علائم اولیه شروع آلزایمر

علائم اولیه شروع آلزایمر
1- کاهش حافظه که  بر روی فعالیت های روزانه اثر می گذارد. شایع ترین علامن آلزایمر از دست دادن حافظه است:
- فراموش کردن آنچه که جدیدا فرا گرفته است.
- درخواست برای دریافت مکرر اطلاعات مشابه
- وابستگی به وسایل کمک حافظه ایی مثل استفاده از یادداشت و تقویم
- فراموش کردن وقایع و تاریخ ها
با افزایش سن، فراموشی به امری شایع تبدیل می شود. به طور عادی فراموشی که مربوط به آلزایمر نباشد  شامل فراموش کردن نام چیزی و یاد آوری آن در مدتی بعد است.
افرادی که در مراحل اولیه آلزایمر هستند، ممکن است متوجه شوند که حافظه شان را از دست داده اند و مجبور  شوند، اطلاعات مشابه ای را مرتبا دریافت کنند.
2- مشکلات در انجام وظایف روزانه:
- فراموش کردن مسیر رفتن به سوپر مارکت، رستوران یا محل کار
- مشکل در تنظیم بودجه منزل یا محل کار
- فراموشی قوانین یک بازی آشنا
افزایش سن به طور طبیعی باعث می شود فرد برای اشیا جدید یا نا آشنا احتیاج به کمک داشته باشد. مثلا ممکن است پدر بزرگ شما برای کار با تلفن همراه جدیدش دچار مشکل باشد و این مساله طبیعی خواهد بود. ولی برعکس اگر شخصی سال ها با تلفن همراه خود کار کرده و ناگهان برای انجام یک تماس تلفنی دچار مشکل می شود، احتمالا در مراحل اولیه آلزایمر است.
3- مشکل در حل یا برنامه ریزی مشکلات:

علائم اولیه شروع آلزایمر
 در مراحل اولیه آلزایمر افراد در یافتن مسیر، حل کردن مشکلات و تمرکز دچار مشکل می شوند. ممکن است فرد در دنبال کردن دستور  پخت غذایی که در کتاب آشپزی نوشته شده، دچار مشکل شود.
4- مشکل در دید و آگاهی:
آلزایمر گاهی بر روی بینایی هم اثر می گذارد و باعث می شود، فرد در سنجیدن فاصله بین دو شی ناتوان شود. هم چنین باعث ایجاد دشواری در تشخیص کانتراست و رنگ ها می شود و این مشکلات به نوبه ی خود بر روی رانندگی فرد اثر می گذارد. افزایش سن به طور طبیعی بر روی بینایی اثر می گذارد و معاینه سالیانه  در این دوران توصیه می شود.
5- مشکل در درک زمان و مکان
6- فراموشی مکرر جای اشیا:

علائم اولیه شروع آلزایمر
 بسیاری از افراد وسیله ای را گم می کنند ولی با بررسی و جست جوی جای آن را به یاد می آورند. افراد مبتلا فراموش می کنند وسیله ای را کجا قرار داده اند به خصوص اگر آن وسیله را در جایی نامعمول گذاشته باشند و برای این افراد بررسی مکانی که شی در آنجا گذاشته شده، دشوار است و این مساله باعث می شود فرد تصور کند، آن شی از او دزدیده شده است.
7- دچار مشکل شدن برای انجام کار‌ها در منزل، سر کار
افراد مبتلا به آلزایمر معمولا برایشان مشکل است که کارهای روزانه‌شان را به پایان برسانند. گاهی ممکن است در رانندگی به یک جای آشنا و مدیریت بودجه دچار مشکل شوند.
8- مشکلات جدید در حین صحبت کردن یا نوشتن
افرادی که مبتلا به این بیماری هستند اغلب در ادامه دادن گفتگو‌ها یا ملحق شدن به گفتگو های دیگران  دچار مشکل میشوند. ممکن است در حین صحبت، سکوت کنند و هیچ ایده‌ای برای اینکه گفتگو را ادامه دهند، نداشته باشند یا اینکه حرفشان را مدام تکرار کنند. همچنین ممکن است با کلمات دچار مسئله شوند و نتوانند کلمه‌ای مناسب پیدا کنند یا چیز‌ها را با اسامی غلط نام ببرند.
9- ضعف در تصمیم‌گیری یا قضاوت

علائم اولیه شروع آلزایمر
 افرادی که دچار آلزایمر  می شوند، ممکن است در تصمیم‌گیری یا قضاوت دچار مشکل شوند. برای مثال ممکن است هنگام خرید کردن، مبلغ بیشتری بابت جنس پرداخت کنند. همچنین ممکن است به تمیز نگه داشتن خود  کمتر توجه کنند.
10- تغییرات رفتاری و شخصیتی
رفتار و شخصیت افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است تغییر کند. ممکن است آنها سردرگم، شکاک، افسرده، بیمناک، یا مضطرب شوند. احتمال دارد با  مساله ساده ایی که در خانه، سر کار، بین دوستان به وجود  می آید، سریع ناراحت شوند.
11- کنار کشیدن از کار یا فعالیت‌های اجتماعی
افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند، ممکن است از سرگرمی‌ها، فعالیت‌های اجتماعی، پروژه‌ های کاری یا ورزش دوری کنند. همچنین احتمال دارد به خاطر تغییراتی که در آنها ایجاد شده از اجتماع دوری کنند.


 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تغذیه و آلزایمر

علایم اولیه دیابت

علائم آلرژی پنی سیلین

۸ گام مهم برای شروع کسب و کارتان

تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر از طریق چشم

علائم بیماری آسپرژیلوزیس

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد