قرص برنج چیست

قرص برنج چیست
قرص برنج، سمی جامد، که حاوی ترکیباتی خطرناک است. قرص برنج به شکل قرص 3 گرمی و سبز تیره یا خاکستری رنگ است. گاز ناشی از این قرص بی رنگ و بویی شبیه به ماهی گندیده دارد.
 قرص برنج بعد از مصرف و قرار گرفتن با اسید معده گاز بسیار خطرناکی آزاد می کند که علت اصلی سمی بودن این قرص همین گاز است. این گاز جذب خوراکی و استنشاقی بالایی دارد  و به سرعت توسط دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی جذب می شود. این قرص به دلیل داشتن ترکیب خطرناکی از فسفیدها در صورت مصرف خوراکی یا بوییدن، توسط انسان موجب ایجاد عوارض حاد گوناگون و در نهایت مرگ سریع و زجرآور می‌شود. در این مرگ فرد تا زمانی که زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می کند. بر اساس علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می شود. بطوریکه بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روندی غیر قابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است. متاسفانه مصرف اندکی از این قرص منجر به مرگ می شود.
مسمومیت

قرص برنج چیست
- گاهی مسمومیت می تواند به صورت عمدی باشد. امروزه یکی از عوامل خودکشی خوردن این قرص است که منجر به عوارض خطرناک و نهایت مرگ می شود ولی گاهی مسمومیت اتفاقی رخ می دهد. امروزه مصرف  قرص های روانگردان(اکس) در بین جوانان شایع است و گاهی اشتباها  به خاطر شباهتی که قرص روانگردان به قرص برنج دارد، جوانان قرص برنج مصرف می کنند و باعث مسمومیت در فرد می شود.
- قرص برنج به عنوان یک آفت کش برای جلوگیری از آلودگی غلات و خوراک دام استفاده می شود. قرص برنج به خاطر قرار گرفتن در معرض رطوبت هوا، گازی تولید می کند که با استنشاق آن باعث مسمومیت می شود. در صورتی که مسمومیت با قرص برنج بر اثر استشمام گاز حاصل از آن باشد، در کمتر از 24 ساعت و بر اثر نارسایی شدید کبدی و ایست قلبی موجب مرگ افراد خواهد شد.
عوارض مصرف قرص برنج

قرص برنج چیست
- عوارض قلبی و عروقی: کاهش فشار خون. بی نظمی ضربان قلب و شوک
- عوارض تنفسی: خون ریزی ریه، افزایش تنفس، سرفه
- عوارض گوارشی: تهوع، استفراغ
- عوارض عصبی: سرگیجه، خواب آلودگی، اختلال در بینایی و تکلم، تشنج
- سایر عوارض: عوارض کبدی و کلیوی  و نهایت منجر به کما و مرگ می شود.
اقدامات لازم در مسمومیت با قرص برنج

قرص برنج چیست
- اگر فرد گاز تولید شده از قرص برنج را اتفاقی استنشاق کرد، سریع او را به محیط آزاد منتقل کنید و مطمئن شوید که به راحتی نفس می کشد.
- اگر گرد یا پودر ناشی از قرص برنج با لباس تماس پیدا کرد، لباس را در محیط آزاد به آرامی تکان دهید. سعی کنید قبل از تکان دادن، ماسک بزنید.
- در صورتی گه گرد برنج با پوست تماس پیدا کرد، سریعا پوست را با آب فراوان بشویید و فرد را فورا به بیمارستان منتقل کنید.
- در صورتی که فرد قرص برنج خورده باشد، سریع او را به اورژانس ببرید.
- به فردی که قرص برنج خورده است به هیچ عنوان نباید مایعات داد زیرا ماهیت این قرص در معده ایجاد گاز است که این گاز به ریه ها راه یافته و در بین سلولها پخش می شود. خوردن آب این روند را تسریع می دهد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آب پنیر چیست

جو دوسر چیست و چه خواصی دارد؟

ویترکتومی چیست

زوفا چیست

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

یک رژیم غذایی نرمال شامل چیست

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر