علائم آلرژی فصلی | درمان خانگی آلرژی فصل بهار

عوامل مختلفی از جمله گرد و غبار، کپک، برخی غذاها و میوه‌ها، مو و کرک حیوانات و... باعث تحریک پوست و سیستم تنفسی شما می شوند. گاهی آلرژی ها آنقدر شدید هستند که شخص را از کار و زندگی می‌اندازد. اگر شما هم دچار آلرژی فصلی می شوید، با ما همراه باشید تا درمان های خانگی برای آلرژی را به شما معرفی کنیم.

علائم آلرژی فصلی | درمان خانگی آلرژی فصل بهار

در دوره آلرژی چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟

در اثر تنفس، خوردن یک ماده غذایی آلرژی‌زا و یا تماس با پوست، آلرژن وارد بدن شما می شوند. بدن در پاسخ به این اتفاق، پروتئینی به نام ige تولید می‌کند و به ذرات مواد آلرژی‌زا می‌چسبد. در این زمان نشانه‌ها و علائم آلرژی در بدن شما ظاهر می شود.

علائم انواع آلرژی کدامند؟

اینکه شما از چه طریقی در معرض عوامل آلرژی زا قرار گرفته اید، باعث می شود که علایم آن نیز متفاوت باشد. شما ممکن است از طریق نفس کشیدن، نیش حشرات، پوست یا مواد غذایی دچار آلرژی شوید. اگر در اثر تنفس از راه بینی مواد آلرژی‌زا وارد جریان خون شوند؛ در این صورت علائم آلرژی فصلی عبارتند از:

•    خارش چشم، اشک چشم
•    عطسه کردن
•    خارش بینی و آبریزش بینی
•    احساس خستگی و بیماری

اگر هم در معرض مواد آلرژی‌زا از طریق پوست قرار بگیرید، علایم آن شامل:

•    خارش
•    قرمزی پوست
•    کهیر زدن

اگر از طریق مواد غذایی آلرژی‌زا دچار حساسیت شده باشید، علایم آن شامل:

•    سرفه
•    گرفتگی عضلات شکم
•    اسهال
•    استفراغ

روش خانگی درمان علائم آلرژی فصلی

علائم آلرژی فصلی | درمان خانگی آلرژی فصل بهار
فرش‌ها را جمع کنید

روی فرش ها کرک و گرد غبار هایی وجود دارند که شما آن را نمی بینید. همین گرد و غبار یکی از عوامل اصلی آلرژی محسوب می‌شود. برای اینکه از شر گرد و غبار خلاص شوید، بهتر است کف خانه را با کفپوش‌هایی مثل سرامیک، پارکت یا لمینت بپوشانید تا بتوانید در زمان بروز علائم آلرژی فصلی، فرش‌ها را جمع کنید. توجه داشته باشید که اگر دائم دچار آلرژی می شوید، پیشنهاد می کنیم در منزل پرده نصب نکنید؛ زیرا پارچه پرده‌ای به راحتی گرد و غبار و ذرات خاک را جذب می کند.

حیوانات خانگی را به اتاق خواب راه ندهید

علائم آلرژی فصلی | درمان خانگی آلرژی فصل بهار
مو و کرک حیوان خانگی، موجب حساسیت می شود. اگر یک حیوان خانگی دارید، بهتر است به آن اجازه ندهید که وارد اتاق خواب بشود.

 ملحفه‌ها را با آب گرم بشورید

مواد آلرژی‌زا با آب داغ از بین می‌روند، به همین دلیل بهتر است ملافه ها و روبالشی ها را هفته یک بار با آب داغ بشویید.
 
لباس، ملحفه و روبالشی‌های شسته شده را در هوای آزاد خشک نکنید

بهتر است لباس، ملحفه و روبالشی‌های شسته شده را در هوای آزاد برای خشک شدن پهن نکنید؛ زیرا ممکن است گرد و غبار روی آن بشیند.

 مراقب وزن بالش‌تان باشید

به وزن بالش تان توجه کنید. ذرات کوچک میکروسکوپی به نام «مایت» در گرد و غبار وجود دارند که از جمله عوامل اصلی آلرژی هستند. زمانی که بالش شما سنگین می شود، به دلیل نفوذ مایت‌ها در بالش است. پیشنهاد می کنیم هر هفته بالش‌ها را بتکانید. هم چنین می توانید کاورهای مخصوص ضد مایت برای بالش و تشک خریداری کرده و هر ماه آن را عوض کنید.  

 لباس بیرون را سریع عوض کنید

علائم آلرژی فصلی | درمان خانگی آلرژی فصل بهار
زمانی که وارد خانه می شوید، پیشنهاد می کنیم لباس‌هایی که در محل کار پوشیده اید را حتما عوض کنید. لباس‌هایی که خارج از منزل می‌پوشید پر از ذرات ریز گرد و غبار هستند و برای شما حساسیت زا می باشند.

 شب قبل از خواب دوش بگیرید

دوش گرفتن قبل از خواب شب، یک روش مناسب برای درمان علائم آلرژی فصلی است. شما با انجام این کار، گرد و غبار و خاک را از روی بدن و موهای‌تان می‌شویید و آن‌ها را با خودتان به رختخواب نمی‌برید.

 دکوراسیون خانه را خلوت کنید

اگر دچار آلرژی می شوید، بهتر است وسایل اضافه خانه را جمع کنید.  ذرات گرد و غبار معمولا به قاب عکس و لوازم دکوری و بوفه می چسبند و بهتر است تا حد امکان از این وسایل صرفنظر کنید.

  بالش‌ها را در کمد بگذارید

بالش‌ها را هر روز صبح در کمد بگذارید تا در معرض هوای آزاد نباشند. بهتر است عروسک های کرکی و پارچه ای را در کمد نگهداری کنید تا گرد و غبار روی آن نشیند.  

 فضا را خشک نگه دارید

رطوبت باعث جذب گرد و غبار و ذرات ریز معلق در هوا می شود، به همین دلیل بهتر است تا حد امکان فضای خانه را خشک نگه دارید و از رطوبت پیشگیری کنید. قارچ و کپک چسبیده به در و دیوار حمام از عوامل تشدید آلرژی است، برای جلوگیری از ایجاد قارچ ها، سعی کنید فضای حمام را با دستگاه تهویه هوا خشک نگه دارید.

 بعد از باران بیرون بروید

اگر دچار آلرژی هستید، بهترین زمان برای بیرون رفتن، بعد از بارش باران است. زیرا باران تمام گرد و غبار ها را پاک کرده و می توانید از پیاده روی در هوای تمیز لذت ببرید.

 در زمان گرده افشانی گیاهان از منزل خارج نشوید

اگر مستعد آلرژی هستید، بهتر است در زمان گرده افشانی گل و گیاه بیرون نروید. زمان اصلی گرده افشانی گیاهان اوایل صبح و اواخر شب می باشد و بهتر است در این زمان از خانه خارج نشوید.

 ماسک بزنید

علائم آلرژی فصلی | درمان خانگی آلرژی فصل بهار
بهتر است در زمانی که دچار آلرژی می شوید، از ماسک استفاده کنید. ماسک زدن جلوی ورود گرد و غبار و ذرات ریز موجود در هوا را به دهان و بینی می‌گیرد. هم چنین استفاده از عینک هم برای جلوگیری از ورود ذرات به چشم مفید می باشد. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور هند ویژه بهار 95

تور هند ویژه تعطیلات بهار 95

تور دبی ویژه بهار 95

تور دبی ویژه تعطیلات بهار 95

تور سنگاپور ویژه بهار 95

تور سنگاپور ویژه تعطیلات بهار 95

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر