علائم، دلایل و تشخیص آرتروز

استئوآرتریت شایعترین نوع آرتریت است که میلیون ها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این عارضه زمانی اتفاق می افتد که غضروف محافظ در انتهای استخوان های شما ،کارایی خود را در طول زمان از دست می دهند.
اگر چه استئوآرتریت می تواند به هر نوع مفصلی در بدن آسیب برساند، ولی اختلالات بیشتر در مفاصل دست ها، زانوها، لگن و ستون فقرات شما تاثیرات منفی خود را بر جای می گذارند.
معمولا علائم استئوآرتریت به طور موثر و خوبی مدیریت و کنترل می شوند، هرچند که فرآیند ایجاد شده را نمی توان به حالت اولیه خود برگردانید. داشتن فعالیت بدنی ، حفظ وزن مناسب و سایر روش های درمانی، ممکن است که پیشرفت بیماری را کاهش داده و به بهبود درد و عملکرد مفصلی کمک کند.

 

علائم، دلایل و تشخیص آرتروز

علائم
علائم استئوآرتریت اغلب به آرامی پیشرفت می کنند و به مرور زمان بدتر می شوند. علائم و نشانه های استئوآرتریت عبارتند از:
• درد. مفصل شما ممکن است در حین حرکت و یا بعد از آن درد داشته باشد..
• حالت حساسیت غیر طبیعی نسبت به فشار یا لمس. در صورت ایجاد فشار کم بر روی مفاصل، ممکن است احساس غیر طبیعی داشته باشید.
•احساس سفت و سختی. احساس سفتی و سخت شدگی در مفاصل، بویژه در مواقع صبح که از خواب برخاسته اید و یا بعد از یک دوره بی حرکتی، بسیار قابل توجه می باشد.
• عدم انعطاف پذیری. شما ممکن است قادر به تکان دادن مفصل خود در همه جهات حرکتی نباشید.
• احساس سابیدگی. هنگامی که از مفصل استفاده می کنید، امکان دارد که سابیدگی را حس کنید یا بشنوید.
• وجود برآمدگی در استخوان. این زائده های استخوانی، که مانند توده های بزرگ و سفتی احساس می شوند، ممکن است که در اطراف مفصل آسیب دیده ایجاد شوند. 

 

علائم، دلایل و تشخیص آرتروز
چه مواقعی بایستی به پزشک مراجعه نمایید؟
اگر درد و یا سفتی در نواحی مفصلی بدنتان دارید که هنوز وجود داشته و برطرف نشده اند، با پزشک خود ملاقات کنید.
علل
استئوآرتریت زمانی اتفاق می افتد که غضروف هایی که بر روی انتهای استخوان ها و در مفاصل شما قرار می گیرد، به تدریج خراب شوند. غضروف یک لایه و بافت لغزنده ای است که اجازه حرکت تقریبا بدون اصطکاک را می دهد.در استئوآرتریت، سطح نرم غضروف، خشن می شود. در نهایت اگر غضروف به طور کامل از بین برود، شما ممکن است که با عارضه مالش استخوان با استخوان مجاور درگیر شوید. 

 

علائم، دلایل و تشخیص آرتروز

عوامل خطر
عواملي كه خطر ابتلا به استئوآرتريت را در شما افزايش مي دهند عبارتند از:
• سالمندی. خطر بروز استئوآرتریت با افزایش سن بیشتر می شود.
• جنسیت. در زنان احتمال درگیری به استئوآرتریت، بیشتر از مردان است، هرچندکه دلیل این موضوع تاکنون مشخص نشده است.
• چاقی. حمل یک اضافه وزن بدنی، به طرق مختلف به بروز استئوآرتریت کمک می کند. هر چقدر وزن شما بیشتر باشد احتمال خطر در شما نیز بیشتر خواهد بود. افزایش وزن باعث افزایش بیشتر فشار در مفصل های تحمل کننده وزن بدن منجمله مفصل لگنی و زانو می شود. علاوه بر این، بافت چربی، پروتئین هایی را تولید می کند که ممکن است باعث ایجاد التهابات مضری در داخل و اطراف مفاصل شما گردد.
• آسیب های مفصلی.آسیب ها و جراحات ایجاد شده در مفاصل، مانند کسانی که هنگام ورزش و یا تصادف برایشان این اتفاقات پیش می آید، ممکن است خطر ابتلا به آرتروز را افزایش دهند. حتی صدماتی که سالها پیش اتفاق افتاده است و به ظاهر بهبود یافته اند نیز خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهند.
• مشاغل خاص. اگر کار و شغل شما شامل وظایفی است که فشار های مکرری را روی یک مفصل خاص ایجاد می کنند، این مفصل ممکن است نهایتا درگیر استئوآرتریت گردد.
• ژنتیک. برخی از افراد احتمال ابتلا به استئوآرتریت را به ارث می برند.
• تغییر شکل استخوانی. بعضی از افراد به شکل مادرزادی، دارای مفاصل ناقص یا غضروف های مفصلی ناکارآمد هستند که این موضوع می تواند خطر ابتلا به استئوآرتریت را افزایش دهد. 

 

علائم، دلایل و تشخیص آرتروز
تشخیص
در جریان معاینه بالینی، پزشکتان مفصل آسیب دیده شما را از نزدیک و با دقت از نظر حساسیت به لمس، تورم یا قرمزی و همچنین میزان دامنه حرکات مفصلی، بررسی می کند. همچنین ممکن است پزشک شما انجام یک سری اقدامات تصویربرداری و آزمایشگاهی را نیز توصیه کند.
تصویربرداری
تصاویر مفصل آسیب دیده را می توان از طریق انجام پرتونگاری تهیه کرد. مثالهایی در این خصوص عبارتند از:
• اشعه ایکس. غضروف ها در تصاویر حاصله از تصویر برداری با اشعه ایکس دیده نمی شوند، اما فرآیند از بین رفتگی غضروف ها، به دلیل کمتر شدن فضای بین استخوان ها در مفاصل، قابل تشخیص می باشد. تصویر برداری اشعه ایکس همچنین ممکن است زائده های استخوانی را در اطراف مفصل نشان دهد. بعضی از افراد ممکن است حتی قبل از اینکه علائمی را در خود مشاهده کنند، در تصویر برداری اشعه ایکس دارای نشانه هایی از بروز آرتروز در مفاصلشان باشند.
• تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). از تکنیک MRI با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر دقیق از استخوان و بافت نرم، از جمله غضروف استفاده می شود. برای تشخیص استئوآرتریت، MRI معمولا مورد نیاز نیست اما ممکن است در موارد پیچیده به ارائه اطلاعات بیشتر، کمک کند. 

 

علائم، دلایل و تشخیص آرتروز
تست های آزمایشگاهی
آنالیز خون یا مایع مفصلی شما، می تواند به تشخیص کمک کند.
• آزمایش خون. اگر چه آزمایش خون برای تشخیص استئوآرتریت وجود ندارد، ولی انجام آزمایش های خاصی ممکن است به تشخیص و تفریق سایر علل و عوامل بروز دردهای مفصلی مانند بیماری آرتریت روماتوئید کمک نماید.
• آزمایش مایع مفصلی. پزشک ممکن است از یک سوزن برای کشیدن مایع مفصلی از مفصل آسیب دیده شما استفاده کند. بررسی و آزمایش مایع مفصلی می تواند تعیین کند که آیا التهابی وجود دارد و یا اینکه درد مفصل شما ناشی از بیماری نقرس و یا عفونت می باشد.
عوارض جانبی
استئوآرتریت یک بیماری دژنراتیو است که به مرور زمان بدتر می شود. درد مفصلی و سختی آنان ممکن است به اندازه ای شدید باشد که انجام کارهای روزانه را با دشواری مواجه سازد.برخی افراد دیگر، به مدت طولانی قادر به کار نخواهند بود. هنگامی که درد مفصلی شدید می باشد، ممکن است که پزشکان عمل جراحی تعویض مفصل را توصیه کنند.

 

علائم، دلایل و تشخیص آرتروز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی