علت درد ناگهانی در ناحیه گوش کودکان

گوش درد یکی از بیماری هایی است که اغلب در کودکان به دلایل گوناگون دیده می شود. ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که کودکتان در نیمه های شب، به دلیل درد گوش از خواب بیدار شده و هیچ اقدامی برای آرام کردن درد او نتوانید انجام دهید و مرتب نیز درد بیشتر و بیشتر می شود. اولین اقدام در مواجه با چنین شرایطی مراجعه به پزشک می باشد، اما اگر در شرایطی امکان مراجعه به پزشک یا مرکز درمانی نباشد؛ چه کار باید کرد؟
در این مطلب ابتدا دلایل درد در ناحیه گوش را بیان خواهیم کرد و سپس راهکارهایی برای مقابله با آن ارائه خواهیم نمود.

علت درد ناگهانی در ناحیه گوش کودکانعلل درد گوش در کودکان
1- عفونت گوش میانی: معمولا عفونت گوش به طور ناگهانی در گوش میانی آغاز شده و مدت آن نیز کوتاه می باشد. کودک ممکن است به غیر از گوش درد، احساس گرفتگی گوش و کاهش شنوایی نیز داشته باشد. در چنین حالتی بروز تب نیز عادی است.
در برخی موارد نیز ممکن است، پرده گوش پاره شده و مایعات داخل آن به درون کانال گوش ریخته شده باشد. در چنین حالتی درد گوش کاهش می یابد.
حتی ممکن است در برخی موارد، کودک دارای التهاب گوش باشد ولی دردی احساس نکند.
2- سرماخوردگی جزئی بدون این که گوش عفونت کرده باشد: کودکانی که سرما خورده اند نیز ممکن است دچار گوش درد شوند، زیرا مخاط های گوش آنها متورم می شود و به همین دلیل دردی را در ناحیه گوش احساس می کنند.
3- درد ناشی از ناحیه ای دیگر مانند دندان یا گلودرد: زیرا مخاط های گوش آنها متورم می شود و به همین دلیل دردی را در ناحیه گوش احساس می کنند.
4- گوش درد در اثر شنا
5- گوش درد در اثر خمیدگی لاله گوش: در این مورد لاله گوش در اثر بد خوابیدن کودک، خمیده شده و به دلیل جنس سفتی که دارد فشار زیادی را متحمل می شود. زمانی که کودک در اثر گوش درد از خواب بیدار می شود؛ ابتدا بررسی نمایید لاله گوش او قرمز و کمی متورم است یا خیر؟ اگر لاله گوش قرمز بود، به احتمال زیاد گوش درد ناشی از خمیدگی لاله گوش می باشد که پس از چند ساعت به خودی خود برطرف شده و هیچ نیازی به مراجعه به پزشک ندارد.


روش هایی ساده برای تسکین گوش درد کودکان


اگر به هر دلیلی امکان مراجعه به پزشک وجود ندارد، می توان با انجام مراقبت های ساده زیر، گوش درد کودک را تا حدودی تسکین داد. البته بهتر است کودک را در اولین فرصت برای معاینه دقیق تر نزد پزشک متخصص اطفال برد.
1- با توجه به سن و وزن کودک، از داروهای ضد درد، مثل استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. البته در صورتی که کودک شما زیر دو سال سن دارد، بهتر با احتیاط بیشتری عمل نمایید.
2- به وسیله حوله ای گرم شده، گوش کودک را گرم کنید. در مدت زمانی که این کار را انجام می دهید، کودک خود را تحت نظر داشته و در صورت امکان از وی در مورد میزان درد سوال کنید.
3- کودک را کودک را به پهلو و به سمت گوشی که درد نمی کند، بخوابانید.
4- کودک را مجبور نمایید، مایعات زیادی بنوشد و یا در صورت امکان او را مجبور نمایید، آدامس بجود. در صورتی که گوش درد در اثر گرفتگی لوله Eustachian باشد، این کار ممکن است در باز کردن این لوله و خارج کردن مایع اضافی از گوش میانی تاثیرگذار باشد.

علت درد ناگهانی در ناحیه گوش کودکانچه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟
در صورتی که کودک شما دچار گوش درد شده است؛ در موارد زیر باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:
-اگر کودک شما زیر یک سال دارد و به عفونت گوش مبتلا شده است.
-اگر کودک شما بیش از یک سال دارد و به گوش درد و تب مبتلا شده است.
-اگر چیزی در گوش کودک فرورفته است.
-اگر گوش درد کودک با گرفتگی گردن همراه باشد و در اثر درد، اجازه ندهد، چانه و سینه اش را لمس کنید؛ این نشانه ای از مننژیت است.
-اگر گوش درد نوزاد یا کودک با تورم و قرمزی پوست پشت گوش همراه باشد.
-اگر گوش درد با سرگیجه و اختلالات تعادلی همراه باشد.
-اگر کودک به گوش درد حاد که باعث گریه کردن او شده مبتلا گشته و داروهای مسکن نیز در کاهش آن مؤثر نباشند.
-اگر خون یا چرک از گوش کودک خارج می‌شود؛ ممکن است ناشی از پارگی پرده گوش باشد.
-اگر درمان کودک را شروع کرده اید و پس از گذشت دو روز از آغاز درمان با آنتی‌بیوتیک، هنوز گوش کودک درد می کند.
- کودک تب بالای 38.5 درجه سانتیگراد دارد و با مصرف دارو هم کنترل نمی شود و حتی به دارویی مانند تیلنول هم پاسخ نمی دهد.
نحوه تشخیص گوش درد کودک
پرده گوش سالم، رنگ خاکستری مایل به بنفش دارد و شفاف است. ممکن است عفونت گوش باعث التهاب، تورم یا قرمزی پرده گوش شده باشد. پزشک برای تشخیص گوش درد، از ابزار مخصوصی به نام اوتوسکوپ برای معاینه گوش استفاده می کند. همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص، نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتری داشته باشد.علت درد ناگهانی در ناحیه گوش کودکان

اقدامات درمانی لازم برای گوش درد کودک
1- در صورتی که سن کودک دو سال یا بیشتر است؛ همچنین تب بالایی ندارد، به مدت یک یا دو روز روند بیماری را تحت نظر داشته باشید. بسیاری از دلایل عفونت‌ گوش میانی پس از گذشت چند روز به صورت خود به خود، بهبود می‌یابند.
2- در صورتی که کودک آبریزش بینی دارد، ممکن است گوش درد او در اثر گرفتگی بینی ایجاد شده باشد. در چنین شرایطی برای تسکین و درمان آن می توانید، از قطره مخصوص بینی استفاده کنید. این کار موجب می شود تنفس کودک راحت تر شود. البته قطره را حتما طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
3- در صورتی که پرده گوش کودک پاره شده است؛ به هیچ وجه از قطره گوش یا روغن زیتون استفاده نکنید.
4- در صورتی که برای کاهش گوش درد کودک از داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده می کنید؛ میزان مصرف حتما طبق دستور پزشک باشد و هرگز خودسرانه میزان مصرف را کم و زیاد نکنید و دوره درمان را کامل نمایید.
5- ممکن وجود مایعات اضافی در گوش، موجب شود که کودک به صورت مکرر به گوش درد مبتلا گردد. در چنین شرایطی پزشک از لوله های باریک و کوچکی با عنوان گرومت برای خارج کردن مایعات اضافه و عفونت استفاده می کند.
6- در صورتی که گوش درد در اثر ورود اجسام خارجی به گوش کودک ایجاد شده باشد؛ بسته به جنس جسم خارجی، پزشک از روش های مختلفی برای خارج کردن آن استفاده می کند. حتی ممکن است گوش درد در اثر ورود حشرات به گوش ایجاد شده باشد؛ در این صورت فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر