علایم و دلایل آلرژی شیر

آلرژی شیر، یکی از رایج ترین آلرژی های غذایی در کودکان، پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن به شیر و محصولات حاوی شیر است. شیر گاو عامل معمول و رایج برای این آلرژی است، اما شیر گوسفند، بز، گاومیش و سایر پستانداران نیز می توانند باعث واکنش شوند.یک واکنش آلرژیک معمولا چند دقیقه پس از مصرف شیر رخ می دهد. میزان علائم و نشانه های آلرژی شیر از خفیف تا شدید بوده و می تواند شامل خس خس، استفراغ، کهیر و مشکلات گوارشی باشد. گاهی اوقات حساسیت شیر می تواند باعث ایجاد آنافیلاکسی( یک واکنش شدید و تهدید کننده حیات) باشد. اجتناب از مصرف شیر، یک اقدام درمانی اولیه برای این نوع آلرژی است. خوشبختانه اکثر کودکان در مقابل آلرژی شیر بهبود می یابند. کسانی که بهبود نمی یابند، ممکن است که نیاز به ادامه اجتناب از مصرف محصولات شیر داشته باشند.

 

علایم و دلایل آلرژی شیر

علائم

علائم آلرژی شیر، از فردی به فردی دیگر متفاوت است، ودر عرض چند دقیقه تا چند ساعت بعد از نوشیدن شیر یا خوردن محصولات شیری اتفاق می افتد. علائم و نشانه های فوری این نوع آلرژی ،پس از مصرف شیر ممکن است که شامل موارد زیر باشند:

• کهیر

• خستگی

• استفراغ نشانه ها و علائمی که احتمالا پس از گذشت زمان بیشتری ظاهر می شوند عبارتند از: دفع مدفوع، که ممکن است حاوی خون باشد

• اسهال

• گرفتگی شکمی

• سرفه یا خس خس

• آبریزش بینی

• چشمان اشک آلود

• راش های پوستی خارش دار و اغلب در اطراف دهان

کولیک (دردهای شکمی) در نوزادان 

 

علایم و دلایل آلرژی شیر

آلرژی شیر یا عدم تحمل شیر؟

آلرژی شیر واقعی از عدم تحمل پروتئین شیر یا عدم تحمل لاکتوز متفاوت است. بر خلاف آلرژی شیر در حالت عدم تحمل، سیستم ایمنی درگیر نمی شود. عدم تحمل شیر باعث ایجاد علائم متفاوتی شده و لذا به درمان های متفاوتی از حالت آلرژی شیر واقعی نیاز دارد.علائم و نشانه های معمول حالت عدم تحمل پروتئین شیر یا عدم تحمل لاکتوز شامل مشکلات گوارشی مانند نفخ، گاز یا اسهال، بوده که پس از مصرف شیر یا محصولات حاوی شیر ایجاد می شوند.

آنافیلاکسی

آلرژی شیر باعث ایجاد آنافیلاکسی (واکنش تهدید کننده حیات) می شود که می تواند راه های هوایی را مسدود نموده و مانع تنفس شود. شیر سومین غذای رایج بعد از بادام زمینی وفندق است که باعث آنافیلاکسی می شود. اگر شما یا فرزندتان حساسیت به شیر داشته باشید، به پزشک خود اطلاع دهید و مهم نیست که این واکنش ملایم باشد یا خیر. آزمایشات می توانند وجود حساسیت به شیر را تایید کنند، بنابراین شما می توانید از واکنش های آینده و به طور بالقوه شدیدتر جلوگیری کنید.

آنافیلاکسی یک وضعیت اورژانسی پزشکی بوده و نیاز به درمان با تزریق داروی اپینفرین (آدرنالین) و مراجعه به بخش اورژانس دارد. علائم و نشانه هایی که بلافاصله پس از مصرف شیر شروع می شوند می توانند شامل موارد زیر باشند:

• انقباض مجاری تنفسی، از جمله تورم گلو که تنفس را دشوار می سازد.

• سرخ شدن صورت

• خارش

• شوک در اثر کاهش فشار خون 

 

علایم و دلایل آلرژی شیر

چه موقعی بایستی به پزشک مراجعه نمایید؟

در صورتی که شما یا فرزندتان علائم آلرژی شیر را بلافاصله پس از مصرف شیر مشاهده می کنید، به پزشک یا متخصص آلرژی مراجعه نمایید.در صورت امکان، درهنگام واکنش آلرژیک به پزشک مراجعه نمایید تا به دکترتان در امر تشخیص کمک نماید.در صورت وجود علائم آنافیلاکسی، برای درماناورزانسی اقدام نمایید.

علل

همه آلرژی های غذایی واقعی ناشی ازعملکرد نادرست سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی بدن شما، پروتئین های مشخصی از شیر را به عنوان ماده مضر شناسایی می کند و تولید آنتی بادی های ایمونوگلوبولین (IgE) E را برای خنثی کردن آن پروتئین (آلرژن) آغاز می کند. دفعه بعد که شما با این پروتئین ها تماس می گیرید، آنتی بادی IgE آنها را تشخیص داده و سیستم ایمنی بدن را به انتشار هیستامین و سایر مواد شیمیایی وادار می سازد و نهایتا باعث ایجاد علائم و نشانه های آلرژیک می شود. دو پروتئین اصلی در شیر گاو وجود دارند که می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند:

کازئین، در قسمت جامد(لخته) شیر یافت می شود.

آب پنیر، در قسمت مایع شیر یافت می شود که بعد از لخته شدن شیر در آن باقی می ماند.

شما یا فرزندتان ممکن است تنها به یک پروتئین شیر و یا هر دو آنها حساسیت داشته باشید.اجتناب از مصرف این پروتئینها ممکن است دشوار باشد، زیرا آنها در بعضی از غذاهای فرآوری شده نیز وجود دارند و بسیاری از افراد که به شیر گاو واکنش نشان می دهند، به شیر گوسفند، بز و گاومیش نیز واکنش نشان می دهند. افراد مبتلا به شیر گاو همچنین حساسیت به شیر سویا نیز دارندکه البته این حالت کمتر شایع است.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد