ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فرهنگ ایران

فرهنگ ایران، که به عنوان فرهنگ فارسی نیز شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین فرهنگ های جهان است. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی-سیاسی و فرهنگی برجسته آن در جهان، به طور مستقیم از فرهنگ ها و مردم ایتالیا، مقدونیه و یونان از غرب، روسیه از شمال، شبه جزیره عربستان از جنوب و آسیای جنوب شرقی تا شرق اثر گرفته است. بدین ترتیب اشکال فرهنگی متمایز به عنوان یکی از ویژگیهای کلیدی هویت فارسی و نشانه ای برای طول عمر تاریخی آن است. علاوه بر این، فرهنگ ایران از چندین منظر در طول تاریخ ایران و همچنین قفقاز، آسیای مرکزی، آناتولی و بین النهرین خود راآشکار ساخته است..

 

فرهنگ ایران

هنر
ایران دارای یکی از ثروتمندترین میراث هنری در تاریخ جهان است و شامل بسیاری از رشته های معماری، نقاشی، بافندگی، سفال، خوشنویسی، فلزکاری و سنگ تراشی است. همچنین دارای چشم انداز هنری مدرن و معاصر ایرانی نیز است.هنر ایران در دوره های مختلف نفوذ داشته است. زیبایی شناسی منحصر به فرد ایران از حکاکی های هخامنشی در تخت جمشید تا نقاشی های موزاییک بیشاپور مشهود است. عصر اسلامی، تغییرات شدیدی در سبک های هنری هر سلسله با فونداسیون خاص خود به ارمغان آورده است. دوره قاجاریه آخرین مرحله از هنر کلاسیک ایرانی بود، قبل از اینکه مدرنیسم وارد شود و به عناصر مدارس سنتی زیبایی شناسی درآید. 

 

فرهنگ ایران
زبان و ادبیات
چندین زبان در مناطق مختلف ایران صحبت می شود. زبان غالب و زبان مادری فارسی است که در سراسر کشور صحبت می شود. آذربایجانی در درجه اول به طور گسترده در شمال غربی، کردی ولری عمدتا در غرب ، مازندرانی و گیلکی در مناطق ساحلی دریای خزر، عربی به طور عمده در مناطق ساحلی خلیج فارس، بلوچی عمدتا در مناطق دورافتاده جنوب شرقی صحبت می شود و تركمنی عمدتا در مناطق مرزی شمالی هستند. زبان های کوچکتر که در سایر مناطق گسترش یافتند، از جمله تالشی، گرجی، ارمنی، آشوری و سرکیسی در میان دیگران وجود دارد.ادبیات فارسی الهام بخش گوته، رالف والدو امرسون و بسیاری دیگر بود و اغلب به عنوان یک زبان ارزشمند به عنوان ابزاری برای شعر خدمت می کرد. گویش فارسی به طور پراکنده در سراسر منطقه از چین تا سوریه و روسیه صحبت می شود، گرچه عمدتا در فلات ایران است. 

 

فرهنگ ایران
دین
زرتشتی دین ملی ایران برای بیش از هزار سال قبل از تسخیر اعراب بوده است. پس از آنکه مردم ایران به اسلام پیوستند، تأثیر زیادی بر فلسفه، فرهنگ و هنر ایران داشته است. امروز 98 درصد از مسلمانانی که در ایران زندگی می کنند، حدود 89 درصد شیعه هستند و تنها 9 درصد آنها سنی هستند. این کاملا مخالف روند توزیع درصد شیعه به پیروان اسلام سنی در بقیه جمعیت مسلمانان (در درجه اول در خاورمیانه) و بعد در سرتاسر جهان می باشد .
پیروان دین مسیحی شامل حدود 250،000 ارمنی، حدود 32،000 آشوری و تعداد کمی از کاتولیکهای رومی، آنجلیکان و ایرانیان پروتستان که در قرن های پیش از میلاد تبدیل شده اند، هستند. بنابراین، مسیحیانی که در ایران زندگی می کنند، عمدتا زادگان مسیحیان بومی هستند که در قرن نوزدهم و بیستم تجزیه شده اند. یهودیت یک اعتقاد رسمی در ایران است و به رغم خصومتهای بین ایران و اسرائیل در مورد موضوع فلسطین، جامعه یهودیان قدیم هزاران ساله ایران حق آزادی مذهب خود را دارد و همچنین یک صندلی اختصاصی در مجلس به عنوان نماینده دین خود دارند. به علاوه مسیحیت و یهودیت و زرتشتی از دیگر مذاهب رسمی در ایران هستند، اگر چه پیروان این دین جمعیت زیادی در ایران ندارند.

 

فرهنگ ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ایران اصفهان

ورزش پایه در ایران

مدیریت باشگاهی ایران

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد