علت سفیدی رنگ زبان چیست؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

علت سفیدی رنگ زبان چیست؟

زبان یکی از مهمترین ماهیچه های بدن است که مسئولیت های بسیاری را در بدن بر عهده دارد. از چشیدن مزه ها گرفته تا حرکات ظریف و پیچیده که منجر به تولید صداهای مختلف می شود همگی از مسئولیت های خطیر این عضو مهم است. بنابراین سلامتی و سالم نگه داشتن زبان بسیار مهم است.

علت سفیدی رنگ زبان چیست؟

برخی موارد رنگ زبان تغییر می کند که هر تغییر رنگی علامتی خاص است. سفید شدن رنگ زبان به دو صورت اتفاق می افتد: یکی به وجود آمدن لکه های سفید بر روی زبان و دیگری سفید شدن کلیه قسمت های بافت زبان.

علل سفید شدن بافت زبان

1- عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

2- عدم تمیز کردن زبان

3- برخورد زبان با دندان ها

4- تنفس از راه دهان که موجب خشکی دهان نیز می شود

5- مصرف مشروبات الکلی

6- استعمال دخانیات و مواد مخدر

7- مشکل کم آبی بدن

8- وجود عفونت و قارچ بر روی زبان

9- مصرف داروهی خاص

10- مصرف برخی از مواد غذایی تحریک کننده

11- ابتلا به برخی بیماری ها

12- سیستم ایمنی ضعیف

علت سفیدی رنگ زبان چیست؟
در بین علل گفته شده در بالا چند علت وجود دارند که بیش از بقیه در سفید شدن یا ایجاد لکه های سفید بر روی زبان نقش دارند که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

-افراد سیگاری و افرادی که به مشروبات الکلی اعتیاد دارند، ممکن است پس از مدتی از مصرف مواد فوق، لکه های سفید رنگ کوچکی را بر روی زبان یا لثه های خود مشاهده کنند. در حالت کلی این لکه های سفید رنگ خطر جدی محسوب نمی شوند اما اگر مدت طولانی بر روی زبان فرد باقی بمانند، می توانند هشداری برای ابتلا به سرطان زبان باشند که بیماری بسیار خطرناک و مهلکی است.

-برخی از افراد به دلایلی خاص مانند ابتلا به برخی از بیماری ها، سیستم ایمنی ضعیفی دارند، همین امر موجب بروز لکه های سفید رنگ داخل دهان و بر روی زبان می شود. تضعیف سیستم ایمنی حتی ممکن است موجب ایجاد زخم در لثه ها هم شود.

-در برخی از افراد به دلیل کمبود مواد مغذی مانند آهن و ویتامین ها خصوصا ویتامین های گروه B سطح زبان به رنگ سفید تغییر کند. تضعیف سیستم ایمنی بدن در اثر برخی از بیماری ها نیز ممکن است موجب سفید شدن رنگ زبان شود.

علت سفیدی رنگ زبان چیست؟
-ابتلا به برخی از بیماری های جنسی مانند سفلیس نیز موجب ایجاد لکه های سفید بر روی زبان می شود.

-برخی از مشکلات دستگاه گوارش مانند یبوست نیز باعث تجمع مواد زائد و گازها در بدن شده و در برخی موارد موجب سفید شدن رنگ زبان می شود.

-مصرف برخی از مواد غذایی تحریک کننده مانند شکلات ها و غذاهای تند نیز موجب تجمع باکتری ها در دهان شده و به دنبال آن لکه های سفید بر روی زبان ایجاد می شوند.

-مصرف برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها می تواند در سفید شدن رنگ زبان تاثیرگذار باشد.

4.1666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.17 (3 Votes)

مطالب مشابه

زبان مردم مالزی

زبان مردم پاریس

زبان مردم مادرید

زبان مردم بارسلونا

زبان مردم رم

زبان مردم بالی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر