ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طراحی فیلم در استودیو

اگر چه در حال حاضر بسیاری فیلمها به طور کامل یا ناقص، در خارج از استودیو فیلمبرداری می شود، اما هنوز فیلمهایی هستند که در استودیو ساخته می شود و محیط استودیو مزایای خاصی در اختیار طراح فیلم می گذارد. همانطور که پیتر مولينز توضیح می دهد، این مزایای ابزار و نیروی انسانی می تواند به طراح جوان فیلم کمك فراوان بکند:

"من ترجیح می دهم در استودیو کار کنم. در آنجا شخص توسط افراد خبره از واحدهای گوناگون احاطه شده و برقراری ارتباط با آنها ساده تر است. معمولا در فیلمبرداری خارج از استودیو تنها فردی که در دسترس است تا شما را در مشکلات یاری کند، مسئول امور ساختمانی است. البته وجود يك مسئول امور ساختمانی کارآمد كمك بزرگی است اما در این صورت هم طراح باید از خیلی چیزها صرف نظر کند چون که تجهیزاتی که معمولا در استودیو موجود است در آنجا وجود ندارد." (مولینز)

طراحی فیلم در استودیو

در استودیو طراح فیلم، طرح خود را از پایه و اساس شروع می کند در خارج از استودیو طراح مجبور است خود را با آنچه که در محل موجود است تطبیق دهد و بدین ترتیب از طریق فراگرد تبدیل و انتخاب بتواند احتیاجات فیلمنامه را بر آورده و کارگردان را راضی کند. تصور اینکه طراحی صحنه در استودیو مشکل تر از طراحی صحنه در خارج از استودیو است خطا خواهد بود. با وجود عواملی که در بالا ذکر شد ممکن است طراح فیلم برای طراحی در محیطی که کوچك است خود را آزاد احساس کند در محیط استودیو، طراح فیلم قادر است بر هر چه که در صحنه ظاهر می شود کنترل کامل داشته باشد و به ندرت این کنترل را در خارج از استودیو دارد. در فیلمهایی که عناصر قوی فانتزی و حرکت دارند این کنترل می تواند بسیار مفید باشد.

طراحی فیلم در استودیو

"در فیلمهای جیمز باندی طراح فیلم مجبور است که از ترفندهای گوناگونی استفاده کند و این ترفندها را می توان فقط در استودیو انجام داد. در فیلم الماسها ابدی اند همه فصل آسانسور در استودیو فیلمبرداری شد. ما نماهای اولیه را از پایین يك آسانسور در لاس وگاس گرفتیم. نمای آخر این فصل که در آن باند از بالای آسمانخراش آویزان است تماما در استودیو فیلمبرداری شد. این کار بارها مؤثرتر از حالت واقعی آن است، حتی اگر زندگی بازیگر را به مخاطره می انداختیم و آن را در محل فیلمبرداری می کردیم. زد و خورد در آسانسور چیز دیگری است. ابتدا ممکن است شخص وسوسه شود و به فکر پیدا کردن يك آسانسور قدیمی بیفتد اما بعد از مدتی متوجه می شود این کار چندان امکان پذیر نیست. فضای يك آسانسور چیزی مثلا حدود ۵ فوت در ۳ فوت است که برای دوربین کوچک است چه رسد به این که گروه و رویداد هم در داخل آن حضور داشته باشند. ما مجبور بودیم این صحنه را در استودیو بسازیم که در آن بدل ها بتوانند زد و خورد کنند همچنین قادر بودیم حرکات آسانسور را تا کسری از ثانیه کنترل کنیم. در دو طرف آسانسور سکویی قرار دادیم که با آن بالا و پایین می رفت و دوربین را روی خود حمل می کرد. در چنین شرایطی این مقدار کنترل ضرورت دارد." ( آدام)

طراحی فیلم در استودیو

مراحل کار در استودیو

مراحلی که در خلال تدارکات فیلم از فیلمنامه تا ساخت صحنه ها، توسط طراح فیلم دنبال می شود تقریبا کاملا به نوع فیلم و کارگردان بستگی دارد. ممکن است همه طرحهای اولیه، طرحهای تداومی، طرحهای کامل صحنه ای، ماکتها و غیره تهیه شودیا اصلا تهیه نشود. جاناتان باری، که در تهیه طرحهای تداومی مهارت فراوانی دارد، برای فیلم پرتقال کوکی طرحی تهیه نکرد. همچنین سید کین، که نقشه های صحنه استثنایی تهیه می کند در مورد کارش با هيچكاك این گونه اظهارنظر می کند: : «وقتی که با هیچکاك در فیلم جنون کار می کردم، او هیچ گونه طرحی نمی خواست چون که با سابقه اش در زمینه کارگردانی هنری قادر بود هر صحنه را به خوبی تجسم کند. من طرحی از زوایای دوربین به او می دادم. او یا آنها را فورا تصویب می کرد یا اینکه تغییرات کوچکی را پیشنهاد می نمود. این تمامی کاری بود که من می گردد ما ضرورتی نداشت که ماکت صحنه را بسازم. او دقیقا می دانست که چه می خواهد. مثلا اگر به اتاقی با دو دیوار احتیاج داشتیم فقط لازم بود که همان دو دیوار را بسازم. در حالی که با سایر کارگردانها نمی شود بدین شکل کار کرد. معمولا اکثر کارگردانها فکر می کنند که به دیوار اضافی احتیاج ندارند، اما وقتی که پا به صحنه می گذارند به سرشان می زند از زاویه مقابل نیز فیلمبرداری کنند. آن وقت برای ساختن دو دیوار اضافی باید انتظار هرج و مرجی بزرگ را داشت. در مورد هیچکاك اگر او فقط دو دیوار می خواست می توانستید مطمئن باشید این تمامی چیزی است که او احتیاج دارد.» (کین)

طراحی فیلم در استودیو

کاربرد مجدد صحنه ها (اصلاح صحنه ها)

با استفاده از صحنه های قدیمی یا بخشی از صحنه هایی که برای فیلمهای دیگر ساخته شده می توان بیشترین صرفه جویی را در هزینه ساخت فیلم تحقق بخشید. گرچه بعضی از استودیوها مایلند خود را از دست انبار صحنه به عنوان هزینه ما غیر ضروری خلاص کنند، زیرا معتقدند که ساخت يك صخنه ارزان قیمت برای تهیه يك فیلم جدید ارزانتر از هزینه نیروی انسانی برای مراقبت از صحنه های قدیمی تمام می شود و در ضمن فضای با ارزش استودیو نیز اشغال نمی شود. اما معمولا شرکتهای تولیدی که سازنده نوع خاصی فیلم هستند (مثلا شرکت انگلیسی هامر) غالبا بخشهایی ازيك صحنه را که در فیلمهای دیگر به راحتی قابل استفاده مجددند نگهداری می کنند.

طراحی فیلم در استودیو

در طول چندین سال (شرکت هامر) در ساخت فیلمهای دلهره آور کم هزینه عین تخصص پیدا کرده است و بسیاری از آنها توسط اسکات مک گرگور طراحی شده اند. در تصاویر مقابل يك نمونه از روش تطبيق يك صحنه برای چند فیلم دیگر نشان داده شده است. يك صحنه اولیه برای فیلم خون دراکولا را بچش ساخته شد. این صحنه کلیسای بزرگی بود که تصویر صفحه بعد مربوط به پنجره شرقی آن و درب غربی است. ساخت این کلیسا بخش قابل توجهی از بودجه واحد هنری را در این فیلم به خود اختصاص داد این صحنه اصلی با شکلی اصلاح شده در فیلمهای بعدی شرکت هامر از جمله عشاق خون آشام و وحشتهای فرانکشتین و زخمهای دراکولا مورد استفاده قرار گرفت.

طراحی فیلم در استودیو

در فیلم عشاق خون آشام بازسازی اندکی در کلیسا انجام گرفت. پنجره گوتيك بزرگ آن برداشته شد، اما فرو رفتگی های عمودی آن حفظ گردید. با پایین آوردن قوسی که در بالای بالکن قرار می گرفت فرورفتگی پنجره تغییر شکل یافت. بقية جزئیات ساختمانی به جز غرفه سمت راست که به آن اضافه شد، دست نخورده باقی ماند. به طور مثال ستون بزرگ سمت راست تصویر و پنجره های کوچک در طرفین فرورفتگی پنجره حفظ شد. در فیلم عشاق خون آشام شیشه این پنجره ها برداشته شد و آنها به صورت محلی در آمد که به بالکن منتهی می شد.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد