عفونت کلیه چیست؟ (2)

انواع عفونت کلیه کدام است؟

عفونت کلیه چیست؟ (2)

عفونت کلیوی یا پیلونفریت با عنوان عفونت بدون عارضه، پیچیده یا مزمن کلیه (طولانی مدت) طبقه بندی شود.
یک عفونت کلیوی عفونی به عفونت کلیوی اشاره دارد که در آن خطر ابتلا به عفونت شدید و درمان ناکارآمد، مانند اختلالات دستگاه دفع ادرار، انسداد مجاری ادراری یا دیابت افزایش می یابد. در این موارد ممکن است عفونت کلیه با آبسه، انسداد یا بزرگ شدن کلیه نیز همراه باشد که در این موارد علائم بیماری شدیدتر هستند و کمتر به درمان های معمول پاسخ می دهند.
عفونت مزمن کلیه ممکن است به عود مجدد عفونت کلیه منتهی شود که می تواند منجر به سنگ کلیه شود که موجب اختلالات ساختاری در مجاری ادرار می شود (مثلا ریفلاکس vesicoureteral، وضعیتی است که در آن، ادرار دوباره به کلیه ها بازمی گردد). این شرایط معمولا با علائم خفیف همراه است، اما ممکن است زمان طولانی تری ادامه یابند.
ارزیابی عفونت کلیوی و عفونت مزمن کلیه، نیازمند ارزیابی دقیق تر و تست های گسترده تری مانند سیتی اسکن و اشعه ایکس می باشد.

کدام باکتری موجب عفونت کلیه می شوند؟

شایع ترین باکتری که موجب عفونت کلیه Escherichia coli (E coli) است که نزدیک به 80٪ موارد عفونت های کلیه و دستگاه ادراری را ایجاد می کند. سایر باکتری های رایج عبارتند از Klebsiella، Proteus، Pseudomonas، Enterococcus و Staphylococcus saprophyticus.

درمان عفونت کلیه چیست؟

عفونت کلیه چیست؟ (2)

مهمترین عنصر درمان عفونت کلیه (همانند هر گونه عفونت باکتریایی)، شروع به موقع مصرف آنتی بیوتیک ها است. اگر عفونت کلیوی تشخیص داده شود، معمولا آنتی بیوتیک تجربی (آنتی بیوتیک که تمام عناصر احتمالی باکتریایی را پوشش می دهد) تجویز می شود.برای بررسی دقیق تر نمونه ای از ادرار و خون گرفته می شود و برای بررسی روند رشد باکتری (کشت ادرار و کشت خون) به آزمایشگاه ارسال می گردد.
معمولا درمان عفونت کلیه با آنتی بیوتیک های خوراکی و مصرف آب کافی و سایر مایعات کافی است.
با این حال، اگر علائم شدید باشد (تهوع و استفراغ کنترل نشده ناشی از مصرف داروها) ویا عفونت با مصرف خوراکی آنتی بیوتیک ها کنترل نشود، بیمار نیازمند دریافت آنتی بیوتیک به صورت وریدی است. همچنین برای کنترل عفونت کلیه، ممکن است بیمار بستری شود.

در هنگام عفونت کلیه از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

هیچ اطلاعات علمی دقیقی برای پرهیز یا توصیه به استفاده از غذای خاصی، زمانی که فرد دچار عفونت کلیه است، وجود ندارد. با این حال تهوع و استفراغ شدید و همچنین اشتهای ضعیف با عفونت کلیوی اتفاق می افتد. بنابراین برای حفظ آب و نیازهای غذایی بدن، به طوری که فرد دچار کم آبی و ضعف نشود، درمان دارویی برای برطرف کردن این علائم لازم و ضروری است.

آیا می توان از عفونت کلیوی جلوگیری کرد؟

عفونت کلیه چیست؟ (2)

رعایت بهداشت: رویکرد اصلی پیشگیری از عفونت کلیه بهداشت مناسب است. از آنجایی که اکثر عفونت های کلیه به علت حضور باکتری ها در داخل دستگاه ادراری که از طریق مجرای مثانه وارد شده اند، بهداشت شخصی مناسب در جلوگیری از عفونت های ادراری نقش مهمی ایفا می کند. به عنوان مثال، در زنان، پاک کردن ناحیه تناسلی از جلو به سمت عقب ممکن است به طور قابل توجهی از میزان باکتری در اطراف مهبل جلوگیری کند. استفاده بهداشتی از وان حمام و سرویس بهداشتی نیز ممکن است نقش پیشگیرانه ای داشته باشد اما دلیل علمی قطعی برای تائید آن وجود ندارد.

رابطه جنسی: از آنجا که رابطه جنسی یکی دیگر از عوامل خطر برای عفونت کلیه است، توصیه می شود بعد از فعالیت جنسی به منظور خروج باکتری ها از مثانه، ادرار صورت گیرد. البته این مورد نیز توسط برخی از کارشناسان توصیه نمی شود.

آنتی بیوتیک ها: درمان آنتی بیوتیک پیشگیرانه می تواند در زنان مبتلا به UTI های عودکننده (بیش از 3 تا 4 بار در سال) مفید باشد.همچنین زمانی که باکتری ها در غربالگری ادرار مشخص شوند، آنتی بیوتیک های پیشگیرانه برای بیماران تحت معاینه ارولوژی نیز توصیه می گردند.

درمان هورمونی: استفاده روزانه از کرم استریول موجب کاهش عوارض UTI و عفونت کلیه در زنان یائسه می شود.

سنگ کلیه: در بیماران مبتلا به عفونت کلیه که سنگ کلیه نیز دارند، سنگ ممکن است به عنوان مرکز تجمع بالقوه عفونت باشد که می تواند به بقیه دستگاه ادراری نیز گسترش یابد. بنابراین، این بیماران بایستی به متخصص "اورولوژیست" مراجعه کنند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (2)

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

سارا و مهمان کوچک (2)

آیا چشم هایم عفونت دارند

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر