علل دیابت در مردان و مهم ترین روش های درمان آن (1)

رابطه چاقی و قند خون به طور واضح مشخص است و بد نیست بدانید که دیابت در افراد بالای 40 سال و دارای سوابق وراثتی زودتر از دیگر افراد بروز می‌کند و فاکتورهای مختلفی مانند اضافه‌ وزن، کم‌تحرکی، چربی در ابتلا به این بیماری مؤثر هستند. متأسفانه نشانه دیابت در تشنگی مفرط، بی‌حسی و خواب رفتن دست و پا خلاصه نمی‌شود. دیابت نوع ۲ دارای نشانه های پنهان زیادی است که بعضی از آنها ممکن است برای افراد گمراه‌کننده باشند و افراد را به بیماری های دیگری دچار کند.

علل دیابت در مردان و مهم ترین روش های درمان آن

۱. شخص متوجه تغییرات پوستی می‌شود

هنگام بروز این تغییرات فرد متوجه قسمت‌های تیره‌ و ضخیم‌تری روی پوست می‌شود و لکه‌های زبر و مخملی روی سطح پوست در نواحی چین‌خوردگی‌ها یا جاهایی که پوست بدن تا می‌شود می بیند، مثل نواحی پشت گردن، آرنج، قوزک پا به چشم می‌خورند. این ضایعات پوستی اغلب، هشدار دهنده سطح قندخون بیش از حد بالا هستند که این قند به مصرف بافت های بدن نرسیده است و در واقع علامت بروز دیابت هستند. البته این اختلالات پوستی اکانتوزیس ممکن است ریشه‌ی وراثتی هم داشته باشند یا به دلیل مشکلات هورمونی به‌ وجود امده باشند. هر زمان که فردی با علائم این بیماری های پوستی مراجعه می‌کنند، اولین اقدام که صورت می‌گیرد انجام تست قندخون برای فرد مبتلاست.

علل دیابت در مردان و مهم ترین روش های درمان آن

زمانی که فرد مبتلا به دیابت می‌شود، انسولینی را دریافت می کند موجب رشد لول های ملانینی پوست می شود و رنگ پوست را افزایش می‌دهد. تراکم رنگدانه‌ها تولید شده، باعث به ‌وجود آمدن لکه‌های تیره‌ و مخملی روی پوست می‌شوند.بیمارانی که از قبل مبتلا به دیابت بوده اند و بیماری در انها کهنه شده؛احتمال بیشتری دارد که فرد در ابتدای راه  بیماری باشد؛

اگر فرد کمتر از ۵ کیلوگرم وزن کم کرده باشد، یعنی به تازگی به دیابت مبتلا شده و این احتمال وجود دارد که بیماری خفیف‌تر باشد و بتوان این ضایعات پوستی را سریع تر مداوا کرد. در غیر این‌صورت متخصص می‌تواند با استفاده از لیزردرمانی یا درمان‌ موضعی آنها را از بین ببرد.

علل دیابت در مردان و مهم ترین روش های درمان آن

۲. بینایی فرد بدون هیچ دلیلی بهتر می‌شود

در این‌ مورد اگر ناگهان متوجه شُدید می‌توانید عینک‌ را کنار بگذارید چون مثل یک عقاب تیزبین شده‌اید، اصلا چیز خوبی نیست! پس خوشحال نشوید. هرچند همه‌ فکر می‌کنید تاری دید یا کم شدن بینایی یکی از نشانه های دیابت به شمار می رود، اما در حقیقت بهبود بینایی فرد هم می‌تواند یکی از نشانه های آن باشد.

 دیابت در واقع سطح مایعات بدن را تغییر می‌دهد و آنها را در اندام های بدن و اندام‌های دیگر هم پخش می‌کند، چشم‌ها  یکی از این اندام‌ها هستند که چون سطح مایعات در آنها ثابت نیست و کره چشم هم به شدت به آب وابسته است بینایی دچار نوسان می‌شود.

علل دیابت در مردان و مهم ترین روش های درمان آن

۳. شخص دچار خارش‌ها‌ی شدید می‌شود

فردی با شکایت از خارش شدید نزد پزشک می رود و این کمی احمقانه به‌نظر می‌رسد، اما در واقع این‌طور نیست. از آنجایی‌ که دیابت موجب اختلال گردش خون در اندام ها بخصوص چشم و پوست می‌شود، بدن خشکی و درد را  به شدت تجربه خواهد کرد. از آنجایی‌ که تعدادی از بیماران که دیابت آنها تازه تشخیص داده شده بود، از خارش اندام‌های انتهایی بدن‌ مثل انگشتان دست و پا شکایت دارند، پزشکان این علائم را کنار سایر نشانه های دیابت قرار دادند. چنانچه استفاده‌ی منظم از مرطوب‌کننده‌ این مشکل را برطرف نکند، توصیه می‌شود حتما فرد مبتلا در مراجعه به پزشک درباره این موضوع را با او صحبت کند.

در مطالعه‌ای مشخص شد که از دست دادن شنوایی یا کم شدن آن هم می‌تواند از اولین علائم  دیابت باشد. افراد مبتلا به قندخونِ بالا‌تر از سطح نرمال که هنوز نشانه های کامل دیابت  مانند افت قند خون شدی در آنها مشاهده نشده است، ۳۰ درصد بیشتر از کسانی که سطح گلوکوز خون‌ نرمال دارند ممکن است دچار آسیب های شنوایی شوند.

محققان بر این باورند که در دیابتی ها رگ‌های خونی و اعصاب گوشِ داخلی دچار آسیب می‌شود و این آسیب، شنوایی فرد را کمتر از حد معمولی می‌کند.

علل دیابت در مردان و مهم ترین روش های درمان آن

4. این افراد خروپوف می کنند

 حدود نیمی از بیماران دیابتی نوع ۲ هنگام خواب، اختلال تنفسی دارند و به شدت خروپوف می کنند بنابراین اگر فردی فهمید که در خواب خروپف می‌کند یا در طول روز خیلی خواب‌آلود و گرفته است، هر چه زودتر تست قندخون بدهد. مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد ۲۳ درصد از بیماران مبتلا به آپنه‌ی انسدادی خوابِ متوسط که مشکل رایجی در جامعه است، احتمالا طی ۵ تا ۶ سال آینده ممکن است مبتلا به دیابت هم بشوند. یک رابطه‌ی مهم بین  اختلالات تنفسی خواب و دیابت وجود دارد؛ بدن بیماران مبتلا به اختلالات تنفسی، هنگام خواب هورمون استرس بیشتری منتشر می‌کند و سطح قندخون را بالا می‌برد.

علل دیابت در مردان و مهم ترین روش های درمان آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل مردان پالاس آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد