علت به خواب رفتن بازوها در زمان خواب (1)

علت به خواب رفتن بازوها در زمان خواب
بیشتر افراد این بی حس شدن دست ها را در حین خواب تجربه می کنند. اغلب علت مشکل، موقعیت فرد در زمان خواب است. مثلا طوری  در رختخواب دراز کشیده است که بر روی عصب اندام خاصی فشار وارد می شود. اگر علت به خواب رفتن دست این  باشد، معمولا بدون  خطر است. ولی شرایط پزشکی وجود دارد که می تواند باعث  بی حسی دست در زمان خواب شود.
سندرم کارپال تونل
این سندرم بسیار شایع است و زمانی  رخ می دهد که فعالیت های تکراری انگشت مثل، تایپ کردن یا  نواختن پیانو باعث فشار بیش از حد بر اعصاب میانی شود. این اعصاب در طول بازو کشیده شده اند و وارد دست و مچ می شوند. این سندروم باعث درد و بی حسی در بازوها و دست ها می شود.
علایم

علت به خواب رفتن بازوها در زمان خواب
•    ضعف یا بی حسی در یک یا هر دو دست
•    مور مور شدن
•    سوزش و خواب رفتن انگشتان یک یا هر دو دست
•    درد شدید دست به خصوص در ناحیه مچ دست
•    پخش شدن درد تا ناحیه آرنج
•    اختلال در حرکت انگشتان
•    کاهش قدرت حمل وسایل و اشیا مانند کیف دستی
•    تحلیل رفتن و ضعف در بافت ماهیچه ای اطراف شست
چه کسانی مبتلا می شوند؟
بیشتر افراد در ۳۰ تا ۶۰ سالگی دچار این عارضه می شوند. همچنین شیوع این بیماری در زنان بیشتر از مردان است، به طوری که زنان پنج برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند. این حالت ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی و به هم خوردن تعادل مایعات بدن اتفاق بیفتد. برخی شرایط مانند بارداری و برخی بیماری ها مانند پرکاری تیروئید، فشار خون بالا، پوکی استخوان، چاقی و دیابت هم با ابتلا به سندرم تونل کارپال ارتباط دارند.
درمان

علت به خواب رفتن بازوها در زمان خواب
خوشبختانه این بیماری دردناک قابل درمان است. روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. اولین اقدام درمانی، ممکن است بستن شبانه انگشت ها با آتل یا نوارهای مخصوص به مدت چند هفته هنگام خواب باشد .اگر نتیجه موفقیت آمیز نباشد، در طول روز هم بستن این نوارها و آتل توصیه می شود.
در مرحله بعد، ممکن است درمان های دارویی آغاز شود. علایم معمولا با درمان های دارویی بهبود پیدا می کند، اما نهایتا ۵۰ درصد موارد نیاز به جراحی دارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

راهنمای سفر به مالزی

تعطیلات در مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

مسجد ایرانیان در هند