قانون 20-20-20 چیست - 5.0 out of 5 based on 1 vote

قانون 20-20-20 چیست

قانون 20-20-20 چیست
قانون 20-20-20، قانونی است برای جلوگیری از فشار بیش از حد به چشم و کاهش آن. طبق این قانون در زمان با کامپیوتر یا مطالعه، هر 20 دقیقه، فرد باید به مدت 20 ثانیه به شی به فاصله 6متری نگاه کند تا ماهیچه های چشم اش استراحت کند.
برای اینکه به انجام این قانون عادت کنید، می توانید روش هایی زیر را انجام دهید:
- در حین کار، آلارم تلفن همراه خود را برای هر 20 دقیقه  تنظیم کنید.
- می توانید بعضی از اپلیکشن های مناسب برای این کار را دانلود کنید. اپلیکشن های مثل eyecare ,protect your vision
- در زمان 20 ثانیه استراحت چشمی، از پنجره به بیرون نگاه کنید. تعیین اینکه آیا شی در فاصله 6 متری است، بسیار دشوار می باشد ولی می توانید از پنجره به چیزی که در آن طرف خیابان است، نگاه کنید. بدون اینکه لازم به تعیین فاصله باشد.
هم چنین شما می توانید برای هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه چشم های خود را ببندید و به یاد داشته باشید می توانید مرتبا پلک بزنید، پلک زدن باعث تشویق غدد اشکی به تولید اشک می شود.
عوامل خستگی چشم: استفاده از عینک‌های نامناسب، قرار گرفتن در معرض نور شدید، مطالعه زیاد، مکان‌های تاریک که برای دیدن به چشم فشار می‌آید، خیره شدن طولانی به دستگاه‌های دیجیتالی و پیرچشمی(معمولاً در سنین 40-50)
علائم فشار و خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر یا مطالعه:

قانون 20-20-20 چیست
- ریزش اشک
- تاری دید
- خشکی چشم
- سر درد
- قرمزی چشم
نشستن طولانی مدت باعت آسیب به بدن می شود. برای مثال می تواند موجب درد کمر، شانه و گردن شود.
راه حل هایی برای پیشگیری از فشار و خستگی چشمی ناشی از کار با کامپیوتر
- از قطره های چشمی استفاده کنید. در زمان کار با کامپیوتر معمولا تعداد پلک زدن کاهش می یابد و این مساله باعث خشک شدن چشم می شود. قطره های اشک مصنوعی می توانند مانع از خشک شدن چشم گردند.

قانون 20-20-20 چیست
- نور صفحه را کم کنید. می توانید از عینک های مناسب کار با کامپیوتر استفاده کنید یا نور صفحه کامپیوتر را با استفاده از تنظیمات آن کاهش دهید.
- تنظیمات را طوری تغییر دهید که چشمتان اذیت نشود. زمانیکه وسایل شما در قسمت‌های مختلف میز کارتان گسترده شده، چشم شما با نگاه کردن به هریک از آنها، دائما در حال تنظیم کردن خودش است. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است وسایلی که بیشتر به آنها نگاه می‌کنید را در یک راستا و نزدیک به هم قرار دهید. به طور مثال، کیبورد خود را کاملا به مانیتور نزدیک کنید تا زمانیکه نگاهتان دائما از کیبورد به مانیتور تغییر می‌کند نیاز به تنظیم نداشته باشد و کمتر خسته شود.

قانون 20-20-20 چیست
- کانتراست صفحه را تغییر دهید. نور صفحه را به حدی تغییر دهید که بدون اینکه فشاری به چشم خود وارد شود. بتوانید نوشته ها را بخوانید.
- چشمها را باید شست، البته خود چشم این کار را انجام می دهد. پلک زدن مرتب، عمل شستشوی چشم را با استفاده از ماده پاک کننده و محافظ فوق العاده ای به نام اشک انجام می دهد. اما متاسفانه وقتی به شدت به چیزی خیره شده اید (مثلا یه صفحه مانیتور) دفعات پلک زدن بسیار کم می شوند و این چیزی است که اصلا خوب نیست. بهتر است گهگاه چشمانتان را برای چند ثانیه ببندید یا چند بار عمدا پلک بزنید. ‏
- مرتبا برای معاینه چشمی مراجعه کنید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

آب پنیر چیست

جو دوسر چیست و چه خواصی دارد؟

ویترکتومی چیست

زوفا چیست

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

یک رژیم غذایی نرمال شامل چیست

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد