علی شریعتی (۱)

علی شریعتی (۱۳۵۶-۱۳۱۲) استاد دانشگاه، نویسنده و سخنور ایرانی است که سخنرانی های پر شور او سبب گرایش جوانان، به ویژه دانشجویان، به مبارزه با رژیم پهلوی شد. شریعتی در روستای کاهک نزدیک مزینان سبزوار با دنیا آمد. پدرش محمد تقی شریعتی، عالم دینی و از موسسان کانون نشر حقایق اسلامی (۱۳۲۶) و از پشتیبانان نهضت ملی شدن صنعت نفت بود. او پس از  کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ شمسی به عضویت نهضت مقاومت ملی در آمد. این نهضت در سال ۱۳۳۶ با دستگیری و بازداشت اعضای آن پایان یافت . 

 

علی شریعتی (۱)
دوران کودکی و تحصیل شریعتی در مشهد سپری شد. در نوجوانی عضو کانون نشر حقایق اسلامی شد و در ۱۸ سالگی با عضویت در نهضت مقاومت ملی وارد فعالیت های سیاسی شد . 
در سال ۱۳۳۵ شمسی در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه مشهد مشغول  تحصیل شد و در همین دوران کتاب ابوذر از یک داستان نویس مصری را با عنوان ابوذر غفاری، خدا پرست سوسیالیست به فارسی ترجمه کرد. در سال ۱۳۳۶ شمسی به همراه پدرش و ۱۰ نفر از اعضای نهضت مقاومت ملی در مشهد دستگیر و روانه زندان شد  و یک ماه زندانی بود. در سال ۱۳۳۷ با همکلاسی خود، پوران شریعت رضوی ازدواج کرد و یک سال بعد با بورس دولتی برای تحصیل به فرانسه رفت. آنجا نیز با کنفدراسیون دانشجویان ایرانی، جبهه ملی  و نهضت آزادی همکاری می کرد. در دوره تحصیل در فرانسه از استادانش با عنوان معبودان من یاد می کرد. از جمله لویی ماسینیون، استاد شرق شناسی و اسلام شناسی و فرانتس فانون ، نویسنده انقلابی . 

 

علی شریعتی (۱)
در سال ۱۳۴۳ پس ار گرفتن مدرک دکتری در رشته تاریخ و در بازگشت به ایران، بازداشت و زندانی شد. پس از آزادی به دنبال رد تقاضایش برای تدریس در دانشگاه، با رتبه آموزگاری به تدریس پرداخت. یک سال بعد به عنوان کارشناس کتاب های درسی به تهران منتقل شد. او در سال ۱۳۴۵ در دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد مشغول تدریس شد. 
در سال ۱۳۴۷ سلسله سخنرانی های خود را در موسسه حسینیه ارشاد تهران آغاز کرد. در سخنرانی هایش شخصیت ها و  موضوع های تاریخی اسلام را با آمیزه ای از اندیشه های انقلابی روز معرفی و تفسیر می کرد. و دانشجویان و جوانان بسیاری در این سخنرانی ها شرکت می کردند.
علی شریعتی (۱)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران علی بابا کوالالامپور مالزی

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر