علل آلرژی پنی سیلین

آلرژی به داروی پنی سیلین زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما حساس به این دارو حساس بوده باشد و به اشتباه این دارو رابه عنوان یک ماده مضر مثلا عفونت های ویروسی یا باکتریایی به اشتباه گرفته و علیه آن واکنش ایجاد نماید. قبل از اینکه سیستم ایمنی بدن شما بتواند به پنی سیلین حساس شود، شما بایستی قبلا حداقل یک بار در معرض این دارو قرار گرفته باشید.

اگر سیستم ایمنی بدن شما پنی سیلین را به عنوان یک ماده مضر به اشتباه شناسایی کند،یک آنتی بادی را علیه این دارو در بدن تولید می کند.دفعه بعد که شما این دارو را مصرف می کنید، آنتی بادی های اختصاصی مذکور، آن را شناسایی کرده و سیستم ایمنی بدن بطور مستقیم به این ماده حمله ور می شوند.. مواد شیمیایی آزاد شده در اثر این فعل و انفعالات باعث ایجاد علائم و نشانه های مرتبط با یک واکنش آلرژیک می شوند.

لازم است بدانید تماس قبلی با پنی سیلین ممکن است که به صورت خیلی مشخص و واضحی انجام نگرفته باشد. بعضی از شواهد و مطالعات نشان می دهند که مقدار بسیارکمی از پنی سیلین در فرایند تهیه مواد غذایی، ممکن است برای سیستم ایمنی بدن برای ایجاد آنتی بادی علیه آن کافی باشد.

 

علل آلرژی پنی سیلین

عوامل خطر

در حالی که هر کسی می تواند بطور بالقوه دارای واکنش های آلرژیک نسبت به پنی سیلین باشد، اما چند عامل می تواند احتمال و خطر بروز این واکنش ها در شما را افزایش دهند. این عوامل عبارتند از:

• سابقه آلرژی های دیگر، مانند آلرژی غذایی یا تب یونجه

• واکنش آلرژیک به داروهای دیگر

•سابقه خانوادگی آلرژی دارویی

• افزایش قرار گرفتن در معرض پنی سیلین، به علت دوزهای بالا، مصرف تکراری یا استفاده طولانی مدت از این دارو

• بیماری های خاصی که معمولا با واکنشهای آلرژیک در ارتباط هستند، مانند عفونت با ویروس HIV(ایدز) یا ویروس Epstein-Barr(اپشتان بار)

سایر عوارض دارویی که واکنش های آلرژیک محسوب نمی شوند

ممکن است که شما عوارض جانبی داروی پنی سیلین را تجربه کنید - همانطوری که با سایر داروها نیز این اتفاق پیش می آید - که البته این عوارض واکنش آلرژیک به دارو نیستند. بسته به نوع پنی سیلین، عوارض جانبی رایج ممکن است تهوع خفیف یا اسهال، سردرد یا خارش واژن باشد. 

 

علل آلرژی پنی سیلین

پیشگیری

اگرشما آلرژی پنی سیلین دارید، بهترین پیشگیری این است که از این دارو اجتناب کنید. مراحلی که شما می توانید برای محافظت از خودتان انجام دهید عبارتند از:

• اطلاع دادن به کارکنان مراکز درمانی و بهداشتی. اطمینان حاصل کنید که آلرژی پنی سیلین یا سایر حساسیت های آنتی بیوتیکی در پرونده های پزشکی شما به وضوح درج و مشخص شده است. به سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی مانند دندانپزشک یا هر متخصص پزشکی دیگر نیز این موضوع را اطلاع دهید.

• از دستبند های هشدار حساسیت استفاده کنید. از دستبند هشدار پزشکی که نوع حساسیت شما را مشخص و اعلام می نماید، استفاده کنید. این اطلاعات می تواند انجام اقدامات درمانی مناسب در شرایط اضطراری را فراهم سازد.

• سرنگ تزریق اتوماتیک اپی نفرین اورژانسی همراه خودتان داشته باشید. اگر آلرژی شما موجب آنافیلاکسی یا سایر واکنشهای شدید شود، پزشک شما احتمالا یک سرنگ تزریقی اتوماتیک از این دارو را برای شما تجویز می کند. از پزشک یا سایر کارکنان پزشکی ذیربط بخواهید که نحوه استفاده از این نوع سرنگ ها را به شما آموزش بدهند.

 

علل آلرژی پنی سیلین

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بحران کم آبی در ایران و علل آن

آلرژی به تخم مرغ

آلرژی به گرد و غبار آلوده به جرب

آلرژی غذایی

آلرژی لاتکس

آلرژی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر