قند الکل‌ها، مفید یا مضر

برای چندین دهه، قند الکل‌ها جایگزین‌های شکر به عنوان شیرین کننده شده‌اند. آن‌ها مانند شکر عمل می‌کنند و طعم می‌دهند، اما کالری کمتر و اثرات منفی بهداشتی کمتری دارند. در واقع، مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که قند الکل‌ها در واقع می‌توانند به بهبود سلامتی منجر شوند. این مقاله نگاهی دقیق به قند الکل‌ها و اثرات بهداشتی آن‌ها دارد.

 

قند الکل‌ها، مفید یا مضر

قند الکل چیست

قند الکل‌ها، ترکیباتی ارگانیک هستند که معمولاً از قندها تشکیل شده و شامل یک نوع از پلی اُل هستند. آن‌ها سفید و محلول در آب هستند که می‌توانند به طور طبیعی یا از قندهای صنعتی تولید شوند. آن‌ها به طور گسترده‌ای در صنایع غذایی به عنوان غلیظ کننده‌ها و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مواد غذایی تجاری، قند الکل‌ها معمولاً به جای شکر (ساکارز) استفاده می‌شود، اغلب در ترکیب با شیرین‌کننده‌های مصنوعی با شدت بالا برای مقابله با شیرینی کم به کار می‌روند. زایلیتول و سوربیتول، قند الکل‌های محبوب در غذاهای صنعتی هستند.

 

قند الکل‌ها، مفید یا مضر

قند الکل‌ها در رژیم غذایی جدید

قند الکل‌های مختلفی برای مصارف شیرین کننده و... در صنایع غذایی به کار می‌روند از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود. در انواع این قند الکل‌ها تفاوت چندانی وجود ندار، در واقع تفاوت‌ها بیشتر مربوط به طعم و محتوای کالری آن‌ها می‌باشد.

زایلیتول

زایلیتول معروف‌ترین و شناخته شده ترین قند الکل در صنعت غذا می‌باشد. این نوع قند الکل دارای طعم نعناع می‌باشد و یک عنصر رایج در آدامس‌ها و محصولات بهداشت دهان و دندان مانند خمیردندان‌ها است. شیرینی آن شبیه به شکر معمولی است ولی کالری آن 40 درصد کمتر است. برخی از علائم گوارشی در مورد زایلیتول به خوبی قابل تحمل است.

 

قند الکل‌ها، مفید یا مضر

اریتریتول

اریتریتول یکی دیگر از انواع قند الکل‌ها است که طعم خوبی را ایجاد می‌کند. این نوع از قند الکل به وسیله تخمیر گلوکز موجود در نشاسته الکل فراوری می‌کنند. 70 درصد شیرین کنندگی شکر را دارا می‌باشد. ولی فقط 5 درصد کالری! اریتریتول عوارض جانبی قند الکل‌های دیگر را نداشته چرا که مقدار قابل توجهی از آن به روده نمی‌رسد.

سوربیتول

گفته می‌شود که سوربیتول دارای یک طعم سرد می‌باشد. 60 درصد شکر شیرین و 60 درصد کالری دارد. یک عنصر رایج در غذاها و نوشیدنی‌های شیرین قندی مانند ژله‌ها، مرباها و... است. تأثیر بسیار کمی بر قند خون و انسولین دارد ولی ممکن است سیستم گوارش را تحت تأثیر قرار دهد.

 

قند الکل‌ها، مفید یا مضر

مالتیتول

مالتیتول از قند مالتوز فراوری شده و دارای طعم و احساس دهانی شبیه به قند معمولی است. 90 درصد شکر شیرین و تقریبا 50 درصد کالری دارد.

بهبود بهداشت و سلامت دهانی با مصرف قند الکل‌ها

پوسیدگی دندان یک اثر جانبی قوی از مصرف بیش از حد قند است.

این قند، باکتری‌های خاصی را در دهان به وجود می‌آورد که باعث افزایش و ترشح اسیدها می‌شود که باعث آسیب به مینای دندان می‌گردد. در مقابل، قند الکل‌ها مانند زایلیتول، اریتیتول و سوربیتول دندان را در مقابل فساد محافظت می‌کنند. این یکی از دلایل اصلی آن است که در بسیاری از آدامس‌ها و خمیردندان‌ها بسیار محبوب هستند. زایلیتول به خوبی برای اثرات مفید آن بر سلامت دندان شناخته شده است و کاملاً مورد مطالعه قرار گرفته است. باکتری "بد" در دهان به طور خاص بر روی زایلیتول تغذیه می‌کند، اما آن‌ها قادر به متابولیسم آن نیستند، بنابراین باعث مهار باکتری‌های عامل فساد دندان می‌شود. اریتیتول به طور گسترده‌ای به عنوان زایلیتول مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما یک مطالعه 3 ساله در 485 کودک مدرسه نشان داد که در برابر پوسیدگی دندان‌ها بیشتر از زایلیتول و سوربیتول محافظت می‌کند.

 

قند الکل‌ها، مفید یا مضر

سایر مزایای بهداشتی قند الکل‌ها

قند الکل‌ها ممکن است تعدادی از اثرات مفید دیگر که ارزش برجسته سازی دارند داشته باشند.

پری بیوتیک: قند الکل‌ها می‌توانند با تغذیه باکتری‌های مفید روده یک، اثری شبیه به فیبرهای رژیم داشته باشند.

سلامت استخوان: بسیاری از مطالعات انجام شده روی موش نشان داده است که زایلیتول می‌تواند حجم استخوان و مقدارمواد معدنی استخوان را افزایش دهد که باید در برابر استئوپروز محافظت کرد.

سلامت پوست: کلاژن پروتئین ساختاری اصلی در پوست و بافت همبند است. مطالعات در موش صحرایی نشان داده است که زایلیتول می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد.

قند الکل‌ها و مشکلات گوارشی

مشکل اصلی با قند الکل‌ها، این است که آن‌ها می‌توانند مشکلات گوارشی، به ویژه هنگامی که در مقدار زیادی مصرف می‌شود ایجاد کنند. بدن نمی‌تواند اکثر آن‌ها را هضم کند، بنابراین آن‌ها به روده بزرگ می‌روند که در آن باکتری‌های روده متابولیزه می‌شوند. اگر در مدت کوتاهی بخورید، مقدار زیادی متابولیت ایجاد می‌شود که ممکن است باعث ناراحتی‌های گوارشی هم چون نفخ، اسهال و... شود.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

خواص دارویی سیب گلی یا رز آلو‌‌

آیا می دانید نوشیدن چای تا چه اندازه مفید است

خواص درمانی و مفید تمشک

از خواص مفید زالزالک بهره مند شوید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر