علت ریزش مو چیست؟(4)

علت ریزش مو چیست؟(4)
تاسی سر
تاسی سر، مشکلی است که بسیاری از افراد در جهان به آن مبتلا هستند. تاسی نوعی عارضه است که سیستم ایمنی بدن به پیازهای مو آسیب می رساند. دلیل این مشکل هنوز کامل مشخص نشده است اما ارتباط نزدیکی با استرس و بیماری ها دارد.
تاسی به سه صورت خود را نشان می دهد. تاسی عموما به صورت دایره ای در کاسه سر، ابروها یا پاها ظاهر می شود. ریزش موهای کف سر به نام تاسی توتالیس و ریزش بقیه موها به نام تاسی یونیورسالیس شناخته می شوند. برخی از مطالعات نشان می دهند که افراد قبل از تاسی سر، در منطقه ای که دچار ریزش شده، احساس  سوزش یا التهاب می کنند.
روش های درمان

علت ریزش مو چیست؟(4)
 تاسی اصولا با كورتيكواستروئيدها درمان می شوند. در برخی موارد، ماینوکسیدیل نیز می تواند موثر باشد. اما مهم تر از همه این است که استرس کمی داشته باشید. البته هنوز درمان قطعی برای تاسی با دارو وجو ندارد. برخی از دارو‌ها گیرنده‌های پیاز مو را نسبت به هورمون مردانه غیر حساس می‌نمایند. اما باید در نظر داشت، عامل ژنتیکی که منجر به حساسیت گیرنده‌ها نسبت به هورمون مردانه می شوند،  بسیار زیاد می‌باشد به همین دلیل، این دارو‌ها به طور قطع نمی‌توانند از ریزش مو جلوگیری نمایند.
رسیدگی بیش از حد به موها

علت ریزش مو چیست؟(4)
خانم ها اهمیت زیادی به موهای شان می دهند، اما گاهی همین اهمیت زیاد دادن می تواند باعث دردسر شود چرا که آنقدر به سراغ خدمات مختلف مربوط به مو مثل کراتینه، ویتامینه، دکلره و... می روند که موها آسیب می بینند، همه موهای زیباتر می خواهند ولی بعضی از افراط و تفریط ها اثر نامطلوبی در بر خواهد داشت .بیش از حد شامپو کردن، حالت دادن، سشوار کشیدن، رنگ کردن، کراتینه کردن و .. به موها آسیب می رسانند. حرارت و مواد شیمیایی به موها آسیب می رسانند و باعث شکستن و ریزش موها می شوند.
موهایی که آسیب دیده اند خیلی راحت شکسته و خرد می شوند و وقتی می ریزند شما پیاز موها را نمی بینید.
روش های درمان
از وسایلی که باعث افزایش حرارت موها می شوند، استفاده نکنید. سشوار را روی باد سرد تنظیم کنید و تا حد امکان از اتوی مو استفاده نکنید. موها را تا دو یا سه درجه روشن تر از رنگ نرمال خود رنگ کنید. برای روشن کردن موها مواد شیمیایی زیادی نیاز است و در نتیجه آن، آسیب بیشتری به مو وارد می شود. هرگز از شامپو‌هایی که مو را خشک می‌کنند استفاده نکنید. همچنین هنگام استفاده از نرم‌کننده مو، ابتدا مایع نرم‌کننده را به ریشه موها بزنید و سپس این روند را تا انتهای تارهای مو ادامه دهید. برای افزایش تأثیر نرم‌کننده می‌توانید پس از اتمام کار موهایتان را با حوله گرم یا کلاه حمام بپوشانید. این کار به نفوذ عمیق‌تر ترکیبات نرم‌کننده در ساقه و فولیکول‌های مو کمک می‌کند. همچنین استفاده از نرم‌کننده مو و ماسک پروتئینه برای حفظ استحکام تار‌های مو مفید است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

چرا خرد کردن پیاز باعث ریزش اشک می شود

تاثیر روغن آرگان در زیبایی و سلامت پوست و مو

دلمه برگ مو

سلامت مو

علت بوی بد دهان

علت لرزش دست ها و راه های مقابله با آن

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد