ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قارچ های شیشه ای عجیب که فقط در چین رشد می‌کنند!

چین، یک کشور توسعه یافته است که اخیرا ساخت‌وساز خود را سازگار با محیط‌ زیست هدایت می‌کند. در این مقاله قصد داریم بیشتر به این موضوع بپردازیم.
ادوارد برتینسکی (Edward Burtynsky) در سال 2005، مجموعه ایی عکاسی را منتشر کرد و در آن چین را به‌عنوان یک کشور در حال تحول به ثبت رساند. این تصاویر، شهرک‌های متراکم، اثرات مهاجرت زیاد از حومه شهر به مرکز شهر، صنعت کشتی‌سازی و معادن که به زمین آسیب می‌زنند و کشتی‌های زنگ‌زده و سایر پسماندها را نشان می دهد. این عکاس زمانی که به قسمت شهرنشینی می‌رسد، نگرانی بسیاری به سراعش می آید.

قارچ های شیشه ای عجیب که فقط در چین رشد می‌کنند!
اینکه چین، به سرعت در حال انجام پروژه های شهری سازی است، مساله نگران کننده ایی نیست اما  موضوع اصلی آلودگی، پایداری و پایین آمدن کیفیت زندگی می باشد. در واقع زمانی که سرعت کار بیشتر شود، اکثر ساختمان ها ممکن است ساده، بی‌هنر، زشت و ضعیف بشوند. اما اخیرا این کشور ساخت "اکو شهر" را تحت هدایت دبیر کل حزب کمونیست، Xi Jinping آغاز کرده است.
در ساخت اکو شهر، از منابع کمتری استفاده می‌شود، میزان انتشار کربن در جو کاهش می‌ یاید و با استفاده از انرژی تجدید پذیر، تعداد زیادی ساختمان‌ به‌اصطلاح "سبز" به وجود می آید.
آستین ویلیامز(Austin Williams)، نویسنده انقلاب شهری چین (China’s Urban Revolution)، در رابطه با چگونگی اکو شهرهای چینی می‌گوید: " چین 40 سال است در حال ساخت یک نیروگاه اقتصادی می‌باشد. امروزه چین به دنبال ساختار خوب است. بنابراین، اگر شهرهای چین می‌خواهند در جهان مطرح بشوند و شرکت‌های بین‌المللی را جذب کنند، باید شرایط مناسب را فراهم بکنند."
ویلیامز می‌گوید: در سال 2012، در چین تنها 11 اکو شهر ساخته شده بود. اما چهار سال بعد این کشور، تعداد اکو شهرهای خود را 284 عدد اعلام کرد. در ساخت این پروژه، شرایط ژئوپلتیک («ژئو» به معنای زمین و «پلیتیک» به معنای سیاست است. ژئوپلیتیک شاخه‌ای است ازجغرافیای سیاسی و به آن بخش از معرفت بشر اطلاق گردید که به معلومات ناشی از ارتباط بین جغرافیا و سیاست مربوط می‌شود.) هم در نظر گرفته‌شده است.
برخی معتقد هستند حرکت کردن چین به سمت ساخت اکو شهر، گامی به سوی قدرت نرم (قدرت نرم: Soft Power توانایی تأثیرگذاری بر دیگران برای کسب نتایج مطلوب از طریق جذابیت به‌جای اجبار یا تطمیع) می باشد. البته باید نقش گردشگری در رشد اکو شهرها را نیز در نظر گرفت. ویلیامز می‌گوید: تمام زمین های شهرهایی مانند ریژائو(Rizhao)، برای تکنولوژی، طرح‌های شهری و قدرت‌های سیاست‌گذاری آزمایش‌شده‌اند. این آزمایش‌ها علاوه بر بهبود استانداردهای زیست‌محیطی شهرها، می‌توانند از مزایای بهبود گردشگری بهره‌مند شوند. برای مثال، گذاشتن تعداد بسیاری گواهینامه زیست‌محیطی در وب‌سایت‌های سفر.

ایچون(Yichun)، اولین اکو شهر

قارچ های شیشه ای عجیب که فقط در چین رشد می‌کنند!
ایچون، اولین اکو شهر چین می باشد که در سال 1986 ساخته شد. به گفته مقامات چین، یکی از موفق‌ترین‌ پروژه هاست که تعداد زیادی تقدیرنامه از طرف دولت مرکزی دریافت کرده است.

اکو شهر تیانجین(Tianjin): یک آزمایش مداوم

قارچ های شیشه ای عجیب که فقط در چین رشد می‌کنند!
طرح ساخت اکو شهر تیانجین، در سال 2007 آغاز شد و اولین شهری است که تمام زمین‌هایش برای استانداردهای زیست‌محیطی مربوط به کیفیت هوا و میزان انتشار کربن در جو آزمایش‌ شده است. البته بخش‌های بزرگی از شهر هنوز خالی می باشد. دولت امیدوار است که دانشکده موسیقی تیانجین جولیارد(Tianjin Juilliard School) که قرار است در سال 2019 باز شود، شهروندان بیشتری را جذب کند.

شنژن(Shenzhen)، شهری در حال رشد

قارچ های شیشه ای عجیب که فقط در چین رشد می‌کنند!
شنزن، تا به امروز رشد چشمگیری داشته است. این شهر شامل مجموعه‌ای از روستاهای ایالت گوانگدونگ(Guangdong) می باشد که حدود 175000 نفر جمعیت دارد. این شهر در سال 1985 تشکیل شد و 30 سال بعد به یک کلان‌شهر با جمعیت 10/7 میلیون نفر تبدیل گردید. در سال 2005 این شهر، آمادگی خود را برای تبدیل‌شدن به یک اکو شهر اعلام کرد. در سال 2016 به‌عنوان بهترین شهر چین شناخته شد. در اواخر پایان سال 2018 راجر استارک هاربر(Rogers Stirk Harbour) اعلام کرد که قصد ساخت یک باغ 1/2 کیلومتری در منطقه Qianhai را دارد که خط ساحلی را به مرکز شهر و حمل‌ونقل عمومی متصل ‌کند.

چنگدو(Chengdu)،باغ شهر انگلیسی

قارچ های شیشه ای عجیب که فقط در چین رشد می‌کنند!
چنگدو در جنوب غربی کشور چین قرار دارد و  یکی از شهرهای پرطرفدار جهت زندگی در چین به شمار می رود. در سال 2012، شهر، اعلام کرد قصد دارد یک مرکز شهر جدید با حجم زیادی از فضای سبز، پارک‌ها، بازارها و خیابان‌های دارای پیاده‌رو را برای بالا بردن شباهت شهر به یک باغ شهر انگلیسی ایجاد کند.

دریاچه Meixi, چانگشای(Changsha)

قارچ های شیشه ای عجیب که فقط در چین رشد می‌کنند!
به دلیل وجود پل مارپیچ در شهر چانگشای، این شهر به گره خوش‌یمن نیز معروف است. البته این پل، نسبت به دریاچه مجاور خود Meixi کوچک به نظر می‌رسد. از نظر شرکت مهندسی (KPF (Kohn Pedersen Fox  این دریاچه، نشان دهنده یک زندگی متوازن با طبیعت می باشد. جالب است بدانید دریاچه مصنوعی  ۴۰ هکتاری که در این سازه وجود دارد از طریق شبکه‌ای اصلی از کانال‌های آبی به مجموعه‌ای از همسایه‌ها آب‌رسانی می‌کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور چین

تور چین ویژه نوروز

تور چین ویژه فروردین

تور چین ویژه عید

تور چین نوروز 94

تور چین ویژه عید فطر 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد