علامت کمبود آب بدن

علامت کمبود آب بدن
1- تنفس دشوار:
 بزاق خصوصیات آنتی باکتریال دارد و کمبود آب می تواند مانع از تولید مناسب بزاق شود. اگر بزاق که وظیفه تمیز کننده دهان را دارد به حد کافی تولید نشود، باکتری ها در دهان شما رشد می کنند و یکی از عوارض جانبی رشد باکتری ها در دهان دشوار شدن تنفس است. کم آبی باعث می شود که قورت دادن، حتی صحبت کردن هم سخت بشود. در مواردی باعث مشکلات دندانی نیز می شود. بوی بدن دهان غالباً ناشی از خشکی دهان است. به علت کمبود بزاق در دهان، تعداد باکتری ها افزایش پیدا می کند که باعث بوی بدن دهان می شود.
2- خشک شدن پوست:

علامت کمبود آب بدن
 تصور غلط این است، افرادی که دچار کمبود آب هستند، بیشتر عرق می کنند اما در واقع کمبود آب باعث خشکی پوست می شود. وقتی به پوست افرادی که دچار کمبود آب شده اند، فشاری وارد کنید، تغییر رنگ پوست از قرمزی به عادی، مدت زمان بیشتری به طول می انجامد.
3- گرفتگی عضلات:
یکی از علل اصلی گرفتگی عضلات، کمبود آب بدن است. البته احتمال اینکه عضلات شما در اثر تمرینات ورزشی نیز بگیرد، بسیار زیاد است به خصوص زمانی که هوا گرم است. هر چقدر بدن شما داغ تر شود، احتمال گرفتگی عضلات بیشتر می شود. علت آن تاثیر گرما بر روی ماهیچه هاست. با فعالیت بیشتر ماهیچه ها، گرمایی که تولید می شود می تواند باعث گرفتار شدن عضلات شود. حتی در هوای خنک هم اگر به اندازه کافی آب ننوشید ممکن است دچار کمبود آب بشوید. کمبود آب باعث می شود موقع حرکت بین مفاصل اصطکاک زیادی ایجاد شود که منجر به درد مفاصل خواهد شد.
4- تب:
اگر بدن شما دچار کمبود آب شدید باشد، ممکن است دچار تب شوید. تب به خودی خود می تواند باعث بدتر شدن کمبود آب شود و هر چقدر تب بالاتر رفت کمبود آب بدن بیشتر خواهد شد.
تپش قلب:
وقتی بدن شما آب کافی دریافت نمی کند مقدار جریان خون کاهش پیدا می کند که باعث می شود تا قلب بیشتر کار کند.
5- سردرد:

علامت کمبود آب بدن
حتی کمبود آب متوسط نیز می تواند باعث سردرد شود و یا حتی سردرد های میگرنی را تشدید کند. کم آبی باعث می شود تا بافت مغزی آب خود را از دست بدهد و مغز از طرف جمجمه تحت فشار قرار بگیرد و نتیجه ای جز سردرد و سبکی سر نخواهد داشت. از طرف دیگر جریان خون کاهش پیدا می کند و مقدار اکسیژنی که به مغز می رسد کاهش یافته و باعث می شود تا رگ های خونی مغز گشاد بشوند و سردرد و سرگیجه را تشدید کنند. اگر علت سردردتان ناشناخته است، می توانید یک لیوان پر از آب بنوشید و در طی روز این نوشیدن را ادامه دهید. اگر سردرد به علت کمبود آب باشد، درد شما کاهش می یابد.
6- افزایش میل غذا به خصوص غذاهای شیرین:
 اگر بدن شما دچار کمبود آب شده، ارگان های بدن شما به خصوص کبد(که از آب برای آزاد کردن گلی گوژن و دیگر ذخایر انرژی استفاده می کند) دچار مشکل می شود و در نتیجه افزایش میل به غذا در شما بالا می رود.
در زمان کمبود آب بدن شما در تجزیه و شکستن گلی کوژن و ایجاد انرژی دچار مشکل می شود سپس نیاز شما به مواد غذایی شیرین برای جبران کمبود انرژی بیشتر خواهد شد.
7- چشم هایتان خشک می شود:
چشم ها از اعضای حساس و آسیب پذیر بدن هستند و هر تغییر مهمی در بدن تاثیر مستقیمی روی آنها دارد. اگر به اندازه ی کافی آب ننوشید و بدن تان مرطوب نباشد، چشم ها نیز به میزان کافی اشک تولید نمی کنند و دچار خشکی چشم می شوید. در نتیجه اگر چشم هایتان می سوزد و یا هر نوع احساس ناراحتی در چشم می کنید، بهتر است مصرف آب را بیشتر کنید.
8- یبوست می گیرید:
آب برای گوارش خوب لازم و ضروری است. اگر به میزان کافی آب ننوشید، روده هایتان نرمی و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند. روده های خشک و سفت نیز آب مواد غذایی را جذب می کنند، و مدفوعی سفت و خشک تولید می کنند که به سختی دفع می شود.


در موارد کم آب شدن بدن، چه باید کرد؟

علامت کمبود آب بدن

- اگر کم آبی بدن متعادل باشد، فقط باید به شیوۀ طبیعی، مایعات از دست رفته را با چندین بار نوشیدن آب در طی روز جبران کرد.

- می توانید از محلول های مخصوصی  که در داروخانه فروخته می‌شوند برای جبران آب از دست رفته، استفاده کنید. در غیر این صورت، آب شیرین شده و یا دم کردۀ گیاهان را مصرف کنید.

- از دست دادن آب با گرما در ارتباط است، می توانید برای خنک کردن فرد، او را درون وان آب قرار دهید. در صورت مشاهدۀ اولین نشانه های از دست دادن شدید آب، حتما  به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آب و هوای مالزی

رستوران آب و برق کیش

آب و هوای پاریس

آب و هوای مادرید

آب و هوای بارسلونا

آب و هوای رم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر