علت زرد شدن دندان ها

علت زرد شدن دندان ها
هر چه سن شما بالاتر برود، دندان هایتان تیره تر می شود زیرا لایه محافظ مینای دندان ضعیف می شود. با مراقبت از ضخامت مینای دندان، می توانید این روند طبیعی را کند کنید. سعی کنید از خوردن نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه، آب میوه و نوشیدنی های ورزشی پرهیز کنید. این نوشیدنی ها روند تضعیف مینا را افزایش می دهند و باعث زرد شدن دندان های نیش و پیشین به میزان بیشتری از قبل می شوند.
تمام این عوامل ژنتیکی اجتناب ناپذیر هستند. دندانهایتان به طور طبیعی در طول زمان تیره خواهند شد. با این حال، با رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از مواد قندی و اسیدی می توانید این روند را کند کنید. روش های سفید کردن دندان نیز راهی عالی برای برگرداندن رنگ سفید مینای تضعیف شده است.
داروها:

علت زرد شدن دندان ها
مصرف برخی داروها در دوران جنینی، نوزادی و کودکی که دندان ها در حال تشکیل هستند، باعث تغییر رنگ دندان ها می شود. متأسفانه این گونه تغییر رنگ ها بسیار شدید هستند و درمان آن ها نیز بسیار مشکل و پر هزینه است. به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک دارو مصرف نکنید و با جلوگیری از مصرف خود سرانه دارو از این گونه تغییر رنگ ها خودداری کرد. یکی از داروهایی که باعث ایجاد لکه های آبی، خاکستری و سیاهی بر روی دندان می شود، تتراسایکلین است. دندان هائی که درگیر می شوند، بستگی به زمان مصرف دارو دارد. در برخی از موارد این تیرگی ممکن است، در تمامی دندان ها ایجاد گردد.
یکی دیگر از علل مهم تغییر رنگ خارجی دندان، مصرف سیگار است.

علت زرد شدن دندان ها

افراد سیگاری دندان های زردی دارند. در این مواقع می توان از ماده جویدنی به نام ناس استفاده کرد. این ماده می تواند تا حدود زیادی تغییر رنگ ایجادشده را اصلاح کند و دندان ها سفیدتر به نظر برسند. البته تا وقتی فرد سیگار را ترک نکند، احتمال بروز زردی مجدد دندان بعد از درمان وجود دارد.
بعضی از بیماران به دلیل بیماری، جراحی و… از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده می کنند. دهانشویه تغییرات رنگی زیادی روی دندان ایجاد می کند. استفاده از دهانشویه نباید به مدت طولانی ادامه یابد زیرا باعث سیاهی دندان می شود. با اینکه دستور مصرف روی بطری دهانشویه، 3 بار در روز است، بهتر است فقط همه افراد شب ها و بعد از مسواک زدن یک بار از این مایع استفاده کنند. گرچه استفاده از دهانشویه ۳ بار در روز مجاز است ولی استفاده مداوم از آن حتما می تواند موجب زردی دندان ها شود. در صورتی که فرد از زردی دندان ناراضی باشد، میتواند به دندانپزشک مراجعه کند. در این مواقع می توان با بروساژ و پروفیلاکسی، سطح دندان را تمیز کرد.

علت زرد شدن دندان ها
یکی از علت های  تغییر رنگ دندان، قطره آهن است که برای کودکان تجویز می شود و ممکن است سطح دندان را سیاه کند. به همین دلیل همیشه به مادران توصیه می شود قطره آهن را طوری داخل دهان کودک بریزند که با دندان های کودک تماس پیدا نکند. دادن آب به کودک و تمیز کردن سطح دندان با پارچه نرم و تمیز میتواند از سیاه شدن دندان ها جلوگیری کند اما در صورتی که دندان های کودک سیاه شود، به دندانپزشک مراجعه کنید تا  با استفاده از برسیهای مخصوصی، تغییررنگ ایجادشده را از بین ببرند.
اگر تغییر رنگ دندان، به علت رعایت نکردن بهداشت دندان باشد با مسواک زدن بیشتر بهبود می یابد. قبل از اینکه کودک بیرون دادن آب دهان را یاد بگیرد از خمیردندان فلورایدی به مقدار کم و در حد یک دانه برنج استفاده کنید.
مزایای لومینرز نسبت به لمینت
پوشش رنگی مناسب، ضخامت لایه بسیار کم بدون نیاز به تراش دندان از مزایای روش درمانی لومینرز نسبت به لامینت است.
در لمینت آسیب بسیار کمی به مینا دندان وارد می‌شود، در روش درمانی لامینت با وجود اینکه مین های دندان بسیار کم آسیب می‌بیند اما در صورتی که با تکنیک دقیق و صحیح انجام نگیرد، ممکن است بعد از مدتی باعث تخریب دندان شود.
رنگ لمینت و لومینرز پس از سال‌ها غیرقابل برگشت و ثابت می‌ماند اما احتمال تغییر رنگ دندان از زیر روکش وجود دارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

صفحه پکیج ها

دره گل ها ارمنستان

هتل بارویک ها اند اسپا مسکو روسیه

دهکده فیل ها در پاتایا تایلند

معبد بهشت و جهنم چینی ها کوالالامپور مالزی

محله چینی ها کوالالامپور مالزی