قدم به قدم با اسکندر در کشور ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

قدم به قدم با اسکندر در کشور ایران

 

قدم به قدم با اسکندر در کشور ایران
هارولد لمب تذکره نویس معاصر آمریکایی چهار کتاب دربارة شرق نگاشته است که اولی در شرح زندگی چنگیز مغول، دومی درباره تیمور لنگ، سومی درباره سلطان سلیمان پادشاه عثمانی و کتاب چهارم دربارة اسکندر است.
هارولد لمب برای نوشتن درباره تیمورلنگ،چنگیزخان مغول و سلطان سلیمان تمامی مدارک و منابع تاریخی خود را از مورخین شرق به خصوص مرخین ایرانی گرفته است. چرا که منابع تاریخی ایران دربارة چنگیز و تیمور لنگ غنی است. اما تاریخی که شرح حال اسکندر مقدونی را دربرداشته باشد در ایران یافت نمی شود.هارولد لمب در شرح تاریخ اسکندر حوادث را همانگونه که رخ داده است نوشته، در حالی که مورخین یونانی نظرهای شخصی خود را نیز اعمال کرده اند.همین موضوع باعث با ارزش شدن نوشته های هارولد لمب می شود.
قدم به قدم با اسکندر در کشور ایران ترجمة ذبیح الله منصوری( ترجمه دیگری سراغ ندارم) فصلی از کتاب هارولدلمب است که مربوط به مسافرت اسکندر در ایران می باشد، اطلاعات تاریخی این کتاب برای کسانی که بخواهند از تاریخ برخوردار شوند مفید است ودر ضمن سبک نویسندگی هارولدلمب برای کسانی که بخواهند مطلبی سرگرم کننده بخوانند، جذاب است.

قدم به قدم با اسکندر در کشور ایران
خلاصه ای از مقدمه مترجم
در زندگی اسکندر سه کتاب خیلی موثر واقع گردید، یکی خواندن شرح حال کوروش کبیر شاهنشاه ایران و موسس سلسله هخامنشی و دوم کتاب ایلیاد تالیف هومر داستان سرای یونانی، سوم کتاب های ارسطو استاد اسکندر مربوط به علوم طبیعی و ماوراءالطبیعه.
اسکندر هروقت که شرح زندگی کوروش را می خواند آرزو می کرد مثل او باشد و مانند وی بر کشورها و ملل بسیاری مسلط شود، در هرنقطه شهر بسازد و همانطوری که کوروش شهرهایی را که می ساخت به نام خود می خواند او نیز شهرهایی را به نام خویش بسازد.
اما بین جهانگیری کوروش و اسکندر یک تفاوت بزرگ وجود داشت و آن این که کوروش هرکشور را که اشغال می کرد سکنة آن را آزاد می گذاشت که مطابق آیین و رسوم خود زندگی کنند.کوروش برای این که به ثابت کند که برای آداب و رسوم و شعایر مللی که زیر بیرق ایران در می آیند احترام قایل است، لباس ملی آنها را می پوشید ول ااین که اهورا مزدا خدای یگانه را می پرستید به بت های ملل دیگر، به ظاهر احترام می گذاشت تا این که احساسات ملل مزبور جریحه درا نشود و به همین جهت امپراطوری عظیمی را به وجود آورد که شامل همه دنیای آن زمان غیر از یونان و روم شد.

قدم به قدم با اسکندر در کشور ایران
اما همانطور که در این کتاب می خوانید اسکندر برای مللی که به آنها غلبه می کرد کوچکترین احترامی قایل نمی شد، امپراطوری کشور چون برپایة عدالت و آزادی بود قرن ها ماندگار شد ولی امپراطوری اسکندر بعد از مرگ او قطعه قطعه شدو... اینها حقایقی است که از مجموع کتاب هارولد لمب استنباط می شود.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر