علائم سرطان سینه در مرحله چهارم

علائم سرطان سینه در مرحله چهارم
زمانیکه سرطان در مرجله چهارم باشد. بدین معناست که سلول های سرطانی در سرتا سر بدن  و اندام هایی مثل ریه، غدد لنفاوی، استخوان ها، پوست، کبد و حتی مغز پخش شده اند.
سرطان با توجه به شدت و گسترش بیماری از مرحله 1 تا 4 درجه بندی می شود.
علائم: فردی با سرطان سینه ای، علائمی را تجربه می کند که بعضی مربوط به سینه و بعضی دیگر در ارتباط با کل بدن است.
علائم مربوط به سینه:

علائم سرطان سینه در مرحله چهارم
- وجود توده
- رنگ پوست به حالت نارنجی در می آید.
- تغییرات نوک سینه، مثل پهن شدن، چرخیدن و کم رنگ شدن
- قرمزی، تورم و گرم شدن
علائم دیگر که می تواند در کل بدن ظاهر شود
- ضعف و بی حسی
- سرفه های مداوم خشک
- درد سینه
- بی اشتهایی
- نفخ
- حالت تهوع مداوم
- سر درد شدید
- مشکلات دید
- عدم تعادل
وقتی سلول های سرطانی به سایر بخش های دیگر بدن نفوذ می کنند. باز هم هم چنان سلول های سرطانی سینه محسوب می شوند. مثلا سرطان سینه ای که به ریه پخش شود، سرطان ریه نخواهد بود.

علائم سرطان سینه در مرحله چهارم
در مرحله چهارم سرطان سلول های سرطانی در نقاط دیگر بدن پخش می شود. این فرآیند متاستاز نامیده می شود.
متاستاز استخوان: در سرطان سینه، پخش شدن سلول های سرطانی به استخوان بسیار شایع است. اولین علائم متاستاز استخوان درد آن است. دیگر علائم شامل: درد شدید و ناگهانی که می تواند نشان دهنده شکستگی باشد، درد در ناحیه پشتی، مشکلات اداری و ضعف، این علائم می تواند مشخص کننده فشرده شدن نخاع باشد.
متاستاز ریه: متاستاز ریه همیشه باعث بروز علائم نمی شود. اما در طی سی تی اسکن مشخص خواهد شد و سلول های سرطانی باعث بروز تومور می شوند.
علائم شامل: مشکل در تنفس، ناراتی و درد در ریه ها، سرفه مزمن همراه با خون و موکوس، خستگی
متاستاز مغز: در حدود 10 الی 15 درصد از افرادی که دچار سرطان سینه مرحله 4 هستند. متاستاز مغز اتفاق می افتد. علائم شامل: سردرد، مشکلات حافظه، مشکلات بینایی تشنج، مشکلات تعادل، سرگیجه
متاستاز کبد: متاستاز کبد همیشه باعث بروز علائم نمی شود ولی در صورت رخ دادن، علائم شامل: خستگی و ضعف، ناراحتی و درد در بخش بالایی بدن، کاهش وزن و از دست دادن اشتها، تب، تورم پاها، نفخ
نحوه شیمی درمانی

علائم سرطان سینه در مرحله چهارم
شیمی درمانی به صورتی خوراکی و تزریقی انجام می گردد. سلول هایی که رشد نا مناسبی دارند و منجر به بروز سرطان و گستردگی آن می گردند، در شیمی درمانی از بین می رود.
عارضه مهمی که این روش درمان دارد، این است که سلول های سالم و طبیعی نیز متاسفانه تحت تاثیر این دارو ها قرار می گیرند و آسیب می بینند.
بیشتر سلول های نرمال و سالم که در اثر شیمی درمانی آسیب دیده اند، پس از اتمام دوره درمانی، سریعاً  بهبود یافته و مجدد روند رشد و تکثیر طبیعی خود را  شروع می کنند. برای اینکه شدت عوارض شیمی درمانی کاهش یابد و همچنین دوره درمان نیز کوتاه تر شود، توصیه های پزشک را با دقت انجام دهید.
عوارض درمان سرطان سینه با شیمی درمانی
عوارض ناشی از درمان با داروها در سرطان سینه، در همه افراد تحت درمان بروز نمی کند. میزان بروز این عوارض ارتباط مستقیمی با شرایط روحی و جسمی بیمار دارد. هر چه قدر بیمار بیشتر مراقب سلامتی و قوای جسمی خود باشد و روحیه اش را حفظ کند، احتمال اینکه فرد دچار عوارض بعد از شیمی درمانی بشود، کاهش خواهد یافت.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد