طرز تهیه ترشی و شکر خرما و روشهای نگهدای از آن

خرما با آنکه حاوی ویتامین و مواد مغذی دیگر است. ممکن است که به مرور زمان بر اثر ماندگی خراب و ترش شود برای همین نگه داشتن بیش از حد خرما در طولانی مدت جایز نیست. زیرا علاوه بر آن ممکن است به دلیل چسبندگی که در سطح آن دارد، آلودگی را به خود جذب کند.

 

طرز تهیه ترشی و شکر خرما و روشهای نگهدای از آن
بنابراین برای استفاده بهینه از خرمای تازه می توان آن را به روشهای مختلف نگداری کرد. که همواره خواص آن حفظ شده و مصرف بهینه تری را نیز از آن داشت. یادتان باشد که خرماهای مانده و ترش فاقد مواد مغذی بوده و ممکن است که عامل بیماری نیز باشند.
دو روش نگهداری خرما ( ترشی و شکر خرما) وجود دارد که می تواند برای حفظ و استفاده بهینه تر از این میوه برای بدن سودمند باشد. همواره این نکته را نیز به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان خرماهای با بسته بندی کهنه و له شده را نخرید.

 

طرز تهیه ترشی و شکر خرما و روشهای نگهدای از آن

مواد لازم برای تهیه ترشی خرما
خرمای بدون هسته یک کیلو
پودر سماق نیم کیلو
تمبر هندی سه فنجان
آب لیمو ترش تازه یک فنجان
آب جوشیده به مقدار کافی
پود دارچین یک قاشق سوپخوری
مغز گردوی خرد شده در صورت تمابل صد گرم
دانه انار در صورت تمایل پنجاه گرم
نمک و فلفل به میزان کافی

 

طرز تهیه ترشی و شکر خرما و روشهای نگهدای از آن

طرز تهیه:
ابتدا در ظرفی پودر سماق را آب حل کرده و به مدت دو ساعت می گذاریم تا خیس بخورد. آب سماق خیس خورده را از صافی عبور می دهیم تا کاملا صاف گردد. سپس تمبر هندی را که با یک یا دو لیوان از یک شبانه روز قبل گذاشته تا خیس بخورد را نیز صاف کرده و دو تا محلول (آب سماق و آب تمبر هندی ) را با هم مخلوط کرده و آب لیمو را نیز به آنها اضافه کرده و در روی شعله اجاق گاز گذاشته تا به مدت چند دقیقه بجوشد. سپس کناری گذاشته تا مخلوط به خوبی سرد شود.

 

طرز تهیه ترشی و شکر خرما و روشهای نگهدای از آن
خرماهایی را که هسته آن را گرفته در مخلوط کن خوب چرخ کرده، و به مخلوط آب سماق و آب تمبر هندی و آب لیمویمان را اضافه می کنیم. دوباره آنها را در حرارت گاز جوشانده و به مدت چند دقیقه هم می زنیم تا کاملا مواد جا بیفتد. بعد از آنکه مخلوط صاف و یکدست شد از روی شعله اجاق برداشته و داخل آن آب انار و گردوی پودر شده به همراه دارچین را نیز می افزاییم. اکنون ترشی خرما آماده است. می گذاریم تا سرد شده و سرو می کنیم.

 

طرز تهیه ترشی و شکر خرما و روشهای نگهدای از آن
طرز تهیه شکر خرما
برای تهیه شکر خرما مقداری از این میوه را که هسته آن را گرفته در داخل سینی، مقابل نور آفتاب مستقیم قرارداده تا کاملا خشک شود و یا اینکه روی سینی فر فویلی قرار می دهیم. سپس خرماها را در سینی فر چیده و در طبقه بالا و در حرارت 150 درجه می گذاریم تا داغ شوند. خرماها درون فر نباید بسوزند. ولی طوری خشک شوند، که تبدیل به سنگ شده و بتوان آنها را به صورت پودر درآورد. بعد از آن خرماها که از فر درآورده گذاشته تا خنک شده و بعد آنها را آسیاب می کنیم، تا پودری شود. از شکر خرما می توان در انواع کیک و یا در ماست شیرین استفاده کرد.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر