ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مائوریتزیو پوچتینو سرمربی تاتنهام هاتسبرز چگونه این تیم را ساخت

 

مائوریتزیو پوچتینو سرمربی تاتنهام هاتسبرز چگونه این تیم را ساخت


در دنیای فوتبال در موازات اینکه همه چیز رنگ و بوی حرفه ای تری به خود میگیرد، تبلیغات این صنعت را به یکی از بزرگترین صنعت ها تبدیل کرده و سرمایه هم طبیعتا در این صنعت حرف اول را میزند، اما یکی از مفاهیمی که به شدت رنگ باخته و دیگر رنگ و بوی گذشته را ندارد، مفهوم وفاداری است. اگر چه هنوز هم وفاداری را در میان طرفداران فوتبال میتوان یافت، چیزی که به عشاق فوتبال هویتی خاص میدهد و هر کدام از آنها، سالهای سال با تیم خود زندگی میکنند و حتی بعضا برای آن نفس میکشند و در بسیاری مواقع هم دیده شده که پس از اتفاقات خوب یا بد برای تیمشان، سکته کرده و جان به جان آفرین تسلیم کرده اند.
وفاداری را البته هنوز هم میتوان در میان بعضی بازیکنان فوتبال به ندرت یافت، فرانچسکو توتی زمانی موقع خداحافظی گفت دلیل اینکه هیچ وقت تیم رم را ترک نکرد این بود که یاد گرفته بود که انسان نباید خانواده فقیر خود را ترک کند تا با یک خانواده ثروتمند زندگی کند، پل اسکولز هافبک تیم منچستر در جواب پیشنهاد رئال مادرید به آنها گفته بود که اگر مرا میخواهید باید کل منچستر را همراه من بخرید و بازیکنان معدود دیگری نظیر ده روسی، مسی و غیره.

 

مائوریتزیو پوچتینو سرمربی تاتنهام هاتسبرز چگونه این تیم را ساخت


اما واقعیت این است که وفاداری نزد سرمربیان فوتبال نوع دیگری است. لزوما هر سرمربی که تیم خود را ترک میکند بی وفا نبوده و از طرف علاقمندان تیم مورد مواخذه قرار نمیگیرد. زمانی کارلو آنچلوتی در تیم میلان بسیار موفق و غوغا میکرد اما او از سال 2008 تا کنون در چند تیم دیگر نیز تجربه سرمربی گری دارد و کسی هم بابت این تصمیم از او گله ای ندارد. پپ گواردیولا از جمله سرمربیانی است که در همه لیگ های مهم و معتبر اروپایی بر روی نیمکت نشسته و همیشه هم برای عده ای یک سرمربی ویژه و دوست داشتنی محسوب میشود. خوزه مورینیو، مکس آلگری، یورگن کلوب و دیگران. حتی مائوریتزیو سازی هم که نزد هواداران افراطی و دو آتیشه تیم ناپولی مورد پرستش قرار میگرفت، امسال که به تیم چلسی رفت از طرف آنها مورد مواخذه قرار نگرفت و حتی برخی نیز برایش آرزوی موفقیت کردند.

 

مائوریتزیو پوچتینو سرمربی تاتنهام هاتسبرز چگونه این تیم را ساخت


اما در دنیای فوتبال تعدای هم مربی وجود داشته که نقش پدر خوانده را برای تیم خود بازی کرده اند و هیچگاه حاضر نشده اند تا از تیم محبوب خود جدا شوند. آرسن ونگر شاید معروفترین این نوع از سرمربیان باشد که آنقدر در این تیم ماندکه دیگر صدای هوادران درآمد و از او خواهش کردند تا تیم آرسنال را ترک کند چرا که دیگر مطمئن شده بودند تیم آرسنال با ونگر نتیجه نخواهد گرفت و این تیم به خون تازه ای در شریانهای حیاتی خود نیاز دارد. الکس فرگوسن هم که غول دنیای فوتبال محسوب میشود و هنوز هم آدامس او در موزه باشگاه منچستر یوناید از خیلی از سرمربیان کنونی کاریزماتیک تر است، همین عمل را در منچستر انجام داد و تا روزی که کار کرد فقط سرمری تیم منچستر بود و در آخر هم به خاطر خواست همسرش از نیمکت منچستر خداحافظی کرد و به زندگی عادی خود بازگشت.
اما مائوریتسو پوچتینو، این سرمربی آرژانتینی تبار در لیگ انگلیس تازه ترین نمونه چنین سرمربی وفادار و دوست داشتنی است که نوعی خاص از فوتبال را ارائه میدهد. او نه مانند فرگوسن است که با جامهای متعدد دل هواداران را ببرد و نه مانند ونگر است که از تاتنهام یک بنگاه اقتصادی بسازد و برای ساخت یک استادیوم، هرچه بازیکن تربیت کرد را بفروشد. پوچتینو از تاتنهام یک دژ نفوذ ناپذیر ساخته است. نه کسی حق ورود دارد و نه خروج، او نه بازیکنی میخرد و نه بازیکنی میفروشد. این نوع از سیاست فوتبالی آن هم در فوتبال امروز که سرمایه حرف اول را میزند بسیار عجیب است اما خب فوتبال هم همیشه رویای انجام عجیب ترین ها را داشته و حالا پوچتینو در حال تحقق این رویا است.

 

مائوریتزیو پوچتینو سرمربی تاتنهام هاتسبرز چگونه این تیم را ساخت


پوچتینو توانست در تیم خود یعنی تاتنهام، نسل نوینی از فوتبال را ارائه دهد که هم اصل ماندن در تیم و وفاداری برایشان شرط است و هم میخواهند با نهایت تلاش و جنگندگی بهترین تیمهای جزیره و حتی اروپا را نیز شکست دهند. شاید بازی سال گذشته یوونتوس مقابل تاتنهام را به یاد داشته باشید. بازی که یوونتوس، یکی از مدعیان قهرمان جام حسابی مقابل تاتنهام دچار دردسر شد و در آخر هم با خوش شانسی توانست از مقابل این تیم بگذرد. پوچتینو تیمی ساخته که بیشتر به کشور کره شمالی شبیه است. عجیب و ترسناک، هری کین را اکنون تمام تیمهای اروپایی میخواهند اما تا حالا یک مذاکره نیز با وی و ایجنتش انجام نشده است. هوگو لوریس دروازه بان این تیم، اریکسن هافبک طراح و پلی میکر دانمارکی و دله علی هافبک نفوذی جوان و خوش فکری تاتنهام، همگی از نسلی هستند که توسط پوچتینو به فوتبال معرفی شدند و عجیب این است که تا حالا حتی بصورت شایعه هم خبری مبنی بر جدایی اینها از تیم به گوش نرسیده است.
پوچتینو توانسته برای تاتنهام اعتبار و هویت به ارمغان بیاورد. هویتی که از طریق وفاداری و ماندگاری خود در تیم و هم از طریق ارائه دادن نسلی قوی و البته مثل خودش وفادار اتفاق افتاده است. ممکن است در آینده هر اتفاقی برای تاتنهام بیفتد، اگر روزی لستر سیتی به همراه رانیری قهرمان لیگ جزیره شد، حتما تاتنهام نیز به همراه پوچتینو از پس این کار برخواهد آمد، اگر روزی فرگوسن منچستر را از ویرانه ها به بهترین برج فوبتالی دنیا تبدیل کرد و نسل کلاس 92 را برای همییشه در تاریخ فوتبال ماندگار کرد، پوچتینو هم حتما میتواند این کار را انجام دهد و حتی اگر روزگاری در دهه نود میلادی، آریگو ساچی ایتالیایی مخوف ترین میلان تاریخ را ساخت و به اعتقاد بسیاری تیم او بهترین تیم تاریخ فوتبال بود؛ پوچتینو هم توان و ابزار این کار را با خود دارد.

 

مائوریتزیو پوچتینو سرمربی تاتنهام هاتسبرز چگونه این تیم را ساخت


نکته امید بخش اینجاست که او صاحب سبک و خوش فکر است. بسیار به تاکتیک اهمیت میدهد و هر بازی را به گونه ای انجام میدهد که تماشاگر مطمئن میشود قبل از بازی آنقدر به مغز خود فشار آورده که از گوشهایش بخار بلند شده است. او بهترین بازیکنان را نیز در اختیار دارد و این تیم در کمال هماهنگی به سر میبرند. مطمئنا وقت آن رسیده که دوران حکمفرمایی تاتنهام پوچتینو هم آغاز شود.

 

مائوریتزیو پوچتینو سرمربی تاتنهام هاتسبرز چگونه این تیم را ساخت

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل هالیدی این استانبول

هتل هالیدی این ریزورت مالزی

هتل هیلتون گاردن این ساکت هند

کانتری این اند سوئیتز بای کارلسن، ساهیباباد هند

هتل پیاززا این گرجستان

هتل هالیدی این تفلیس گرجستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد