علت های سرد شدن دست و پا

دست های سرد می توانند به علت قرار گرفتن در معرض سرما ایجاد شده باشد اما سردی دست ها در افرادی که همیشه دچار این مشکل هستند مربوط به سرما نیست و ممکن است نشان دهنده پایین بودن فشار خون باشد. در مواردی نیز بیماری تیروئید می تواند موجب احساس سرما در دست ها شود.
انسانها با آب و هوای گرم سازگار هستند. هنگامی که در معرض سرما قرار بگیرند، بدن سعی می کند گرم شود. اگر بدن خنک شود، گردش خون در بازوها، پاها، گوش ها و بینی کاهش می یابد تا اندام های اصلی بدن بتوانند گرم بمانند.
اما برخی از افراد نیز هستند که با کوچکترین تغییر دمایی دچار سردی در ناحیه دست ها و پاها می شوند و حتی در مواردی این احساس سرما به حدی است که فعالیت های روزمره فرد را دچار اختلال می کند. در علم پزشکی به این عارضه سندروم رینود گفته می شود.  در زیر برخی از دلایل جدی سرد بودن همیشگی دست ها و پاها بیان شده است.

 

علت های سرد شدن دست و پا
کم خونی
این بیماری بر اثر کم بودن تعداد گلبول های قرمز ایجاد می شود و همین امر موجب می شود فرآیند اکسیژن رسانی که بر عهده گلبول های قرمز است، دچار اختلال شود. متداول ترین نشانه کم خونی خستگی همیشگی و ضعف عمومی بدن است. البته علائم دیگری نیز دارد مانند سردی دست ها و پاها، رنگ پریدگی، تنگی نفس، سردرد و گیجی.
بسته به شدت بیماری با تغییر در رژیم غذایی و مصرف مکمل های آهن و اسید فولیک و مصرف ویتامین های ب12 و سی می توان آن را کنترل کرد.
کم کاری تیروئید
در این بیماری غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند و بنابراین عملکرد سیستم های بدن دچار مشکلاتی می شود. از جمله خستگی، مشکلات حافظه، افزایش وزن و احساس سردی همیشگی در دست ها و پاها.
برای تشخیص کم کاری تیروئید بایستی آزمایش خون انجام داد و پس از تشخیص می توان با مصرف هورمون های مصنوعی تیروئید بیماری را کنترل کرد.

 

علت های سرد شدن دست و پا
بیماری سندروم رینود
قرار گرفتن در معرض سرمای شدید موجب انسداد مجاری عروق خونی شده و در نتیجه به آنها آسیب می رسد. در مواردی نیز سرمای شدید موجب باریک شدن عروق خونی می شود و گردش خون را مختل می کند که نشانه آن سرد شدن دست ها و مخصوصا انگشتان است.
Cryoglobulins پروتئینی است که در خون حل می شوند و وقتی سرد می شوند، به صورت جامد یا ژل تغییر می کند. در این حالت فرد دچار تنگی نفس می شود و قسمتهای یخ زده بدن ممکن است بدون درد و یا خارش باشند و زمانی که به سرعت گرم می شوند، ممکن است فرد احساس درد کند.
بیماری رینود بیشتر در زنان و افراد ساکن در مناطق سرد شایع است. این بیماری باید توسط پزشک تشخیص داده شود و با مصرف دارو کنترل و درمان می شود.

 

علت های سرد شدن دست و پا
کم خوابی
در مواردی نیز کم خوابی موجب به هم ریختگی سیستم عصبی بدن شده و فرد را دچار سردی دست ها و پاها می کند. در چنین مواردی با تغییر در شیوه زندگی و بهره مندی از خواب کافی می توان این مشکل را حل کرد.
کم آبی بدن
آب به تنظیم دمای بدن کمک می کند. بدنی که دچار کمبود آب است به تغییرات دما به شدت حساس است و با کوچکترین تغییر دمایی دچار سردی دست و پا می شود. برای کنترل این مشکل به میزان کافی آب بنوشید.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی