علائم شایع سرطان خون چیست

علائم شایع سرطان خون چیست
سرطان خون چیست:
سرطان خون از جمله سرطان‌های کشنده‌ای است که به دلیل از رفتن تعادل بین انواع مختلف سلول‌های خون بوجود می‌آید.
بر اثر این بیماری ممکن است یک نوع از سلول خون از مقدار زیادی افزایش پیدا کند یا از مقدار کافی از یک سلول خون دیگر وجود نداشته باشد. در نتیجه این شرایط سلول‌ها عملکرد خود را از دست می‌دهند یا رشد آن‌ها از کنترل خارج می‌شود.
علائم سرطان خون:

علائم شایع سرطان خون چیست
1- آنمی(کم خونی): کم خونی زمانی رخ می دهد که گلبول های قرمز کم هستند. گلبول های قرمز مسئول حمل کردن اکسیژن به کل بدن هستند. اگر گلبول ها به میزان کافی تولید نشوند فرد دچار:
- خستگی
- ضعف
- سرگیجه و سردرد
- کمبود نفس
- رنگ پریدگی
- احساس سرما
2- عفونت های مداوم:

علائم شایع سرطان خون چیست

کودکانی که سرطان خون دارند، تعداد گلبول های سفید آن ها بالاست. اما اکثر این گلبول های سفید درست فعالیت نمی کنند، به این خاطر که سلول های غیر طبیعی جایگزین گلبول های سفید سالم شده اند. وظیفه گلبول های سفید کمک به حفظ بدن و حفاظت در برابر عفونت هاست. عفونت های مکرر می تواند نشانه ی این باشد که کودک گلبول های سفید سالم کافی ندارد.
3- خون ریزی و کبودی: اگر بدن کودک به راحتی کبود می شود و خون ریزی بینی و لثه دارد. این می تواند نشانه ی سرطان خون باشد.
4- درد استخوان و مفاصل: اگر کودک از درد استخوان و مفاصلش شکایت دارد. این می تواند نشانه ای از سرطان خون باشد.
با پیشرفت سرطان خون، سلول های غیر طبیعی درون مفاصل تجمع پیدا می کند یا نزدیک به سطح استخوان ها باقی می ماند.
5- تورم:  کودکی که سرطان خون دارد، ممکن است در بخش های مختلف  بدن تورم و آماس رخ دهد..
- شکم: وقتی سلول های غیر طبیعی در کبد و طحال جمع می شوند.
- صورت و بازوها: فشار بر روی ورید، باعث جمع شدن خون در آن ناحیه می شود.
- غدد لنفاوی: برآمدگی های کوچکی بر روی گردن، زیر بازو تشکیل می شود.
البته توجه داشته باشید اگر کودک فقط برآمدگی های کوچک داشت بدون اینکه علامت دیگری داشته باشد. امکان دارد دچار عفونت شده باشد نه سرطان خون.
هم چنین تومور هایی هستند که مربوط به انواع دیگر سرطان است. می تواند بر روی ورید خاصی فشار آورده و سبب تورم شود. زمانی که کودک از خواب بیدار می شود. این تورم بیشتر و در طی روز کمتر می شود.
درمان جدید و موثر سرطان خون

علائم شایع سرطان خون چیست
لوسمی حاد میلوئیدی، سلول های مغز استخوان یا میلوسیت ها را تحت تأثیر قرار می دهد و روندی حاد دارد. در این بیماری مغز استخوان، میلو بلاست ها (نوعی گلبول سفید)، گلبول های قرمز یا پلاکت های غیرطبیعی  تولید می کند.
مطالعات جدید نشان می دهد داروی Ivosidenib  که قادر به مهار نوعی پروتئین به نام IDH  است، در درمان این سرطان کشنده موثر است. پروتئین IDH1 در سرطان های مختلف جهش پیدا می کند و به همین دلیل داروهایی که این پروتئین را هدف قرار می دهند گزینه مناسب درمانی هستند.
محققان آزمایش هایی روی 258 بیمار مبتلا  به ALM  انجام دادند در این آزمایش دوز مناسب  Ivosidenib به آنها تزریق کردند. نتایج نشان داد این بیماران بهبود قابل ملاحظه ای داشتند و حدود 41.6 درصد بهبودی قابل توجه و 21.6 درصد بهبودی کامل داشتند.
محققان به این نتیجه رسیدند که استفاده از داروهایی که آنزیم IDH1 را مورد هدف قرار می دهد در درمان بسیاری از انواع سرطان اثر بخش هستند. هم چنین دانشمندان در تلاش هستند که عوارض جانبی این دارو را کاهش دهند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ روسیه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

نانوذرات GPSدار، نانودکننده سلول های بنیادی سرطان

آب پنیر چیست

جو دوسر چیست و چه خواصی دارد؟

ویترکتومی چیست