فرهنگ مردم کشور سوئیس


پرچم:


پرچم این کشور مربعی قرمز رنگ است که در وسط آن صلیب متوازی الاضلاع سفید رنگ واقع است. اندازه این صلیب فقط در پرچم های نظامی مشخص است و در بقیه پرچم ها این میزان رسما اعلام نشده است. این پرچم را ابتدا ژنرال نیکلاس فرانس ون باخ من در سال های نظامی خود، یعنی در سال های 1800 تا 1815 استفاده می برد و در سال 1815 به بعد به عنوان نماد ملی در قرارداد ها و پیمان ها به کار می بردند. سپس در سال 1889 این پرچم، رسمی شناخته شد و به عنوان پرچم کشور سوئیس تعیین شد.

 

فرهنگ مردم کشور سوئیس


فرهنگ و آداب و رسوم:


در گذشته سوئیس تحت تاثیر فرهنگ همسایگان خود بود. اما در اسل های اخیر فرهنگ خود را پیدا کرده و به آن پایبند است. خانواده ها در سوئیس کوچک هستند و دو یا سه نفره هستند. والیدن تک فرزند یا دوفرزندی هستند. مرد در راس خانواده قرار دارد و زن ها علاوه بر این که نقش مهمی در خانواده دارند در بیرون هم کار می کنند. اغلب جوان ها قبل ازدواج، چند سالی را با شریکشان زندگی می کنند. آن ها بر این تاکید دارند که تا به پایان بردن تحصلات و پیدا کردن شغل مناسب ازدواج نکنند. رسم و رسوم ها در این جا به پایان نرسیده و بزرگان نام خانوادگی یکدیگر را صدا می کنند، مگر در جمع دوستانه و خانوادگی. جوان ها کم تر به این موضوع پایبند بوده و بیش تر نام بقیه را به اسم کوچک صدا می زنند. سوئیسی ها به تفریح های خارج از خانه علاقه دارند و معمولا آخر هفته خود را بیرون می گذارند و به اسکی کردن، کوه نوردی و پیاده روی می پردازند.
همان طور که گفتیم به علت اخلاق صلح جویانه سوئیس، صلیب سرخ و سازمن ملل متحد اروپا در این جا واقع است و این کشور هر ساله میزبان سازمان حقوق بشر ملت ها مختلف است.

 

فرهنگ مردم کشور سوئیس

جشن ها:


در سوئیس تعطیلات رسمی زیادی وجود دارد و در حدود 20 روز است که شامل عید پاک، عید کریسمس، روز معراج، جشن سال نو، میلاد حضرت مسیح، روز ملی و عید گل ریزان می شود.
کریسمس بزرگ ترین جشن مردم اروپایی و کشور سوئیس است. روز کریسمس تعطیل رسمی است و خانواده ها دور هم جمع می شوند و به هم هدیه می دهند. یک روز بعد از کریسمس به دیدن اقوام آشنا های خود می روند و در شب همان روز به آتش بازی و پایکوبی می پردازند. کلیسا ها در این روز برنامه خاصی دارند و به فقرا غذا می دهند. مردم سوئیس در این روز ها تشریفات خاصی دارند که یکی از آنها این است: در روز 31 دسامبر آخرین عضو خانواده که از جای خود بلند می شود باید داد بزند و بگوید سیلوستر. یا این که اخرین بچه ای که وارد مدرسه می شود باید این کار را تکرار کند.
از جالب ترین و معروف ترین جشن ها در سوئیس می توان به جشن پیاز و لسکالد اشاره کرد.
جشن سه روزه لسکالد به این گونه است که جشنی در شهر ژنو برپا شده و گروهی از مردم با مشعل های چوبی و گروهی دیگر با طبل و پایکوبی در بازار می گردند. گروهی دیگر از مردم با لباس محلی شهر را قدم می زنند.

 

فرهنگ مردم کشور سوئیس


جشن پیاز هم به این گونه است که غرفه هایی از سبزیجات و پیاز که با طناب به هم وصل شدند، بنا می شود و افراد لباس های دلقکی می پوشند و با دیگران شوخی های مضحک می کنند تا آن ها را بخندانند.
جشن دیگری وجود دارد که هر ساله زمان آن متفاوت است ( یا 13 یا 20 و یا 27 ژانویه ). به آن جشن گل گریف می گویند. در این جشن موجودی افسانه ای به نام گریفین که نیمی از بدنش شیر و نیم دیگر وال است در رودخانه راین شنا می کند. مردم هم گریفین را با رقص و پایکوبی و دست افشانی دنبال می کنند.

 

فرهنگ مردم کشور سوئیس

پوشاک مردم سوئیس:

مردم سوئیس لباس خاصی نمی پوشند. اما در گذشته زنان لباس هایی می پوشیدند که دارای سر آستینی بلند، دامن، پیراهنی بلند، پیشبندی که بر روی پیراهن امده، جوراب شلواری، شلوارک بوده است. گاهی وقت ها هم زنان برای زیبایی بیش تر کلاه می گذاشتند. اما پوشش آن ها امروزه بر گرفته از فرهنگی غربی است. نوجوانان و جوانان شلوار جین و بلوز و بزرگسال ها لباسی هایی رنگ روشن و شاد متناسب با طبیعت و فرهنگ می پوشند. به علت موقعیت جغرافیایی و نقش موثر ورزش در این کشور، بیش تر مردم تیپ اسپرت و ورزشی می زنند.

فرهنگ مردم کشور سوئیس

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل سوئیس استانبول

هتل سوئیس گاردن مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

زبان مردم مالزی

مذهب مردم مالزی

زبان مردم پاریس

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر