عفونت مثانه چیست؟


بررسی اجمالی
عفونت مثانه اغلب به علت عفونت باکتریایی درون مثانه رخ می دهد. عفونت مثانه نوعی عفونت ادراری است. در حالت کلی عفونت ادراری به عفونت در هر نقطه از دستگاه ادراری، مانند مثانه، کلیه ها یا مجرای ادراری اشاره دارد. در اکثر موارد، عفونت مثانه حاد است و به صورت ناگهانی رخ دهد. در موارد دیگر ممکن است عفونت مثانه مزمن باشند، به این معنی که این نوع از عفونت در طولانی مدت تجدید می شود. درمان اولیه برای عفونت مثانه جلوگیری از انتشار آن است.

عفونت مثانه چیست؟
چه چیزی باعث عفونت مثانه می شود؟
باکتری هایی که از طریق مجرای ادرار وارد می شوند و به مثانه انتقال می یابند، موجب عفونت های مثانه می شوند. معمولا باکتری ها در طی ادرار کردن از بین می روند و از بدن خارج می شوند. اما در برخی از موارد، باکتری ها به دیواره های مثانه متصل شده و به سرعت رشد می کنند و تکثیر می شوند. ناتوانایی بدن برای نابودی باکتری ها منجر به بروز عفونت مثانه می شود.
به گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیه (NIDDK)، اکثر عفونت های مثانه به وسیله باکتری به نامEscherichia coli یا همان E. coli ایجاد می شود. این نوع باکتری ها به طور طبیعی در روده بزرگ وجود دارد. در برخی موارد باکتری از طریق مدفوع بر روی پوست قرار گرفته و وارد مجرای ادرار می شود و عفونت رخ می دهد.
علائم عفونت مثانه چیست؟
علائم عفونت مثانه بسته به شدت آن متفاوت است. هنگامی که فردی دچار عفونت مثانه می شود، بلافاصله تغییرات ناشی از آن را هنگام ادرار کردن مشاهده می کند.
برخی از نشانه های رایج عفونت مثانه عبارتند از:
• درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
• ادرار ابری یا خونین
• ادرار بیشتر از حد معمول است که فرکانس نامیده می شود
• ادرار مضر
• تکرر ادرار
• کمردرد یا احساس فشار در شکم، کمر یا پشت کمر
پخش شدن عفونت مثانه می تواند موجب ایجاد کمر درد شود. این درد با عفونت در کلیه ها همراه است. برخلاف دردهای عضلانی، این نوع درد بدون توجه به موقعیت یا فعالیت بیمار پایدار خواهد بود. عفونت کلیه اغلب باعث تب، لرز، تهوع و استفراغ می شود و بیمار احساس بدی دارد. عفونت های کلیه جدی تر از عفونت های مثانه هستند و نیازمند مراقبت پزشکی فوری هستند.

عفونت مثانه چیست؟
چه کسانی در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند؟
هر فردی ممکن است به عفونت های مثانه دچار شود، اما زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند، به این دلیل است که زنان دارای مجرای ادراری کوتاهتری هستند و باعث می شود که مسیر باکتری برای رسیدن به مثانه آسان تر شود. همچنین مجرای ادراری زنان در نزدیکی مجاری رکتوم نسبت به مجرای ادرار مردان قرار دارد، به این معنی است که باکتری ها فاصله ای کوتاه برای رسیدن به مثانه دارند.
با بالا رفتن سن در مردان، پروستات بزرگ می شود و همین امر می تواند منجر به انسداد جریان ادرار شود و احتمال ابتلا به عفونت ادراری را افزایش دهد.
عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به عفونت های مثانه را چه برای مردان و چه برای زنان افزایش دهند. این عوامل عبارتند از:
• بالا رفتن سن
• بی حرکتی
• مصرف کم مایعات
• جراحی دستگاه ادراری
• کاتتر ادراری
• انسداد مجاری ادرار که موجب انسداد مثانه می شود
• اختلالات دستگاه ادراری، که ناشی از نقص مادرزاد و یا آسیب های وارده به آن، است
• احتباس ادرار، که به معنی مشکل تخلیه مثانه است
• مجرای ادراری محدود
• بزرگ شدن پروستات
• بی اختیاری روده
• بارداری
• دیابت
• شرایط سیستم عصبی که بر عملکرد مثانه تاثیر می گذارد، مانند مولتیپل اسکلروزیس
• سیستم ایمنی ضعیف
چگونه عفونت مثانه تشخیص داده می شود؟
برای تشخیص عفونت مثانه معمولا پزشک درخواست انجام آزمایش ادرار می دهد. در این آزمایش موارد زیر بررسی می شود:
• گلبول های سفید خون
• گلبول های قرمز خون
• نیتریت ها
• باکتری ها
همچنین در این آزمایش نوع باکتری که موجب عفونت مثانه شده است بررسی می شود و پس از آن پزشک آزمایشی برای حساسیت آنتی بیوتیکی درخواست می کند تا تعیین شود که آنتی بیوتیک بهترین درمان عفونت است یا خیر.
چگونه عفونت مثانه درمان می شود؟
عفونت های مثانه با داروهای تجویزی به منظور از بین بردن باکتری ها (آنتی بیوتیک ها) و داروهایی که درد و سوزش را کاهش می دهند، درمان می شوند.
1- داروی درمانی
آنتی بیوتیک های خوراکی برای کشتن باکتری هایی که باعث عفونت مثانه می شوند استفاده می شود. اگر درد و سوزش احساس می کنید، پزشک ممکن است دارویی نیز برای تسکین این علائم تجویز کند. شایع ترین دارو برای از بین بردن درد و سوزش همراه با عفونت های مثانه، phenasopyridine (Pyridium) نامیده می شود.

عفونت مثانه چیست؟
2- درمان خانگی
هنگامی که عفونت ادراری دارید، مایعات زیادی مصرف کنید و با این کار می توان باکتری ها را از مثانه خود بیرون بریزید. در بین تمام مایعات آب بهترین است چرا که آب بدون کافئین و شیرین کننده های مصنوعی است که خود این مواد موجب ایجاد مشکل برای مثانه می شوند.
آبمیوه ها و عصاره ها ممکن است نقش مهمی در جلوگیری از عفونت های ادراری که ناشی از باکتری E. coli هستند، داشته باشند. اما مصرف آنها نباید تنها محدود به زمانی باشد که برای درمان عفونت استفاده می شوند. در یک مطالعه مشخص شد که آب زغال اخته میزان باکتری های موجود در مثانه را که موجب عفونت مثانه شده اند، را کاهش می دهد اما این عفونت را به طور کامل درمان نمی کند.
آیا می توان از عفونت مثانه جلوگیری کرد؟
با تغییر در شیوه زندگی احتمال ابتلا به عفونت مثانه را می توان کاهش داد. اگر در معرض عفونت مجاری مثانه هستید، ممکن است پزشک از درمان پیشگیرانه استفاده کند. این درمان شامل آنتی بیوتیک هایی است که در دوزهای کوچک روزانه برای جلوگیری یا کنترل عفونت های مثانه بعدی مصرف می شوند.
با انجام تغییرات زیر در شیوه زندگی خود احتمال ابتلا به عفونت مثانه را کاهش دهید:
1- نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز.
2- مصرف روزانه آبمیوه.
3- ادرار خود را نگه ندارید و به محض این که احساس کردید نیاز به ادرار کرد، دارید فورا اقدام کنید.
4- زنان پس از ادرار کردن محل خروج ادرار را کاملا شستشو دهند و خشک کنند.
5- برای شستن محل خروج ادرار هرگز از اسپری های بهداشتی زنانه، صابون های عطری و یا پودر استفاده نکنید.
6- به جای حمام، دوش بگیرید.
7- از لباس زیر پنبه ای استفاده کنید و لباس های زیر را همواره شسته و تمیز نگاه دارید.
8- استفاده از کاندوم به هنگام انجام فعالیت جنسی
9- قبل و بعد از فعالیت جنسی ادرار کنید.
10- استفاده از درمان آنتی بیوتیک پیشگیرانه
چشم انداز بلند مدت
بیشتر عفونت های مثانه پس از 48 ساعت مصرف آنتی بیوتیک مناسب کاهش می یابند. نکته مهم آن است که تمام آنتی بیوتیک تجویز شده را مصرف کنید، حتی اگر احساس می کنید بهتر شده اید.
بعضی از عفونت های مثانه به علت مقاوم شدن باکتری ها به آنتی بیوتیک یا به دلیل به تاخیر انداختن درمان یا درمان ناکافی یا سایر مشکلات بهداشتی به کلیه ها گسترش پیدا می کنند.
عفونت های مزمن مثانه نیازمند ترکیبی از درمان و اقدامات پیشگیرانه تر تهاجمی است. در بعضی موارد ممکن است آنتی بیوتیک های طولانی مدت روزانه برای از بین بردن باکتریها و عفونت ناشی از آنها لازم باشد. هر چه زودتر به دنبال درمان باشید، احتمال این که عفونت گسترش یابد کمتر خواهد شد و هر چه زودتر احساس خوبی خواهید داشت.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

آیا چشم هایم عفونت دارند

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

لنزهای تماسی و عفونت چشم

درمان آکنه و جوش باعث افزایش احتمال عفونت چشم می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر