علت مردمک های گشاد چیست؟ - 5.0 out of 5 based on 3 votes

علت مردمک های گشاد چیست؟

وقتی مردمک کسی به صورت غیر طبیعی گشاد شود، میدریاسین نامیده می شود. علت آن می تواند فیزیولوژی یا علت های دیگری چون مصرف دارو و مواد باشد. گاهی مردمک ها گشاد ثابت هستند و این شرایط می تواند نشانه ی آسیب به مغز یا سکته مغز باشد. عملکرد مخالف میدریاسین، میوزیس نامیده می شود و زمانی است که مردمک منقبض می شود. گشاد شدن مردمک می تواند یک مردمک یا هر دو را درگیر کند. اگر این گشاد شدن تنها یک مردمک را درگیر کند، آنیزوکوریا نامیده می شود.

علت مردمک های گشاد چیست

به ‌طور کلی، اگر هر دو مردمک گشاد شوند، بیشتر در اثر مصرف یک دارو است تا وجود یک بیماری. زمانی که دارو از بدن خارج شود، مردمک، معمولاً ظرف یک روز، دوباره تنگ می‌شود. اگر یک مردمک گشاد شود، ممکن است دچار نشانگاه آدی شده باشد که در آن، یک مردمک زودتر از مردمک دیگر در پاسخ به نور تنگ می‌شود. این نشانگان معمولاً ناشی از اختلال در ساز و کاری است که بازتاب گشاد شدن مردمک را به‌عهده دارد یا در اثر التهاب بی‌خطر اعصاب چشم است.

گشاد شدن یک مردمک گاهی ممکن است ناشی از آسیب مغزی، سکته مغزی، یا تومور باشد.حدود 5/1 افراد با سایز مردمک متفاوت به دنیا می آیند. در اکثر موارد وجود یک مردمک گشادشده نشان دهنده مشکلات سلامتی جدی نیست. البته اگر این گشاد شدن همراه با سر درد یا گیجی باشد.

بعضی از علت های میدریاسین:

علت مردمک های گشاد چیست
داروها: داروهای مختلفی می تواند باعث میدریاسین در یک چشم یا هر دو چشم شود. آنتی هیستامین ها، بوتاکس، آرام کننده ی ماهیچه ها و داروهایی که برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شوند، می تواند باعث گشاد شدن مردمک شود.

گیاهان: تماس با بعضی از گیاهان می تواند باعث گشاد شدن مردمک شود.

اوکسی توکسین: افزایش سطح اوکسی توکسین می تواند باعث گشاد شدن مردمک شود. اوکسی توکسین هورمونی است که از

ارتباطات انسانی و تولید مثل حمایت می کند. در زمان زایمان این هورمون باعث ایجاد پیوند و ارتباط بین مادر و نوزاد می شود. هم چنین می تواند بر روی سطح تستوسترون اثر بگذارد.

آسیب مغزی: آسیب به مغز می تواند باعث افزایش فشار درون مغز شود و می تواند به نوبه خود بر روی سلامتی و آسیب به اعصاب اثر بگذارد.
ضربه به چشم: ضربه و آسیب به چشم می تواند باعث آسیب به اعصابی شود که گشاد کردن مردمک را کنترل می کنند.

درمان گشاد‌شدن مردمک:

علت مردمک های گشاد چیست
اگر فقط یک مردمک بزرگ‌تر از دیگری باشد، فورا نزد پزشک بروید. در این موارد، یک یا دو ساعت تأخیر ممکن است خطرناک باشد. داروهایتان را کنترل کنید. اگر هر دو مردمک بیش از یک روز گشاد بمانند، ممکن است یکی از داروهای مصرفیتان علت آن باشد. فهرست داروهای مصرفی خود و مواد شستشو دهنده چشم را به پزشک نشان دهید تا علت را بیابد.

3.3333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.33 (9 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی