علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک (2)

علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک(2)
چرب بودن پوست و جوش صورت
این علامت نیز ناشی از افزایش هورمون های مردانه می باشد. جوش ها روی صورت، پشت، سایر نقاط بدن ظاهر می گردد. هر چند جوش صورت  در سن بلوغ دیده می شود ولی مبتلایان به بیماری تخمدان پلی کیستیک آکنه در هر سنی حتی غیر از سن بلوغ شایع است. این جوش ها بر خلاف جوش های معمولی به راحتی به درمان پاسخ نمی دهد. در برخی موارد به علت افزایش هورمون های مردانه پوست گردن، کشاله ران، زیر بغل و اندام تناسلی به رنگ تیره در می آید. فعالیت بیش از حد این غده‌های ریز باعث چرب شدن پوست می‌شود و تجمع این چربی زیر سلول‌های مرده پوست باعث تشکیل کیسه‌ها فولیکول‌های ریزی می‌شود که ما آن را جوش می‌نامیم. به طور کلی جوش‌های صورت به دو شکل بروز می‌کنند. جوش‌های سرسفید و جوش‌های سرسیاه. جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سر سفید هر دو منافذ گرفته شده پوستی هستند، ولی باز شدن این منافذ در هرکدام متفاوت است
افزایش وزن و افزایش چربی شکم

علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک(2)
بیماری تخمدان پلی کیستیک در خانم هایی که به اضافه وزن مبتلا هستند. یعنی نمایه توده بدنی آنها بیش از 27 است، نسبت به خانم های دارای وزن طبیعی دیده می شود. بالاتر بودن هورمون های مردانه سبب تغییراتی در بافت چربی شکم می گردد که باعث بیشتر شدن چاقی شکمی در این افراد می شود. معمولا افراد مبتلا خیلی راحت افزایش وزن  پیدا می کنند ولی با وجود رژیم غذایی به سختی وزن آن ها کاهش می یابد. نوسان شدید قند خون در بیماران مبتلا به این سندرم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که باعث عدم پایین آمدن وزن افراد می شود که رعایت میزان مصرف کربوهیدرات ها، اسیدآمینه ها، اسید چرب و ... ، پرهیز از گرسنگی طولانی مدت و تنظیم سطح انسولین قندخون از جمله موارد مهمی است که باید مورد توجه بسیار قرار گیرند.
تاخیر یا مشکل در باردار شدن

علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک(2)
به علت نامنظم شدن فاصله قاعدگی، معمولا زمان تخمک گذاری در این بیماری نامشخص است چون این افراد نمی توانند برای زمان تماس جنسی با همسر خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشند، ممکن است احتمال بارور شدن تخمک آزاد شده کاهش یابد. در حالت طبیعی در هر دوره قاعدگی از یکی از تخمک گذاری تا قاعدگی بعدی ثابت و 14 روز است. بنابراین تخمک گذاری در افرادی که دوره های قاعدگی منظم 28 روزه دارند، در حوالی روز چهارم یعنی 14  روز قبل از شروع قاعدگی بعدی اتفاق می افتد، ولی در خانم های مبتلا به این بیماری به علت نامنظم بودن فواصل قاعدگی نمی توان زمان تخمک  گذاری را حدس زد و در زمان مناسب برای بارداری اقدام نمود. در موارد زیادی ممکن است خون ریزی قاعدگی اتفاق بیفتد ولی به خاطر اختلالاتی که در تنظیم هورمون ها وجود دارد قاعدگی با تخمک گذاری همراه نباشد. در واقع در این افراد قاعدگی بدون تخمک گذاری است. تاخیر یا مشکل در بارداری از جمله علایمی است که باعث اضطراب شدید و برخی اوقات نا امیدی می گردد. البته تمام خانم های مبتلا به بیماری پلی کیستیک مشکل باروری ندارند و حتی برخی از آنان به طور طبیعی و بدون درمان دارویی باردار می شوند. داروی کلومیفن برای کمک به تحریک تخمک‌گذاری (کمک به تخمدان‌ها برای آزاد کردن تخمک) در زنان مبتلا به مشکلات بارداری استفاده می‌شود.

علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک(2)

داروی باروری کلومیفن می‌تواند به شما کمک کند تا باردار شوید. اگر داروها به باردار شدن شما کمک نکنند یک جراحی بر روی تخمدان بوسیله لاپاروسکوپی می تواند یک گزینه درمانی دیگر برای بعضی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. پزشک می‌تواند به شما بگوید که آیا این نوع جراحی مناسب شرایط شما هست یا خیر. در این عمل، جراح یک شکاف کوچک بر روی شکم ایجاد کرده و از این طریق یک لوله که متصل به یک دوربین ریز است را وارد می‌کند. این دوربین تصاویر لازم از تخمدان‌های شما و اعضای تناسلی مجاور به جراح نشان می دهد. سپس پزشک وسیله جراحی را وارد کرده و از انرژی الکتریکی یا لیزر برای سوزاندن سوراخ‌های موجود درفولیکول روی سطح تخمدان‌ها استفاده می‌کند. هدف این کار تحریک تخمک گذاری بوسیله کاهش سطح آندروژن هاست .

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

تاثیر مصرف زرشک در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر