فرهنگ هنری و ورزشی کشور سوئیس

 

فرهنگ هنری و ورزشی کشور سوئیس

 

معماری:

سنت معماری از دیر باز مورد توجه کشور سوئیس بوده است. در ساختن کلیسا و قصر ها مثل کلیسای کر، سیون، ژنو، لوزان و بازان از سبک رومی استفاده می شود. کلیسا های شاف هاوزن، زوگ، زوریخ به سبک گیوتین؛ کلیسا های زی دلن و سن گالن به سمت باروک ساخته شده اند. هم چنین این معماری مختص سوئیس نمی شود و کشور های ایتالیا و روسیه معمارانی از کشور سوئیس داشته اند که کلیسا و قصر ها و ساختمان ها را طراحی کرده اند. این معمار ها معمولا اهل تیسین بوده اند. از آثار ایتالیایی می توان زندان های نزدیک کاخ دوک، پل ریلتو و پل افسوس ها را در ونیز نام برد که آنتونیوداپونته آن را ساخته است.

در کشور روسیه خانواده ای بودند به نام های گیلاردی و الدلی که سبک خاصی را در معماری نهادند. آقای جووانی گیلاردی ساختمانی که تبدیل به پرورشگاه بود را ساخت و پسرش دومینکو گیلاردی مسئول بازساری کردن معماری ساختمان های قدیمی بود. هم چنین دانشگاه مسکو ساخته دسته دومینکو گیلاردی است که در آتش سوزی در قرن 18 میلادی از بین رفت.

فردی دیگر به نام دومینکو تریزنی در قرن 20 میلادی ساختمان های زیادی را در سن پطرزبوک ساخت. او از جمله فعالینی بود که در زمینه تاسیس مدرسه بین المللی معماری کار های بسیاری را انجام داد. می توان گفت بیش ترین آثار معماری و خارجی در قرن بیستم ساخته شده است.

سبک غالب معماری این معمار ها اکثرا مدرن بوده است. ماریو بوتا و ژاک هرتزوک و هم چنین پییردی مرون در ساختن ساختمان های عمودی لندن نقش بسزایی داشته اند.

ادبیات:

سوئیس نویسندگان مشهور و زیادی دارد که این نویسنده ها معمولا به زبان های لاتین، سوئیسی – فرانسوی و سوئیسی – آلمانی نوشته های خود را می نوشتند. علاوه بر این ها نوشته هایی به زبان های سوئیسی – ایتالیایی و رومی بودند که نزذ مردم زیاد استقبال نمی شده است.

ادبیات لاتین در قرون وسطی برای نوشته های بشر دوستانه و نوع دوستانه و شعر های مذهبی نقش زیادی داشته است.

در بین قرن 12 تا 14 شاعر آلمانی، شعری سوئیسی – آلمانی سرود و بقیه شاعران به تقلید از او در بین قرن 14 تا 18 شعر های رمانتیکی به این زبان سرودند. از مشهور ترین شاعران و نویسنده های سوئیسی – آلمانی می توان به گودفرید کلر، کنراد فردیناند میر، هرمان هسه، کارل اشپیتلر، یرمیاز گود هلف و فدریک دورنمات اشاره کرد. هم چنین از نویسندگان سوئیسی – فرانسوی می توان به ژان ژاک روسو، چارلز فردیناند راموز و منتقد و تاریخ دان معروف یارکوب بور کهات اشاره کرد.

از جمله کتاب های سوئیسی معروف داستان های هایدی است که جوانا اسپری آن را نوشته است و به زبان های بسیاری از جمله فارسی ترجمه گردیده است.

 

فرهنگ هنری و ورزشی کشور سوئیس

 

هنر های تجسمی:

پروتستان ها در قرن 16 میلادی تاثیر به سزایی در هنر های تجسمی داشتند. شاموئل هیرونیماس گریم یکی از این پروتستان ها بود که نقاشی های خود را با رنگ روغن در کشور انگلستان می کشید. پس از آن این هنر رشد زیادی نکرد. اما کشور سوئیس هنرمندان مشهوری دارد که جین تینگولی یکی از آن ها است. او که نقاش و مجسمه ساز است تمام دنیا را با هنر خود میخکوب کرد. پائول کلی یکی دیگر از هنرمندان است که به عنوان یک هنرمند خلاق و مبتکر شناخته می شود.

کشور سوئیس تاریخچه ی معروفی در هنر گرافیکی دارد. هنرمندان سوئیسی پوستر ها، اسکناس ها و فونت های چاپی را طراحی و گرافیت می کنند. از جمله این گرافیست کار ها هانس ارنی، آدریان فروتیگر، ارس گراف، فردیناند هودار و راجر فوند هستند.

 

فرهنگ هنری و ورزشی کشور سوئیس

 

ورزش:

مانند دیگر کشور ها، کشور سوئیس هم به فوتبال اهمیت زیادی می دهند و این ورزش بین مردم طرفداران زیادی دارد. تیم ملی کشور سوئیس در سال 1924 در پاریس به المپیک رفت و با کسب مدال نقره با افتخار به کشورش باز گشت. از جمله فوتبالیست های مشهور این کشور کوبلی تورکیلماز و مکس آبگلن هستند.

در بخش مرکزی سوئیس ورزش ملی این کشور یعنی کشتی سوئیسی یت شویینگن انجام می شود.

ورزش دیگری به نام هورناشن وجود دارد که بین ورزش گلف و بیسبال است.

 

فرهنگ هنری و ورزشی کشور سوئیس

 

از قرن 13 به بعد و بین مردم کوه های آلپ پرتاب وزنه و دیسک انجام می شده که به آن اشتین اشتوسن می گویند.

علاوه بر آن مسابقات ماشین سواری و موتور سواری در این کشور طرفداران زیادی داشت اما در سال 1955 یکی از ماشین های مسابقه ای به طرف تماشگران پرتاب شد و 80 نفر کشته و عده ی زیادی مصدوم شدند. پس از آن این ورزش در این کشور ممنوع شد. هم چنین ورزش تنیس بین مردم اهمیت زیادی داشته و این کشور ر این زمینه قهرمان ملی هم داشته است. راجرر فدرر و مارتینا هنگیس از قهرمانان مسابقه های گرند اسلم هستند که راجرر فدرر به مدت 5 سال قهرمان ملی بود. مردم در این کشور ورزش های هاکی و اسکی را دنبال می کنند.

اسکی در این کشور پیشینه ای طولانی دارد و این کشور در سال های 1988  و 1984 و 1972 توسط ورنی اشنیدر، ماری ترز نادیگ مدال طلا را کسب کردند.

از دیگر ورزش ها می توان شمشیر بازی، هاکی روی یخ، والیبال ساحلی و اسکی رو آب در بخش خانم ها و آقایون اشاره کرد.

 

فرهنگ هنری و ورزشی کشور سوئیس

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل سوئیس استانبول

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

هتل سوئیس گاردن مالزی

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر