گوگل: اندروید دارای بالاترین امنیت است

در سال 2015، متوجه شدیم که سیستم عامل گوگل برای گوشی های هوشمند به باگ امنیتی StageFright آسیب پذیر است، که هکرها را قادر می سازد از طریق ارسال پیام های متنی از دستگاه شما بهره برداری کنند.  در سال 2016، محققان امنیتی نشان دادند که میلیون ها گوشی هوشمند اندروید با نرم افزارهای مخرب به نام HummingBad آلوده شده اند که هکرها برای تولید درآمد آگهی جعلی از آن ها استفاده می کردند. در سال 2017 اسنادی که توسط ویکیلیکس منتشر شد نشان داد که سازمان CIA نرم افزارهای مخرب برای گوشی های اندرویدی را توسعه داده است.

گوگل: اندروید دارای بالاترین امنیت است

با توجه به گفته David Kleidermacher، سرپرست امنیتی اندروید، گوگل پلی و گوگل کروم، به سختی در حال تلاش برای رفع نگرانی ها در مورد این نقص های امنیتی است. طبق گفته Kleidermacher، اندروید دارای بالاترین امنیت در بین رقبا است. این یک ادعا بزرگ است، با توجه به اینکه رقیب اصلی اندرویدی آیفون اپل است. این ادعا جسورانه، طبق گزارش سالانه Android Security است که گوگل آن را در روز پنجشنبه منتشر کرد: "امنیت اندروید در سال 2017 پیشرفت چشمگیری داشته و بسیاری از محافظت های ما اکنون این صنعت را رهبری می کنند.

Kleidermacher به CNET گفته است که اکنون کشف نقص های امنیتی در اندروید برای محققان سخت تر شده است. برای سال ها، گوگل با این چالش روبرو شده که محافظت برنامه های اندروید از هکر ها کار سختی است. دلیلش این است که اصلاح نقص های امنیتی در اندروید سخت است و برنامه های مخرب برای گوشی های اندرویدی به راحتی قابل دانلود و نصب هستند.

گوگل: اندروید دارای بالاترین امنیت است

هنگامی که  یک نقص امنیتی عمده در اندروید پیدا شد، این شرکت باید نرم افزار به روز شده را به شرکت هایی که گوشی های اندروید را می فروشند ارسال کنند و این شرکت ها باید به روز رسانی ها را ارائه دهند. این می تواند یک مدت زمانی طول بکشد، یا اصلا اتفاق نیافتد. در این صورت کاربران اندرویدی می توانند به راحتی هر نرم افزاری را بر روی دستگاه اندرویدی خود نصب کنند، زیرا آنها محدود به انتخاب برنامه ها از فروشگاه Play Google نیستند. اپل هیچ کدام از این مشکلات را ندارد اپل می تواند به روز رسانی های امنیتی را به طور مستقیم به آیفون اپل تحویل دهد. اپل مانع  دریافت برنامه های خارج از  App Store توسط کاربران می شود.

گوگل: اندروید دارای بالاترین امنیت است

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها


جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن درامد متوسط جزو کشور های در حال توسعه می باشد. ایران به علت زیر ساخت های نا درست در قرن بیستم، با تلفات جانی زیادی که در زلزله داشته رتبه چهارم را از لحاظ تلفات بین دیگر کشور ها را داشته است. علاوه بر این کشور ایران دارای مشکلات زیادی همچون بهداشت، آلودگی هوا در شهر های بزرگ، بی آبی و غیره بوده است.
حال، نانو تکنولوژی علمی است که می توان مقابل تمام این مشکلات تحول ایجاد کند. نانو تکنولوژی کاربرد های زیادی در حوزه دارو، بهداشت، زلزله، درمان بیماری ها، غذا، محیط زیست، الکترونیک، کامپیوتر، کشاورزی، هوا و فضا و بیو تکنولوژی و غیره دارد. با این که فناوری نانو در اوایل راه اش است، اما می تواند با شکست سنت ها و محصولات قدیمی موجب ارتقا و بهبود مواد و محصولات شود.
همان طور که می دانیم کشور ما با چالش های بسیاری روبرو است. وظیفه ما این است که این چالش ها را شناسایی کرده و با توجه به تغییرات با آن ها مقابله کند. یکی از این چالش ها زلزله است که در ادامه در مورد آن صحبت می کنیم.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها


زلزله


بررسی وضعیت ایران در زمینه ی زلزله:


از قرن بیستم تا به الان ایران 89 زلزله را تجربه کرده که جان 122 هزار هم وطنمان را گرفته است. البته زلزله های اخیر در کشور ایران در این جامعه آماری لحاظ نشده است. این زلزله ها مخارج زیادی را هم ( در حدود یک دهم تولید نا خالصی ) به ایران تحمیل کرده است که این میزان مخارج در دیگر کشور ها بسیار پایین تر از مقدار گفته شده است. پس از زلزله بم تمام مسئولان عزم خود را جزم کردند تا با این چالش مقابله کنند. ولی در عمل هنوز هم تکرار این وقایع فجیع مثل بم و غیره را مشاهده می کنیم. حال اگر زلزله هایی مثل بم، کرمانشاه یا غیره را در کلان شهر هایی مثل تهران و مشهد و اصفهان مشاهده کنیم، تصور کنید چه فاجعه ای پیش می آید.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها


آسیب شناسی زلزله در تهران:


در سال 1999 شهرداری از موسسه جایکای ژاپن در خواست کرد که مطالعات آسیب شناسی تهران را انجام دهد. تهران در مدت زمان 5 سال توسط این موسسه بررسی شد. طبق این مطالعه ها بین هشتاد تا صد سال طول می کشد که ترمیم شود ولی می توان با انجام برنامه هایی خسارات وارده را تا 30 در صد کاهش داد. هم چنین طبق اظهار نظر های کارشناسان 3 گسل فعال در شهر تهران وجود دارد که گسل شهر ری با وجود کوتاه تر بودن و بزرگی کمتر نسبت دو گسل دیگر ( به علت قرار داشتن در بافت قدیمی و محدوده ی جنوبی ) خسارات بیشتری را وارد می کند. حال برای جلوگیری از همچین فاجعه ی انسانی نیازمند مدیریت مناسب داشتن علم جدیدی به نام نانو تکنولوژی هستیم.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها

 

کاربرد های نانو تکنولوژی در زلزله:


1- بهبود مقاومت بتن: بر اساس تحقیقات و مطالعه های انجام شده در چین، می توان با استفاده از نانو ذره هایی مثل ( نانو ذرات سیلیکا و نانو ذرات آهن ) اثر مقاومت فشاری و خمشی ملات سیمان را نسبت به ملات معمولی آن افزایش داد. با استفاده از این نانو ذره ها می توان زین پس شاهد مقاومت یکپارچه بتن و ساختمان در مقابل زلزله بود.


2- ساختمان های سبک و مقاوم در مقابل کشش توسط نانو لوله ها: نانو لوله های کربنی از مقاوم ترین مواد شناخته شده روی زمین هستند. چون چگالی کربن از فولاد و آلومینیوم کمتر است، پس سبک تر است و مقاومت فشاری و کششی ساختمان را بالا می برد. از این فناوری می توان در برج های بلند استفاده کرد که به علت مقاومت بیشتر و وزن کمتر، مقاومت سازه را در مقابل نیرو های وارده بیش تر می کند.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها


3- سازه های خود تعمیر شونده با به کار گیری پلمیر های خود ساخته: مطالعه ها در زمینه ی پلیمر های خود ساخته نشان می دهد که اگر گارد ریل ها دچار آسیب شوند، خود توانا به تعمیر قسمت های آسیب دیده هستند. حتی آسفالت ها و روسازی های بتنی هم که در آزمایشگاه توسط دست بشر ساخته می شوند، دارای همین امکان هستند و می توانند خودشان را به راحتی تعمیر کنند. در وقوع زلزله، این فناوری در صورت نهایی شدن، می توان مورد استفاده قرار بگیرد. تصور کنید زلزله ای رخ می دهد و شهر دچار آسیب شده و تمام آسفالت ها، گارد ریل های بتنی، روسازی بتنی و غیره دچار آسیب شدند؛ به جای صرف هزینه و وقت و استفاده از افراد برای تعمیر کردن آن، تمام سازه های نام برده توسط خودشان تعمیر شوند. امیدواریم در آینده ای نه چندان دور از این فناوری در ساخت پل ها و بزرگ راه ها استفاده شود.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها

 

برنامه استراتژیک مشترک با هدف بازگرداندن دریاچه هامون

یک مقام ایرانی گفت که تهران و کابل در حال تهیه یک برنامه استراتژیک مشترک با هدف بازگرداندن دریاچه هامون، که در مرز ایران و افغانستان قرار دارد هستند. آروزو اشرافی زاده رئیس اداره آبخیزداری وزارت محیط زیست ایران می گوید ایران و افغانستان در حال همکاری با یکدیگر در مورد برنامه استراتژیک مشترک برای بازگرداندن دریاچه هامون در جنوب شرقی ایران هستند. اشرافی زاده در مصاحبه ای فارسی با ISNA اظهار داشت: پس از آخرین جلسات مقامات ارشد ایرانی و افغان درباره دریاچه هامون و بر اساس دستورالعمل های رهبر ایران در مورد ضرورت بازگرداندن دریاچه، دو طرف تصمیم گرفته اند برنامه استراتژیک مشترک در این مورد آماده کنند. "برای این منظور، ایران و افغانستان یک کمیته مشترک برای ایجاد زمینه های همکاری دو طرف در این زمینه ایجاد کرده اند. تا کنون، چندین کمیته (آب، علم، آموزش، اقتصاد، کشاورزی و امنیت) توسط دو طرف ایجاد شده است. اشرافی زاده همچنین گفت که وزارت محیط زیست ایران در هر کمیته نماینده دارد. "تا کنون، کمیته ها چندین جلسه در داخل ایران برگزار کرده اند که نمایندگان افغانستان در انها حضور داشتند. مقامات ادامه دادند که احیای دریاچه هامون بدون همکاری نزدیک بین ایران و افغانستان ممکن نیست. او گفت، "خوشبختانه افغانستان موافقت خود را برای همکاری در بازسازی این دریاچه اعلام کرده است". در جلسات کمیته ها، نمایندگان افغانستان آمادگی خود را برای همکاری با همتایان خود برای کار در این زمینه اعلام کرده اند. وی گفت: "ما امیدواریم که دو طرف با همکاری پروژه مشترک با هم همکاری کنند و این پروژه به نفع منطقه به پایان برسد."دریاچه هامون توسط منابع آب فصلی زیادی تامین می شود؛ شاخه اصلی آن رودخانه هلمند است که از کوه های هندو کوش افغانستان می آید.

 

برنامه استراتژیک مشترک با هدف بازگرداندن دریاچه هامون
برنامه استراتژیک مشترک با هدف بازگرداندن دریاچه هامون

برنامه استراتژیک مشترک با هدف بازگرداندن دریاچه هامون

 

منابع آب در داغ ترین نقطه زمین کشف شد

محقق ایرانی امیر آقاکوچک، برنده جایزه معتبر اتحادیه آب شناسی ژئوفیزیک آمریکا، می گوید که منابع آب زیرزمینی را در صحرای لوت، داغترین مکان زمین، کشف کرده است. اقاکوچک، استادیار دانشگاه کالیفرنیا یکی از معروف ترین محققان و متخصصان علوم هیدرولوژیکی است و پروژه های تحقیقاتی کلیدی در زمینه هیدرولوژی، از جمله خشکسالی را مدیریت کرده است.نتایج نظرسنجی او در مجلات مشهور منتشر شده است. در مصاحبه ای با خبرگزاری خبری ایران به زبان فارسی، محقق در تمام موضوعات مربوط به تخصص خود، از جمله گزارش هایی مبنی بر اینکه منابع آب زیرزمینی را در کویر لوت ایران کشف کرده است، مورد توجه قرار گرفته است. آقاکوچک گفت که او همراه با یک تیم تحقیقاتی چندین بار به کویر سفر کرده است تا کار تحقیقاتی انجام دهد.

 

منابع آب در داغ ترین نقطه زمین کشف شد

او می گوید آنها دریافتند که منابع آب زیرزمینی در برخی مناطق لوت وجود دارند، اما، "ما حجم و اندازه این منابع آب بیابانی را نمی دانیم". او می گوید کویر لوت یکی از مکان های استثنایی در جهان است و دارای ویژگی های خاصی است. او می گوید: "از نقطه نظر هیدرولوژیکی، [بیابان] به عنوان گرمترین نقطه بر روی زمین شناخته شده است. محققان می گویند اقدامات لازم برای برآوردن نیاز مردم به آب، از جمله سرمایه گذاری در فن آوری های جدید و بهبود الگوی مصرف، نشان می دهد که مصرف آب در جهان امروز در حال افزایش است. آقا کوچک اخیرا جایزه حرفه زودهنگام علوم هیدرولوژیک 2017 آمریکا را به دست آورده است. او اولین ایرانی است که این جایزه معتبر را به دست آورده است.

 

 منابع آب در داغ ترین نقطه زمین کشف شد

منابع آب در داغ ترین نقطه زمین کشف شد

استفاده نظامی از حیوانات در دنیا

تمدن های انسانی با فراز و نشیب های خود مانند جسمی در دوره های زمانی مختلف سرگردان هستند که این دوره ها به طور پیوسته صلح و جنگ را تجربه کرده اند. جنگ ها بسیاری از قوانین اجرایی را خواه و ناخواه تغییر می دهند؛ از طرفی جوامع بشری خواهان این هستند که انسان ها در آرامش و صلح در کنار هم زندگی کنند، اما اگر جنگی پیش بیاید، این شهروندان باید سلاح برداشته و خود را به کارزار جنگ برسانند. همچنین به دلیل اینکه هرکدام از طرفین جنگ به دنبال پیروزی هستند، نه تنها از افراد داوطلب بلکه از افراد غیرداوطلب نیز برای شرکت در جنگ سربازگیری و حتی از نیروهای جوان هم در جنگ های بزرگ به عنوان سرباز استفاده می شود. در چهار هزار سال گذشته، دولت ها همیشه به دنبال استفاده از مخلوقات غیرانسانی در جنگ های مهیب بوده اند. در ملل جهان اول مانند آمریکا، ما به استفاده از حیوانات در جنگ فکر نمی کنیم چون تکنولوژی های جدید استفاده از حیوانات با کارایی پایین را محدود کرده و از بین برده اند ولی با اندکی تحقیق می بینیم که این کشورها هم از حیوانات به دلیل دارا بودن استعدادهای منحصر به فردشان به اندازه نیاز بهره می جویند.

 

استفاده نظامی از حیوانات در دنیا

بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001، دولت ایالات متحده قسمت مهمی از بودجه کشور را به مبحث بیوتروریسم اختصاص داد که این مبحث به دفاع زیستی و تحقیقات در مورد بیماری های عفونی و استفاده از حیوانات در زمینه های مختلف می پرداخت. وزارت دفاع اولین سازمانی بود که این مطالعات را شروع کرد ولی امروزه ارگان های مختلفی در این موضوع در حال فعالیت هستند که این 11 ارگان حدوداً 50 هزار میلیون دلار از بودجه را صرف بررسی تهدید ناشی از سلاح های زیستی می نمایند. تحقیقات نظامی در این زمینه شامل مطالعه بر روی هیپوترمی، یخ زدگی، گرمازدگی، کمبود اکسیژن و دیسترس های تنفسی و همچنین تحقیق در مورد سنسور های زیستی، سونار، اکولوکیشین، ربات زیستی، تفسیر هوایی ساختمان ها و سیستم های محافظت چشم و گوش می باشد. به عنوان مثال، پستانداران دریایی مثل دلفین ها به دلیل توانایی های شنیداری خود به عنوان نگهبان دریایی آموزش می بینند. با توجه به گزارشات استفاده و نگهداری از حیوانات در وزارت دفاع آمریکا، 488.237 حیوان در سال 2007 مورد آزمایش و بررسی قرار گرفتند که این مقدار با توجه به مقدار سال های گذشته خود افزایش چشمگیری داشته است. 

 

استفاده نظامی از حیوانات در دنیا
امروزه اکثر مردم در مورد سگ های نظامی و خدمات آن ها می دانند، ولی در مورد دیگر موجوداتی که در ارتش ها استفاده می شوند اطلاعاتی ندارند. این موجودات شامل:
زنبورهای عسل: این موجودات با شامه خیلی قوی به دنیا می آیند و آنتن هایی دارند که گرده و شیرینی جات را به خوبی تشخیص می دهند. بنابراین امروزه زنبورها برای تشخیص بمب و مواد منفجره آموزش می بینند، به این صورت که باور می کنند که شیرینی-جات (شکر) در کنار ماده منفجره یا چاشنی بمب قرار دارد و بعد از یافتن رابطه بین شکر و ماده مورد نظر از دو طریق از آن ها استفاده می شود؛ در قسمت اول این موجودات در لوله های شیشه ای قرار گرفته و در نقاط بازرسی قرار می گیرند و زمانی که مردم، ماشین ها و بسته ها از این نقاط عبور کنند، مأمورین با استفاده از مانیتور مربوط به زنبورها نگاه کرده و اگر چند زنبور هماهنگ با هم خرطوم خود را حرکت دهند نشانه ای از وجود مواد منفجره در منطقه است. در قسمت دوم این موجودات با یک فرستنده رادیویی با اندازه کوچک مجهز شده و به محل مورد نظر فرستاده می شوند، مأمورین با استفاده از مانیتور می بینند که زنبور ها در کجا تجمع بیشتری دارند و سپس آن نقاط را به دنبال مین جستجو می کنند. لازم به ذکر است قدرت این موجودات در این زمینه در حد بویایی سگ ها می باشد.

 

استفاده نظامی از حیوانات در دنیا
حشرات سایبرگی: شاید این اسم شما را یاد فیلم های علمی-تخیلی بیاندازد ولی وزارت دفاع آمریکا این پروژه را به عنوان یکی از مهم ترین پروژه های خود در نظر دارد. در این پروژه دانشمندان ایمپلنت الکترونیکی ای را در بدن حشره در مراحل اولیه دگردیسی قرار داده و اجازه می دهند تا بافت ها در اطراف آن رشد کنند. سپس حشرات با استفاده از این تراشه تعقیب و کنترل شده و برای جمع آوری و انتقال اطلاعات استفاده می شوند. برای مثال، کرم های ابریشم می توانند میکروفونی را برای ضبط گفتگوها یا سنسورهای گازی را برای شناسایی حمله شیمیایی حمل کنند.

 

استفاده نظامی از حیوانات در دنیا
دلفین ها: با توجه پیشرفت تکنولوژی هنوز هم نیروی دریایی از دلفین ها برای شناسایی و خنثی سازی مین استفاده می کند، این حیوانات چندین سال آموزش می بینند و مین ها را با استفاده از اتصال کابل یا بویه دریایی نشان گذاری می کنند. یک تیم از دلفین ها و مأمورین آن ها در برنامه MK8استفاده شد که مسیری امن را برای کشتی ها، دریانوردان و نیروهای نظامی رقم زد. 

 

استفاده نظامی از حیوانات در دنیا
شیرهای دریایی: این موجودات هم مانند دلفین ها چندین سال آموزش می بینند ولی از آن ها به دلیل سرعت بسیار بالایشان، در شناسایی و نجات افراد و حتی دستگیری نیروهای دشمن استفاده می شود. این کار با استفاده از گیره هایی انجام می شود که این حیوانات آن ها را به تانک اکسیژن یا اندام فرد مورد نظر متصل می کنند و حتی ممکن است دستگاه های اتصالی را بدون اطلاع خود فرد به او وصل کنند. از این دو پستاندار دریایی در ویتنام، خلیج فارس استفاده شد و اکنون در کرانه های ایالات متحده حضور دارند.
رت های خنثی کننده مین: در کنار موجودات دریایی در زیر آب، در روی زمین هم رت های بزرگ مانند رت های گامبیا با نتایج موفقیت آمیزی به عنوان حیوانات شناساگر مین شناخته شدند که این به خاطر توانایی بویایی آن ها در شناسایی مواد منفجره است و به دلیل اندازه کوچکشان باعث راه اندازی و ترکیدن مین نمی شوند. 

 

استفاده نظامی از حیوانات در دنیا
اسب و قاطر: امروزه از این حیوانات همانطور که در جنگ جهانی دوم استفاده می شد در مناطق کوهستانی و زمین های دشوار استفاده می شود. برای مثال از قاطرها در افغانستان و مناطق آموزشی کوهستانی در کالیفرنیا و از اسب ها در مناطق کوهستانی که محل پرتاب موشک در آن ها وجود دارد و رفت و آمد وسایل نقلیه به آن ها دشوار است استفاده می شود.