غذای ایرانی

غذای ایرانی بیشتر شامل سبزیجات و برنج در کنار گوشت، بره، مرغ یا ماهی است. استفاده مکرر از گیاهان سبز و سبزیجات تازه در غذاهای ایرانی انتخابی سالم برای بسیاری خانوارها در سراسر دنیا می باشد. ایران دارای تاریخ طولانی کشاورزی است و استفاده از میوه های تازه در دستور خوراک فارسی بسیار رایج است. ایران باستان همیشه دارای چهار فصل بوده که انواع مختلفی آشپزی ایرانی از غذای گرمسیری تا سردسیری را ارائه می دهد. یک دیدار از ایران باعث می شود طعم لذت بخش بسیاری از غذاهای خوشمزه را بچشید، طیف گسترده ای از غذاها وجود دارد: کباب، خاویار، ترشی و ماهی دودی در شمال؛ سمبوسه، فلافل و میگو در جنوب؛ رشته فرنگی، کلوچه و ..

 

غذای ایرانی

نگاهی به جایگاه ایران در نقشه بیندازید، به راحتی قابل درک است که چرا دامنه غذاهای بومی بسیار گسترده است. ایران مرکز امپراتوری فارس، با کشورهای شوروی سابق، و همچنین افغانستان، پاکستان، کشورهای عربی و ترکیه همسایه بوده است. گرچه ایران بخشی از خاورمیانه است، به دلیل موقعیت اصلی خود در مسیر تجارت جاده ابریشم، ارتباطات نزدیکی با اروپا، خاور دور و آفریقا داشته است. علاوه بر این، پادشاه باستانی یونان، اسکندر بزرگ، امپراتوری ایران را در قرن چهارم و بعد از آن اعراب، ترک ها، مغول ها و ازبک ها را تسخیر کرد. در حالی که ایرانی ها قبل از این حمله ها هویت غذایی گسترده ای داشتند. بسیاری از مواد غذایی، بومی ایران هستند، از جمله پسته، بادام، گردو، زعفران، نعناع، پرتقال، انار و انگور. ایران دارای چهار فصل متمایز آب و هوایی است و بر خلاف سایر نقاط خاورمیانه که در آن خشکی زمین محدودیتی را برای رشد مواد غذایی به وجود می آورد، ایرانیان باستان زمین های خشک گسترده ای را از طریق آب های زیرزمینی به زمین های بارور و حاصلخیز تبدیل کردند. 

 

غذای ایرانی
از غذاهای معروف ایرانی :
۱- فسنجان (خورشت گردو انار)
این خورشت نمادین بخش مهمی از هر مناسبت عروسی ایرانی است که شامل انار ترش با مرغ یا اردک است همچنین گردو، رب انار و پیاز برای تهیه سس غلیظ استفاده می شود.
۲- زرشک پلو
۳- باقالی پلو
۴- قرمه سبزی
۵- آش رشته
۶- کباب
۷- سبزی خوردن
۸- برنج نگینی ( برنج همراه با آجیل و میوه های خشک)

 

غذای ایرانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران ایرانی شیروان ارمنستان

رستوران ایرانی آریا ارمنستان

رستوران ایرانی شیراز سنگاپور مالزی

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

راهنمای نصب اپ استور ایرانی

برترین استارت آپ های ایرانی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر