قلعه عامر هند - 5.0 out of 5 based on 2 votes

قلعه عامر هند

قلعه عامر هند

قلعه عامر هند، در شهر منطقه ی جیپور و در شهر عامر قرار دارد. شهر عامر، با مساحتی برابر با 4 کیلومتر مربع، در 11 کیلومتری جیپور، ایالت راجستان قرار دارد. یکی از جاذبه های گردشگری شهر عامر، قلعه ی عامر می باشد که بر روی یک تپه احداث شده است. ساخت این قلعه در اصل توسط فردی به نام میناس بوده و بعدها توسط فرد دیگری به نام راجا من سینگ اول مورد حکمرانی قرار گرفت. قلعه ی عامر هند، از نقطه نظر عناصر سبک هنری هندی که در قسمت های مختلف آن کار شده است، مشهور و معروف می باشد. دریاچه ای به نام مائوتا در نزدیکی کاخ اصلی عامر وجود دارد که در واقع منبع اصلی آب کاخ عامر است. قلعه ی عامر برج های بزرگ و بلندی دارد و مسیرهای آن تماما سنگفرش شده اند. این قلعه با برج های بلند و باروی های زیبایش بر این دریاچه اشراف دارد و صحنه های زیبایی را از داخل قلعه به نمایش گذاشته است.

قلعه عامر هند

یکی از ویژگی های معماری هندی که در این بنا نیز بکار رفته است استفاده ی زیبا و مناسب از ماسه سنگ قرمز و سنگ مرمر می باشد. کاخ عامر بر روی چهار سطح ساخته شده است و هر یک از این سطح ها یک حیاط در خود دارد. قسمت های مختلف این کاخ، شامل دیوان عام، یا سالن مردم عام، دیوان خاص یا تالار مردم خاص، شیش محل (کاخ آینه) یا زندان مندیر و سوخ نیواس می باشند. در سوخ نیواس بادهایی مصنوعی بر روی آبشاری در داخل کاخ به حرکت در می آید و هوا را خنک و سرد می کند. به همین خاطر است است که قلعه ی عامر را کاخ عامر نیز می نامند. کاخ عامر ماوای راجپوت ماهاراجیای و خانواده هایشان بوده است. یک معبد در نزدیکی درب ورودی کاخ قرار دارد که در سال 1604 در زمان شکست راجا جسور وقف الهه ی فرقه ی چیتانیا، راجا من سینگ، شده است.

این قلعه به همراه قلعه ی دیگری به نام قلعه ی جیگار در محدوده ی تپه ی آراوالی احداث شده اند. تپه ی آراوالی بر روی تپه ی عقاب ها قرار گرفته است. می توان گفت کاخ و قلعه ی جیگار یک مجموعه به حساب می آیند. چرا که این دو ساختمان توسط یک راهروی زیرزمینی به هم متصل شده اند. این راهرو در گذشته نقش یک مسیر فرار را برای کاخ داشته است. در زمان های جنگ و ناامنی اعضای خانواده سلطنتی و دیگران می توانسند از طریق این راه به طرف قلعه ی موحش تر جیگار پناه ببرند. این قلعه از جاذبه های بسیار دیدنی این منطقه به حساب می آید که در سال 2013، در سی و هفتمین  جلسه ی مجمع میراث جهانی، به همراه پنج قلعه ی دیگر به ثبت آثار میراث جهانی یونسکو درآمد. قلعه ی عامر در گزارشی که قبل ها داشته است از بازدید 5000 نفر در روز توانست به 1.4 میلیلون در سال 2007 برسد. برای دیدن از این قلعه ی خواستنی که بسیاری از گردشگران در سفر خود به هند از آن بازدید می کنند، می توانید از راه تورهای هند اقدام کنید.

قلعه عامر هند

همانطور که گفته شد، قلعه ی عامر هند به چهار بخش مختلف تقسیم شده که هر کدام از این بخش ها دروازه ورودی و حیاط مخصوص به خود را دارند. ورودی اصلی مجموعه، پل سوراج (دروازه ی خورشید) می باشد که به جالبی-چوک که نام اولین حیاط اصلی است، منتهی می شود. این حیاط مکانی بوده که در گذشته، نیروهای ارتش رژه ی پیروزی های خود در جنگ را به همراه غنایمی که به دست آورده بودند به نمایش می گذاشتند و مراسم های خود را در اینجا برگزار می کردند. اعضای سلطنتی در کاخ، این رژه ها و مراسم ها را از طریق پنجره های مشبک کاخ مشاهده می کردند. این دروازه ی اصلی منحصرا ساخته شده بود و نگهبان هایی به محافظت از آن می پرداختند. موقعیت این دروازه از این لحاظ بعنوان ورودی اصلی کاخ، حساس بود و می بایست از آن حفاظت می کردند. به این دروازه نام دروازه خورشید نیز داده اند چرا که از سمت شرق پذیرای طلوع آفتاب بود. سواره ها و بزرگان سلطنتی از راه این دروازه وارد کاخ می شدند.

قلعه عامر هند

جالبی-چوک در واقع یک عبارت به معنای محل تجمع سربازان می باشد. این جا نیز یکی از چهار حیاط کاخ عامر است که در دوران سلطنت ساوای جی سینگ ساخته شد. در کنار این حیاط، اصطبل های اسب، به همراه اتاق های سطح بالاتر وجود داشتند که در دست نگهبانان قرار داشتند.

این خلاصه ای بود از تاریخ و وقایع و شرح حال قلعه ی عامر. برای دیدن این زیبایی و شکوه از نزدیک حتما در سفرهای خود به هند، بازدید از این جا را نیز لحاظ کنید. در حیاط های آن قدم زده و چشمانتان را ببندید و تاریخ و گذشته ی آن را به یاد بیاورید.

قلعه عامر هند

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

مطالب مشابه

تور هند

تور هند نوروز 94

تور هند ویژه شهریور 94

تور هند ویژه تعطیلات شهریور 94

تور هند لحظه آخری شهریور 94

تور هند ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر