورشید)، نورافکن موضعی و منبع نقطه ای. منبع اخیر، امکان تغییر زاویه و تشکیل نیم سایه های جانبی را نیز به دست می دهد و برخلاف نورپردازی واقعی، تغییر عمق میدان صحنه کاهشی در میزان نور آن پدید نمی آورد. همچنین نما های اطلاعاتی، رنگ های زمینه را نورسنجی می کند و امکان تغییر میزان درخشش نور محیط را فراهم می آورد.

طراحی صحنه با کامپیوتر

سطوح مورد نظر می توانند بارها تغییر کنند؛ درها و دیوارها و پنجره ها هر یک می توانند نور خاص خود را داشته باشند؛ رنگ ها می توانند بارها اصلاح شوند؛ گستردگی و پراکنش نور صحنه می تواند به دلخواه تنظیم شود؛ سایه ها و نیم سایه ها می توانند طراحی شوند و جلوه هایی مثل فضای مه گرفته یا غبارآلود می توانند تأثیر صحنه را دوچندان کنند.

کنترل شدت نور معمولا با دستور دیمر انجام می گیرد؛ اما با انتخاب بافت مناسب، تغییر سطوح یا ساده تر از همه، دورتر بودن منابع نوری نیز امکان پذیر است. این شدت را هم می توان با واحدهای نوری تعریف کرد (مثلا ۴۰۰ شمع) و هم با واحدهای دیافراگمی (مثلا 6/5 که در این حالت باید سرعت شاتر را نیز تنظیم کرد).

طراحی صحنه با کامپیوتر

نرم افزارهای گرافیکی مرسوم شامل تمامی این امکانات نیستند. به علاوه، صرفا تأثير تابش نور مستقیم بر اشیا را نمایش می دهند و نه بازتاب نور از دیگر سطوح را. در حالی که معمولا در فیلم و نمایش، حداقل نخستین بازتاب نور بین سطوح مهم است (بگذریم از اینکه بازتاب های متعدد، خودگاه مشکل آفرین می شوند.) به این منظور در این نرم افزارها می توان از دو روش ابداعی استفاده کرد: ایجاد محیطی انعکاسی و طراحی بازتاب های دلخواه. این دو روش در پردازش اندکی کند هستند، ولی نوع پیشرفته روش اول به خصوص با درخواست بازتاب های تقریبی نور از رایانه سریع تر است. البته در این حالت صرفأ با پراکنش نور در محیطی وسیع می توان کار کرد.

طراحی صحنه با کامپیوتر

عکس برداری

مشکل عمده نورپردازی از راه نور سنجي اشیا و زمینه در این نرم افزارها، دامنه وسیع تر شدت نور در رایانه نسبت به واقعیت است که عدم تطبيق بين تصویر رایانه ای و صحنه واقعی را پدید می آورد. بنابراین، باید با تمهیدهایی این دامنه را کاست و بیشتر به روش های عکاسی از قبیل تنظیم نوردهی، حساسیت فیلم و سرعت شاتر توسل جست. تنظیم نور در این مرحله همچنین دارای این امتیاز است که می توان با تغییر مکان دوربین و زاویه آن، شعاع های نوری دلخواه را برگزید و با استفاده از تغییر عدسی، همزمان عمق میدان وضوح دیافراگم را نیز تنظیم کرد. شبیه سازی در این مرحله بسیار به تصویر سینمایی نزدیک می شود و با استفاده از فیلترهای مختلف می توان تأثیر آن را دوچندان نیز ساخت.

انیمیشن

پس از شبیه سازی یک تصویر ثابت، می توانیم تصاویری متحرک همچون انیمیشنی کوتاه بسازیم. مهم ترین نکته در این مرحله، مسیر و نوع حرکت دوربین است؛ اما البته مسائلی دیگر همچون تغییرات وضوح، نور و حرکت توأمان دوربین و موضوع نیز در جای خود مهم اند. به طور کلی، ساختن انیمیشن نیازمند داشتن دانشی نسبی از تأثیر تغییر مکان، زاویه و سرعت حرکت دوربین به خصوص در نقاط آغازین و پایانی مسیر حرکت است.

طراحی صحنه با کامپیوتر

هرچه جلوه های دیجیتالی در فیلم سازی کارآمدتر می شوند، کار طراح صحنه آسان تر می شود و بعید نیست روزی به جایی برسیم که رایانه خود، مراحل شبیه سازی و تهیه انیمیشن را انجام دهد.

مؤخره

مولف مقاله می نویسد: فکر این مقاله در دانشکده ملی سینما و تلویزیون (NFTS) به سرم زد که یکی از مدارس عملی کارآمد سینماست و زمان و هزینه جالب توجهی در آن صرف تجربه های دانشجویی می شود. دانشجویان طراحی صحنه در طول تحصیل، تجربه طراحی و اجرای صحنه حداقل سه فیلم دانشجویی و تجربه هایی به مراتب بیشتر در شبیه سازی رایانه ای را از سر می گذرانند و دانشجویان فیلمبرداری نیز در حین کارهای متعدد کاملا با عملکرد نور، عدسی ها و فیلترها آشنا می شوند.

طراحی صحنه با کامپیوتر

تجربه های عملی ما با دانشجویان این دانشکده نشان میدهد که با نرم افزارهای ساده معماری نیز می توان صحنه هایی مناسب خلق کرد. دانشجویان در الگوهای ساده با مشکلات تنظیم زاویه دوربین د اری و شبیه سازی آشنا می شوند و همچنین امکانات این روش در طراحی صحنه های تئاتر،برنامه های تلویزیونی و حتی نمایشگاه ها را فرا می گیرند. طراحی صحنه در تئاتر به دلیل موقعیت ثابت آن نسبت به سینما و تلویزیون به نظر ساده تر می آید؛ اما مسئله مهم در آن، هندسه صحنه و نیاز به انعطاف فوق العاده نور نورپردازی است. در سینما و به خصوص صحنه های خارجی نور کم تر مهم است؛ اما مسائل دیگر همچون حرکت های دوربین و بازیگران اهمیت می یابند و طراحی صحنه در تلویزیون نیز تقریبا بینابین این دو است.

به هر حال، چنان که یادآور شدم، نرم افزارهای معرفی شده در این نوشته، هم قابلیت های آموزشی دارند و هم قابلیت های کاری به خصوص تکرار می کنم که یکی از مهم ترین امکانات این روش، فراهم آوردن زمینه مناسب برای بحث بین گروه های کاری درباره اجزای گوناگون صحنه، پیش بینی مشکلات احتمالی آتی و جلوگیری از صرف هزینه های بیهوده مثلا ساختن صحنه های بی مصرف و... است.)

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد