علائم و علل تالاسمی

تالاسمی یک نوع اختلال خون به شکل ارثی بوده که با ویژگی و خصوصیت میزان هموگلوبین کمتر و تعداد گلبول های قرمز خون کمتر در بدن شما نسبت به حالت طبیعی مشخص می گردد. هموگلوبین ماده ای است که در گلبول های قرمز خون شما وجود دارد و به آنها اجازه می دهد تا اکسیژن لازم را به سلول های بدن حمل کنند. میزان هموگلوبین پایین و تعداد گلبول های قرمز کمتر در بیماری  تالاسمی، ممکن است باعث بروز کم خونی و ایجاد حالت خستگی در شما شود. 

اگر تالاسمی خفیف دارید، ممکن است که به درمان نیاز نداشته باشید. اما اگر به فرم شدیدتری از این اختلال مبتلا باشید، ممکن است که نیاز به تزریق خون به طور منظم داشته باشید. شما همچنین خودتان می توانید اقداماتی را برای مقابله با خستگی انجام دهید، مانند انتخاب یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم.

 

علائم و علل تالاسمی

علائم
علائم و نشانه های تالاسمی عبارتند از:
•خستگی
•ضعف
• پوست رنگ پریده و یا زرد رنگ
• ناهنجاری های استخوانی صورت
• رشد آهسته و بطئی
• تورم در ناحیه شکمی
• ادرار تیره

 

علائم و علل تالاسمی
انواع مختلفی از تالاسمی وجود دارد، از جمله آلفا تالاسمی ، تالاسمی اینترمدیا و آنمی Cooley . علائم و نشانه های شما بستگی به نوع و شدت بیماری دارد. برخی از نوزادان علائم و نشانه های تالاسمی را در هنگام تولد نشان می دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است، در طول دو سال اول زندگی آن را نشان دهند. برخی از افراد که فقط یک ژن هموگلوبین آسیب دیده و معیوب دارند، هیچ گونه علائمی از تالاسمی را تجربه نمی کنند.
علل
تالاسمی ناشی از ایجاد جهش یا موتاسیون در DNA سلول هایی است که هموگلوبین را تشکیل می دهند(ماده ای در گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در بدن شما حمل می کند). جهش های مرتبط با تالاسمی از والدین به کودکان منتقل می شود.
تالاسمی تولید طبیعی هموگلوبین و گلبول های قرمز سالم را دچار اختلال می سازد و این موضوع باعث ایجادکم خونی می شود. با وقوع حالت کم خونی، خون شما به اندازه کافی گلبول های های قرمز خون برای حمل اکسیژن به بافت های بدن شما را دارا نبوده و لذا شما بزودی احساس خستگی خواهید نمود.

 

علائم و علل تالاسمی
انواع تالاسمی
نوع تالاسمی شما بستگی به تعداد جهش های ژنی که شما از والدین خود به ارث می برید و اینکه کدام بخش از مولکول هموگلوبین تحت تاثیر جهش قرار می گیرد، دارد. در مورد ژن های جهش یافته تر، تالاسمی شما شدید تر خواهد بود. مولکول های هموگلوبین از قطعات آلفا و بتا ساخته می شوند که می توانند تحت تاثیر جهش قرار گیرند.
آلفا تالاسمی
چهار ژن در ساخت زنجیره هموگلوبین آلفا نقش دارند. شما دو ژن را از هر یک از والدین خود دریافت می کنید. اگر شما حالت های زیر را به ارث برده باشید:
1 ژن جهش یافته، هیچ نشانه ای از علائم تالاسمی وجود ندارد. اما شما حامل بیماری هستید و می توانید آن را به فرزندانتان منتقل کنید.
2 ژن جهش یافته، علائم و نشانه های تالاسمی شما خفیف خواهد بود. این وضعیت ممکن است تحت عنوان آلفا تالاسمی نامیده شود.
3 ژن جهش یافته، علائم و نشانه های شما متوسط تا شدید خواهد بود.
4 ژن جهش یافته، این نوع نادر است. جنین های مبتلا، آنمی شدیدی را دارا هستند و معمولا به شکل مرده متولد می شوند. نوزادان متولد شده با این بیماری هم اغلب در مدت کوتاهی پس از تولد فوت می کنند و یا در صورت زنده ماندن، نیاز به انتقال خون مادام العمر دارند. در موارد نادری، یک کودک متولد شده با این وضعیت ممکن است با انجام عمل انتقال و پیوند سلول های بنیادی، که همچنین پیوند مغز استخوان نیز نامیده می شود، درمان شود.

 

علائم و علل تالاسمی
تالاسمی مینور
دو ژن در ساخت زنجیره هموگلوبین بتا نقش دارند. شما یکی از آنها را از هرکدام از والدین خود دریافت می کنید. اگر شما حالت های زیر را به ارث برده باشید:
1ژن جهش یافته، شما علائم و نشانه های خفیف خواهید داشت. این وضعیت تالاسمی مینور و یا بتا تالاسمی نامیده می شود.
2 ژن جهش یافته، علائم و نشانه های شما متوسط تا شدید خواهد بود. این وضعیت تالاسمی ماژور یا آنمی Cooley نامیده می شود. نوزادان متولد شده با دو ژن ناقص هموگلوبین بتا معمولا در هنگام تولد سالم هستند، اما در طی دو سال اول زندگی، علائم و نشانه ها را ایجاد می کنند. شکل ملایم تر، به نام تالاسمی اینترمدیا نیز ممکن است با دو ژن جهش یافته رخ دهد.

 

علائم و علل تالاسمی
عوارض جانبی
عوارض احتمالی تالاسمی عبارتند از:
• اضافه آهن. افراد مبتلا به تالاسمی می توانند در بدن خود مقادیر زیادی آهن را هم از بیماری و هم از طریق انتقال خون های مکرر دریافت کنند. آهن بیش از حد می تواند باعث آسیب رسانی به قلب، کبد و سیستم غدد درون ریز شود. این سیستم شامل غدد تولید کننده هورمون است که واکنش های مختلف در سراسر بدن شما را تنظیم می کنند.
• عفونت. در افراد مبتلا به تالاسمی خطر ابتلا به عفونت افزایش می یابد. این حالت به ویژه اگر شما طحال خود را برداشته باشید بیشتر صدق می کند.
در موارد تالاسمی شدید، عوارض زیر ممکن است که رخ دهند:
• تغییر شکل های استخوانی. تالاسمی می تواند حجم مغز استخوان شما را افزایش دهد، که در نتیجه باعث افزایش قطر و پهنای استخوان های شما می شود. این حالت می تواند منجر به تشکیل ساختارهای غیر طبیعی استخوان، به ویژه درنواحی صورت و جمجمه گردد. افزایش مغز استخوان همچنین باعث می شود که استخوان ها نازک و شکننده باشند، که باعث افزایش احتمال شکستگی های استخوانی می شود.
• طحال بزرگ(splenomegaly) .طحال به امر مبارزه بدن شما با عفونت ها کمک می کند و مواد ناخواسته مانند گلبول های خونی پیر و یا آسیب دیده را فیلتر می کند. تالاسمی اغلب با تخریب تعداد زیادی از گلبول های قرمز همراه است. این موضوع باعث می شود که طحال شما بزرگتر شده و سخت تر از حد طبیعی نیز فعالیت نماید. بزرگ شدن طحال می تواند وضعیت کم خونی را بدتر کند و این مساله می تواند باعث کاهش عمر طبیعی گلبول های قرمز انتقال یافته شود. اگر طحال شما بیش از حد بزرگ شود، پزشک ممکن است عمل جراحی برای برداشتن آن (splenectomy) را پیشنهاد کند.
• میزان رشد آهسته. کم خونی می تواند رشد کودک را کند کند. همچنین تالاسمی ممکن است که تاخیر در بلوغ را نیزایجاد کند.
.مشکلات قلبی. مشکلات قلبی(مانند نارسایی احتقانی قلب و ریتم های غیر طبیعی قلب یا آریتمی) ممکن است که با تالاسمی شدید همراه و مرتبط باشند.

 

علائم و علل تالاسمی
عوامل خطر
عوامل موثری که احتمال بروز تالاسمی را افزایش می دهند عبارتند از:
• سابقه خانوادگی تالاسمی. تالاسمی از طریق والدین به کودکان از طریق ژن های هموگلوبین جهش یافته منتقل می شود. اگر سابقه خانوادگی تالاسمی دارید، احتمال ابتلا به این بیماری در شما افزایش می یابد.
• نژاد خاص. تالاسمی بیشتر در میان افراد آفریقایی-آمریکایی و در میان اقوام مدیترانه ای و جنوب شرقی آسیا اتفاق می افتد.

 

علائم و علل تالاسمی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی