علت لرزش دست ها و راه های مقابله با آن

علت لرزش دست ها و راه های مقابله با آن
لرزش دست می تواند بدون هیچ علت خاصی اتفاق بیافتد:
لرزش دست ها مساله تهدید کننده ای نیست اما بر روی فعالیت های روزانه ما تاثیر دارد. اکثر افراد، لرزش دست محسوسی دارند و این لرزش ها زمانی که دست مستقیم در مقابل بدن قرار بگیرد، بیشتر است. محدوده ی این لرزش متفاوت است و شرایط متفاوتی می تواند باعث شود، لرزش دست قابل توجه شود.
لرزش چیست:

علت لرزش دست ها و راه های مقابله با آن

لرزش اختلال شایع حرکتی است. یک انقباض منظم و غیر ارادی ماهیچه ها علت این لرزش است. لرزش در دست ها بسیار شایع است. البته ممکن است در بازو، سر یا پا اتفاق بیافتد. این لرزش ها می تواند متفاوت باشد. گاهی اتفاق بیافتد یا اینکه ثابت باشد. گاهی این لرزش ها بدون علامت رخ می دهند و گاهی هم نشان دهنده یک مشکل دیگرند. لرزش دست می تواند باعث دشواری در نوشتن و کشیدن خط شود. ممکن است فرد برای نگه داشتن اشیا و قاشق و چنگال دچار مشکل شود. بیشتر از بیست نوع لرزش وجود دارند ولی می توان آنها به دو گروه تقسیم کرد:
- لرزش استراحتی: زمانی رخ می دهد که ماهیچه ها در حالت استراحت اند مانند که زمانی دست ها روی پا قرار گرفته باشند.
- لرزش فعال: اکثر لرزش ها در این گروه قرار می گیرند و زمانی رخ می دهند که ماهیچه ها به دلیل حرکات اختیاری منقبض شده اند.
علت لرزش دست ها چیست؟

علت لرزش دست ها و راه های مقابله با آن
در بعضی موارد این علت ناشناخته است اما لرزش ها اغلب ناشی از شرایط نورولوژی، اختلالات حرکتی و یا دیگر مشکلات سلامتی است.
شرایط نورولوژی:
- بیماری مالتپل اسکلروزیس(ام اس): بسیاری از افرادی که مبتلا به ام اس هستند، انواع لرزش ها را تجربه می کنند.
- سکته: سکته زمانی اتفاق می افتد که یک لخته ی خونی، شریانی را مسدود کند و مانع از رسیدن خون به مغز شود.
- آسیب مغزی: ضربه فیزیکی به مغز می تواند باعث آسیب به اعصاب شود که نقش مهمی در حرکات هماهنگ ایفا می کنند.
- بیماری پارکینسون: بیشتر از 23 درصد افراد با بیماری پارکینسون دچار لرزش فعال می شوند. هم چنین لرزش استراحتی هم می تواند در یک یا دو دست آنها رخ دهد.
لرزش ها معمولا در یک سمت بدن اتفاق می افتد و سپس به سمت دیگر بدن منتشر می شود.
مشکلات زیر می تواند باعث لرزش دست ها شود:

علت لرزش دست ها و راه های مقابله با آن
- اضطراب و یا وحشت
- مشکلات کبد و کلیه
- پرکاری تیروئید
- مسمومیت با جیوه
- مصرف بیش از حد الکل
داروهای زیر می تواند باعث ایجاد لرزش دست ها شود:
- بعضی از داروهای درمان آسم
- کافئین
- کورتیکواستروئید ها
راه های مقابله با لرزش دست ها

علت لرزش دست ها و راه های مقابله با آن
کنترل سطح استرس
استرس یکی از علت های لرزش دست هاست. اضطراب، استرس و عصبانیت عامل های لرزش دست ها هستند. مدیتیشن یکی از راه حل های کاهش استرس است و اعصاب را آرام می کند. هم چنین تنفس عمیق برای درمان استرس بسیار موثر است. در روز ده دقیقه نفس عمیق  کشیدن به آرامش و کاهش اضطراب کمک می کند. سعی کنید برای به آرامش رسیدن و کاهش تنش در زندگی خود تلاش کنید.
انجام تمرینات مربوط به دست

علت لرزش دست ها و راه های مقابله با آن
تمرینات مختلفی برای دست ها هستند که به کاهش لرزش دست کمک می کند. یکی از این تمرینات، استفاده کردن از یک توپ کوچک است؛ به این صورت  که توپ را در کف دست خود قرار داده و تا آنجا که می توانید آن را محکم فشار دهید. این وضعیت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی توپ را رها کنید. این کار را ده بار تکرار کنید. یوگا هم در کاهش لرزش دست ها موثر است و به خواب بهتر کمک می کند.
مصرف م ب-کمپلکس
ویتامین ب کمپلکس به حفظ سلامت اعصاب و عضلات کمک می کند. مصرف مدام این ویتامین به درمان لرزش دست ها کمک می کند. حتما برای مصرف ویتامین ب کمپلکس با پزشک مشورت کنید. همچنین می توانید مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین B مانند غلات کامل، زرده تخم مرغ، لوبیا، نخود، سبزیجات سبز برگ، محصولات لبنی و گوشت ماکیان را در برنامه غذایی خود قرار دهید. کمبود این ویتامین باعث از دست دادن هماهنگی و تعادل در بدن می شود و به نوعی موجب لرزش دست ها می شود.
مصرف مواد غذایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 هستند
مصرف اسید های چرب برای سیستم عصبی مفید است. اسید های چرب به عنوان یک پوشش برای اعصاب هستند و به سلامت اعصاب  کمک می کنند. ماهی هایی مانند سالمون، تن و ساردین، در کنار کبد ماهی و روغن ماهی و هم چنین دانه کتان، روغن دانه کتان، دانه های کدو تنبل و گردو  منبع غنی از امگا 3 هستند.
 مصرف مواد غذایی سرشار از منیزیم
کمبود منیزیم باعث گرفتگی عضلات می شود و باعث لرزش دست ها می شود. دانه های کنجد، حبوبات، مغزهای خوراکی و دانه ها و سبزیجات سبز  منبع غنی از منیزیم هستند هم چنین مصرف مکمل های منیزم نیز می تواند به کمبود این ماده معدنی در بدن کمک کند، اما حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
اجتناب از کافئین
مصرف بیش از حد کافئین باعث لرزش دست ها می شود زیرا موجب تحریک سیستم عصبی شده و موجب لرزش دست ها می شود. از جمله عوارض مصرف بیش از حد کافئین علاوه بر لرزش دست ها، سردرد، سرگیجه، اضطراب و تپش قلب می باشد. نه تنها قهوه، بلکه باید از تمام نوشیدنی ها و مواد غذایی حاوی کافئین پرهیز کنید.
ترک الکل و سیگار
مصرف بیش از حد الکل بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد و موجب لرزش دست ها می شود. البته سیگار هم موجب لرزش دست ها می شود و با گذشت زمان شرایط برای فرد بدتر می شود. برای اینکه بتوانید لرزش دست ها را کاهش دهید، بهتر است سبک زندگی خود را تغییر بدهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

صفحه پکیج ها

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر