علل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب - 5.0 out of 5 based on 1 vote

علل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب
علل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب

ممکن است برای بسیاری از ما پیش آمده باشد که هنگامی که از خواب بیدار می شویم، متوجه شویم بالشمان در اثر بیرون ریختن آب دهان، خیس شده است. بسیاری از افراد از این وضعیت ناراحت شده و این اتفاق موجب پریشانی و نگرانی آنها خواهد شد.

در اصطلاح پزشکی به این وضعیت هایپرسلویشن گویند که در نتیجه انباشته شدن بزاق در دهان در هنگام خواب و خارج شدن اضافه آن از میانه شکاف دو لب، اتفاق می افتد.
این اختلال علل گوناگونی دارد و از شرایط عصبی گرفته تا وضعیت سلامتی جسمی، طیف وسیعی از عوامل را شامل می شود.

در ادامه این مطلب علل و عوامل این وضعیت را بررسی خواهیم نمود.

علل خارج شدن بزاق از دهان در هنگام خواب

1- وضعیت خوابیدن: یکی از ساده ترین علل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب، وضعیت و مدل خوابیدن افراد است. اغلب افرادی که عادت دارند به سمت طرفین بدن خود خوابیده و یا بر روی شکم می خوابند، به ویژه اگر به وسیله دهان نیز تنفس کنند، این وضعیت را تجربه کرده اند.

البته افرادی هم که به دلایل گوناگون راه های سینوسی تنگ یا مسدود شده نیز دارند، ممکن است در هنگام خواب، آب دهانشان خارج گردد.علل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب

2- سینوس های مسدود شده: همانطور که پیشتر گفته شد، افرادی که در اثر بیماری هایی همچون سرماخوردگی، دچار گرفتگی و یا مسدود شدن سینوس ها می شوند، به دلیل تنفس از راه دهان، بیش از بقیه افراد این وضعیت را تجربه خواهند نمود.

3- عوارض جانبی برخی از داروها: مصرف برخی از داروها، موجب افزایش تولید بزاق می شود. افرادی که از این نوع داروها استفاده می کنند، بیش از دیگران ممکن است در هنگام خواب، آب دهانشان خارج شود.

4- اختلال در بلع و سختی در هضم آب دهان: اگر به هر دلیلی احساس می کنید، بیش از پیش نیاز به بلعیدن بزاق دهانتان دارید، این هشدار را جدی بگیرید. چرا که می تواند نشانه ای از بروز برخی از بیماری ها مانند ام اس، پارکینسون، تحلیل رفتن عضلات و حتی سرطان باشد.علل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب

همچنین ممکن است مشکل خارج شدن بزاق در حین خواب در اثر برخی از بیماری ها مانند اختلالات گوارشی مانند ترش کردن و برگشت اسید معده، اتفاق افتاده باشد.

5- آپنه خواب: آپنه خواب وضعیتی است که در اثر آن در هنگام خواب، تنفس بیمار یک مرتبه قطع شده و پس از آن بیمار با احساس خفگی از خواب بیدار می شود. همچنین بیماران مبتلا به آپنه خواب، معمولا صدای خرخر بلندی در حین خواب دارند و در طول روز احساس خواب آلودگی شدیدی دارند. علاوه بر این میزان توجه و تمرکز مبتلایان نسبت به قبل کاهش چشمگیری خواهد داشت.

آپنه خواب یکی از دلایل خارج شدن بزاق دهان در حین خواب است.

چگونه مشکل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب را حل کنیم؟علل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب

تغییر فرم خوابیدن: اولین نکته ای که بایستی برای حل این مشکل به آن توجه نمود، تغییر وضعیت و فرم خوابیدن است.

سعی کنید برای حل مشکل خود، تا امکان به پشت و بر روی کمر بخوابید و از خوابیدن به طرفین و بر روی شکم خودداری کنید.

البته اگر با تغییر در وضعیت خواب خود احساس خفگی می کنید و یا احساس ترش کردن دارید؛ بهتر است برای حل مشکل خارج شدن آب دهان خود در حین خواب، به دنبال راه حل های دیگر باشید.

تزریق بوتاکس: تزریق بوتاکس به غدد بزاقی و از کار انداختن آنها یکی دیگر از روش های درمان می باشد. هر چند این روش یک درمان قطعی و همیشگی نیست، اما می تواند مانع فعالیت زیاد غدد بزاقی شود.

استفاده از دستگاه مندیبولار: یکی دیگر از روش های کاهش تولید بزاق در حین خواب، استفاده از دستگاه مندیبولار است. استفاده از این دستگاه موجب می شود غدد بزاقی موجود در دهان، بزاق کمتری تولید کرده و در نتیجه بیمار راحت تر خوابیده و علاوه بر این خرخر کمتری نیز داشته باشد.علل بیرون ریختن آب دهان در هنگام خواب

جراحی: آخرین گزینه درمان که معمولا برای مهار بیرون ریختن آب دهان در حین خواب پیشنهاد می شود، جراحی است. در این روش درمان، غدد بزاقی بیمار برداشته شده و مشکل بیمار حل می شود.

البته این روش درمان برای همه بیماران به ویژه بیمارانی که دارای مشکلات عصبی اساسی هستند، قابل استفاده نیست.

هر چند جراحی در کل روش مطمئن و همیشگی است اما توصیه می شود قبل از جراحی روش های درمانی دیگر، امتحان گردد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

آب و هوای مالزی

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

رستوران آب و برق کیش

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر